Περί Αντιψυκτικού

User avatar
Dimitris_TL
Posts: 174
Joined: Thu Nov 26, 2009 19:28

Re: Περί Αντιψυκτικού

Post by Dimitris_TL »

Το θέμα είναι να μην υπάρχουν διαβρώσεις στα μέταλα το χρώμα δεν πειράζει, ας είναι και...πράσινο
Κοιτα αν υπάρχουν οξειδώσεις στα αλουμίνιο της κεφαλής, σττην αντλία νερού, στις ταπες του μπλοκ που την πληρώνουν πρώτες (τρυπάνε) κτλ
heroicentaur
Posts: 162
Joined: Tue Sep 29, 2009 14:15

Re: Περί Αντιψυκτικού

Post by heroicentaur »

Dimitris_TL wrote:Εγώ το χρησιμοποιώ σε αναλογία 65/35 = Αντιψυκτικό/Απιονισμένο Νερό και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος :D :D :D
Πηρα το παραφλου της OPEL

Image


οποτε εβαλα και το νερο που δινουνε στα super market για το σιδερο. Πανω η συσκευασια λεει ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ νερο και στην αποδειξη γραφει πανω ΑΠΕΣΤΑΓΕΜΝΟ.

Image


περιεργος και εγω εκατσα να το ψαξω λιγο και βρηκα αυτο εδω

http://www.thelab.gr/water-cooling/apes ... 47165.html
thelab.gr wrote: ’λλο το απιονισμένο και άλλο το απεσταγμένο νερό.

To απιονισμενο οπως λεει και το ονομα του δεν εχει ιοντα. Το νερό παρόλα αυτά απο τη φύση του θέλει να παραμένει σταθέρο. Για να γίνει σταθερό όμως χρειάζεται ιόντα... Και που τα βρίσκει τα ιόντα; Απο το ψυγείο, το μπλοκ κτλ με αποτέλεσμα να τα καταστρέφει σιγά σιγά..

Το απέσταγμενο ( διασπεσταγμενο, τριασαπεσταγμενο) δεν περιέχει άλατα, που κάθονται στους σωλήνες, ρακορ, ψυγεία και τα καταστρέφουν/μπλοκαρουν.
Τελικα το απιονισμενο δεν κανει καλο στο συστημα ψυξης, οποτε εγω που πηρα απεσταγμενο νερο και τελικα πανω στην συσκευασια γραφει απιονισμενο???
Image ImageImage
ΤΑΚΗΣ
Posts: 156
Joined: Sat Jul 10, 2010 13:00

Re: Περί Αντιψυκτικού

Post by ΤΑΚΗΣ »

καλησπερα σε ολους ...
παληκαρια μπερδευτικα με ολλα αυτα τα τεχνικα
μπορει να μου πει καποιος λιανα τι να βαλω .για να μην εχω ολλα τα παραπανω
προβληματα .μιας και το μοτερ ειναι ολο αλουμινιο.και ευπαθη...




Ευχαριστω.
V12-6,0L portal axles Transversal .
Hydraulic suspension
hydraulic winch front-real
heroicentaur
Posts: 162
Joined: Tue Sep 29, 2009 14:15

Re: Περί Αντιψυκτικού

Post by heroicentaur »

Θελεις παραφλου οχι ετοιμο διαλυμενο σε νερο, θα βαλεις 1 λιτρο παραφλου προς 1 λιτρο νερο βρυσης. Το παραφλου που αγορασα εγω (6.90 ευρο με το 23%) κανονικα καταπολεμαει τα αλατα του νερου αλλα ηθελα να βαλω αποσταγμενο για να ειμαστε σιγουροι.

Το παραφλου που δινει η ΕΚΟ (πρασινο χρωμα) που ειναι ετοιμο διαλυμενο με νερο για περιπου 5 χρονια που το χρησημοποιουσα ητανε ολα καλα, το μονο κακο ειναι οτι η πρασινηλα ητανε τοσο εντονη που εχει κολλησει παντου.

Υπαρχουνε βεβαια και αλλες μαρκες αλλα ποτε μην παρεις ετοιμο διαλυμενο σε νερο, τα περισσοτερα ειναιμουφα.
Image ImageImage
Mitsu3Sport
Posts: 34
Joined: Thu Jul 23, 2009 08:16

Re: Περί Αντιψυκτικού

Post by Mitsu3Sport »

Συμφωνώ με το συμπυκνωμένο παραφλού, που το αραιώνουμε μόνοι μας (και όχι το έτοιμο), διαφωνώ όμως με τη χρήση νερού βρύσης στο κύκλωμα της μηχανής. Το κόστος του απεσταγμένου νερού είναι μηδαμινό για να το ρισκάρει κανείς και επίσης, όσο και να ισχυρίζεται το παραφλού οτι καταπολεμάει τα άλατα (ιόντα), αυτά αφού μπουν στο κύκλωμα παραμένουν εκεί, δεν τα διώχνει.

Σημείωση. Μετά από 3 χρήσεις του μηχανήματος αποστείρωσης μπιμπερό του μπέμπη, (εξάτμιση 150ml νερού βρύσης), δεν θα πιστεύετε αν δεν δείτε το καφέ υπόλειμα που κατακάθεται στο μηχάνημα τι νερού πίνουμε. Σκεφτείτε 3 lt τέτοιου νερού μέσα στο κύκλωμα να δρουν επί χρόνια στις θερμοκρασίας που αναπτύσσονται.
cousto
Posts: 62
Joined: Fri Jun 19, 2009 14:16

Re: Περί Αντιψυκτικού

Post by cousto »

Ξερετε που μπορω να βρω το αντιψυκτικο Zerex G-05? ή καποιο άλλο με τα ιδια χαρακτηριστικα? (εκτός του Mopar).
heroicentaur
Posts: 162
Joined: Tue Sep 29, 2009 14:15

Re: Περί Αντιψυκτικού

Post by heroicentaur »

Ειναι προιον της Valvoline εχεις κοιταξει κατω στο κεντρο η στην Φρατζη?

http://www.valvoline.com/products/brands/zerex/
Image ImageImage
cousto
Posts: 62
Joined: Fri Jun 19, 2009 14:16

Re: Περί Αντιψυκτικού

Post by cousto »

heroicentaur wrote:Ειναι προιον της Valvoline εχεις κοιταξει κατω στο κεντρο η στην Φρατζη?

http://www.valvoline.com/products/brands/zerex/
Οσο εψαξα δεν το βρηκα.
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”