Απορεια επι καλωδιωσεων

Post Reply
Φωκίων

Απορεια επι καλωδιωσεων

Post by Φωκίων »

Εκτός απο εξοικονόμηση κοστους καλωδίων, υπαρχει και καποιος τεχνικός λογος για τον οποιο στο αυτοκινητο τραβαμε μονο ρευμα απο ( θεωρητικά ) την μπαταρια αλλα γειωνουμε στο αμαξωμα χρησιμοποιοντας στην πραξη των ενωση του αρνητικου της μπαταριας με αυτο?
obelix
Posts: 116
Joined: Wed Jun 17, 2009 08:22
Location: KALAMATA

Re: Απορεια επι καλωδιωσεων

Post by obelix »

Ισως κι επειδη να θελουμε να αποφυγουμε συναντηση των 2 ρευματων (= -) σε καποιο καναλι....
ΠΡΟΕΔΡΟΣ B.R.A.T.
Πελοπονησου και
λοιπων Ιονιων νησων
www.braters.gr
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: Απορεια επι καλωδιωσεων

Post by antonisxj »

μάλον για να μην γίνεται μπάχαλο με ένα σωρό καλώδια. παρόλα αυτά, εγω ότι έχω κάνει χειροποίητο στον υποπόταμο, έχω βάλει θετικό και αρνητικό καλώδιο.
if it doesn't break, fix it until it does
User avatar
Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
Posts: 101
Joined: Thu Jun 18, 2009 16:28
Location: Μαρουσι

Re: Απορεια επι καλωδιωσεων

Post by Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ »

Ενταξει,αλλα τι κερδιζεις με αυτο?
Κωστας
Suzuki NGV 2.0
Φωκίων

Re: Απορεια επι καλωδιωσεων

Post by Φωκίων »

Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ wrote:Ενταξει,αλλα τι κερδιζεις με αυτο?
απωλειες.... ( αυτη ειναι και η αιτια της ερωτησης μου )

προεδρε μου το να συναντηθουν φανταζομαι ειναι οσο πιθανό και για ενα μονο καλωδιο απλά να ακουμπησει στο αμαξωμα.
Γιωργος Αλεξανδρακης
Posts: 13
Joined: Mon Jun 22, 2009 11:07

Re: Απορεια επι καλωδιωσεων

Post by Γιωργος Αλεξανδρακης »

Αν και παλιο το ποστ επειδη ισως ενδιαφερει καποιον , και με τις λιγες γνωσεις που εχω η γειωση στο σασι γινεται για λογους οικονομιας και πρακτικοτητας . Δεν υπαρχουν απωλειες και δεν κερδιζεις τιποτα με το να βαζεις θετικο και αρνητικο καλωδιο σε καποια συσκευη ΕΚΤΟΣ και αν μιλαμε για συσκευες ηχου και πολυ ευαισθητες ηλεκτρονικες οι οποιες επηρεαζονται απο τον βρογχο γειωσης . Τωρα θα μου πεις τι ειναι ο βρογχος γειωσης ; Δεν μπορω να εξηγησω τι ειναι αλλα δημιουργειται οταν γειωσεις συσκευες που ειναι στο ιδιο κυκλωμα σε διαφορετικα σημεια πανω στο σασι , ειτε ειναι το σασι του αυτοκινητου ειτε το κουτι μιας συσκευης ! π.χ ο ενισχυτης σε ενα αυτοκινητο πρεπει να εχει κοινη γειωση με την πηγη ( ραδιοσιντι π.χ) γιατι αλλιως υπαρχει πιθανοτητα να ακουγεται ενας βομβος στα ηχεια .
Ελπιζω να βοηθησα και οχι να μπεδρεψα περισσοτερο
Γιωργος Αλεξανδρακης
Posts: 13
Joined: Mon Jun 22, 2009 11:07

Re: Απορεια επι καλωδιωσεων

Post by Γιωργος Αλεξανδρακης »

Συμβουλη σχετικη :

Οσοι εχετε μεγαλες καταναλωσεις στα τουτου σας π. εργατη κ.τ.λ , ειναι φρονιμο να αλαξετε το καλωδιο που παει απο την μπαταρια στο σασι και σε ορισμενα αυτοκινητα και στον κινητηρα , με ενα πιο χοντρο και να καθαρισετε πολυ καλα σε σημειο να γυαλισει το μεταλο , το σημειο που δενει αυτο το καλωδιο στο σασι , ετσι ουσιαστικα μηδενιζετε τις οποιες απωλειες ΑΝ υπαρχουν συνηθως σε παλια οχηματα που εχουν σκουριασει στο σημειο που δενει η γειωση
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”