ΞΕΖΑΝΤΑΡΙΣΜΑ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ

User avatar
Στράτος
Posts: 53
Joined: Tue Jun 23, 2009 09:04
Contact:

Re: ΞΕΖΑΝΤΑΡΙΣΜΑ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ

Post by Στράτος »

antonisxj wrote:το παλικάρι καλά τα λεει. 31".
31" σημαίνει ότι έχει και minimoum φάρδος έως 9" ;)

Απο πού βγαίνει αυτο , οτι το 31" είναι 9" και για τι να μην είναι 9,5 η 10,5 ??

Καλά μπορεί να λέμε και το ίδιο πράμα εεε :lol: :lol: :lol:
ImageImage
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: ΞΕΖΑΝΤΑΡΙΣΜΑ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ

Post by antonisxj »

το ίδιο λέμε ρε τρελέ!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
αν το λάστιχο είναι 31" θα έχει φάρδος πάνω απο 9", άρα θα ήταν και εντάξει για την πολυπόθητη ζάντα.
αν το λάστιχο είναι μικρότερο απο 31", πολύ πιθανών να έχει και πολύ μικρότερο φάρδος (ειδικά στα δικάμας λάστιχα), άρα δεν θα ήταν και η καλύτερη επιλογή μια ζάντα 8" ;)

επειδή όμως το παλικάρι που έκανε την ερώτηση θα έχει ζαλιστεί, ας δώσουμε ένα τέλος και να πούμε ότι το λάστιχόσου είναι "στενο" για 8" ζάντα.
η πρότασήμου είναι να βάλεις στενότερη ζάντα, όχι φαρδύτερο λάστιχο γιατί ο κινητήρας σου μάλον θα κόψει αρκετά.
ή βάλε 300psi πίεση, καλό ξεμέσιασμα και να αποφεύγεις τα πεζοδρόμια :mrgreen:
if it doesn't break, fix it until it does
User avatar
Στράτος
Posts: 53
Joined: Tue Jun 23, 2009 09:04
Contact:

Re: ΞΕΖΑΝΤΑΡΙΣΜΑ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ

Post by Στράτος »

Ευτυχώς συνεννοηθήκαμε τώρα :) :lol:


Λοιπόν αδερφέ αν βάλεις 300 psi θα σου φύγουν τα σφραγίσματα με το γυμνι αλλά ώσπου να αλλάξεις ζάντες υπομονή.
ImageImage
User avatar
majestix
Posts: 40
Joined: Wed Jun 24, 2009 10:21

Re: ΞΕΖΑΝΤΑΡΙΣΜΑ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ

Post by majestix »

235 λάστιχο σημαίνει 23,5εκ.
8αρα ζάντα σημαίνει 8x2,54 = 20,32 εκ
7αρα ζάντα σημαινει 7x2,54 = 17,78 εκ

Αρα με την 8 αρα θα έχω ενα μάγουλο μεγαλύτερο απο 3 εκατοστά που νομίζω οτι είναι οριακά ικανοποιητικό
και με την 7 αρα θα έχω ενα μάγουλο περίπου 6 εκατοστά, ίσως ιδανικό....

Συμφωνώ με όσους λένε οτι η 7αρα ταιριάζει καλύτερα.  :) ... αλλά το καταραμένο offset της ζάντας που φοράω δεν υπάρχει σε 7αρα (μη κομμένη ραμένη)

Σήμερα το αυτοκίνητο το πήγα σε γνωστό 4κίνητο λαστιχά (αποφασισμένος ακόμα και για αλλαγή ζάντας):
Μου είπε οτι το λάστιχο είναι αποδεκτό για την ζάντα.... και δεν θα έχω πρόβλημα στο βουνό....

Το ξεζαντάρισμα συνέβη γιατί το λάστιχο προφανώς έχασε τον αέρα του...

Η ζάντα είχε χώματα που δεν είχε δεί ο προηγούμενος λαστιχάς οπότε έχανε σιγα σιγά τον άερα του.....
ακόμα οταν το ξαναζαντάραμε είχε την ίδια συμπεριφορά....
Καθαρισμός - γυαλοχαρτάρισμα και ξανά πάνω....

Δοκιμή έγινε μετά σε κάτι χαντάκια στην Πεντέλη για σιγουριά... :lol: :lol:
User avatar
Στράτος
Posts: 53
Joined: Tue Jun 23, 2009 09:04
Contact:

Re: ΞΕΖΑΝΤΑΡΙΣΜΑ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ

Post by Στράτος »

Εχεις δικιο δεν υπάρχει αρκετο αρνητικό offset σε 7ρα ζαντα θα χρειαστούν οπωσδήποτε και αποστάτες ,όμως μη σε πιανει πανικος υπάρχει λυση αν συνεχίσει το πρόβλημα και δεν είναι beadlocks εκτος αν έχεις 35αρια.
Η ποιο οικονομική λυση είναι σαμπρέλα όσο κι αν σου ακούγετε κουφο είναι λύση , υπάρχει και ειδικά διαμορφωμένη ειναι πολλή λεπτή και οταν τη φουσκώσεις σπρώχνει το λάστιχο και το σφηνωνει στη ζαντα , αλλα και πάλι πιστεύω οτι δε το χρειάζεσαι .
ImageImage
User avatar
black pete
Posts: 57
Joined: Sat Jul 11, 2009 20:00
Location: Ροδος
Contact:

Re: ΞΕΖΑΝΤΑΡΙΣΜΑ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ

Post by black pete »

majestix wrote:235 λάστιχο σημαίνει 23,5εκ.
8αρα ζάντα σημαίνει 8x2,54 = 20,32 εκ
7αρα ζάντα σημαινει 7x2,54 = 17,78 εκ

:lol: :lol:
235 = 23,5cm πελμα αρα τα χειλη του ελαστικου που εφαρμοζουν στη ζαντα ειναι το πολυ 21-22cm αυτος πιστευω ειναι και οβασικος λογος που ξεζανταρες
jdelis
Posts: 28
Joined: Wed Aug 11, 2010 17:57

Re: ΞΕΖΑΝΤΑΡΙΣΜΑ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ

Post by jdelis »

Ρε παιδιά άλλα αντί άλλων λέω! Είχα στο μυαλό μου το 31x10,5, οπότε το πλάτος έπρεπε να αναφέρω. Μία 8άρα ζάντα είναι καλή για φάρδος από 10,5 έως 12,5.
Caravan
Posts: 97
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:38

Re: ΞΕΖΑΝΤΑΡΙΣΜΑ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ

Post by Caravan »

jdelis wrote:Ρε παιδιά άλλα αντί άλλων λέω! Είχα στο μυαλό μου το 31x10,5, οπότε το πλάτος έπρεπε να αναφέρω. Μία 8άρα ζάντα είναι καλή για φάρδος από 10,5 έως 12,5.
Σε βάρεσε το κρύο κατακούτελα :lol:
Έχετε χιόνια;
Ηρακλής
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”