Υγραεριο για αυτοκινητο

arsenarg
Posts: 38
Joined: Mon Nov 30, 2009 20:28
Location: Silver city
Contact:

Re: Υγραεριο για αυτοκινητο

Post by arsenarg »

φυσικό είναι, αφού οι εντολές που πέρνει έιναι ταχύτητα, πάτημα γκαζιού και ποσότητα βενζίνας απο το ρεζερβουάρ.

με το γκάζι δεν εχει συνδεθεί και ο μετρητής ποσότητας καυσίμου για να σου δείχνει κατανάλωση με το LPG.


συμπληρωματικά θα αναφέρω ότι μέχρι τέλος του χρόνου περνά τροπολογία, μαζί με την πετρελαιοκίνηση ΙΧ σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη , για μειωμένα τέλη στα οχήματα με LPG, αυτά από πληροφορίες μέσα από τον Χολαργό.

ΚΤΕΟ περνάς πλέον και στα ΙΚΤΕΟ και περιμένεις 10 εργάσιμες για σου αλλάξουν την άδεια.
ΤΑΣΟΣ SUBARU IMPREZA Sti spec c type RA, SUBARU FORESTER 2.0X, SUBARU VIVIO RxR
Image
Φωκίων

Re: Υγραεριο για αυτοκινητο

Post by Φωκίων »

arsenarg wrote:συμπληρωματικά θα αναφέρω ότι μέχρι τέλος του χρόνου περνά τροπολογία, μαζί με την πετρελαιοκίνηση ΙΧ σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη , για μειωμένα τέλη στα οχήματα με LPG, αυτά από πληροφορίες μέσα από τον Χολαργό..

Συγνωμη φιλε μου και μη με παρεξηγεισεις αλλα αυτες τις "υπογειες" πληροφορίες δεν τις πιστευω.. αν δεν τις δω δημοσιευμενες στο ΦΕΚ
Εχουν ακουστει τοσες φορες που.... ειμαι εξαιρετικά διστακτικός..
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Υγραεριο για αυτοκινητο

Post by friar »

Είναι γεγονός. Το άκουσα και εγώ. Θα ενταχθεί στον Νόμο περί Στρατεύσεως Παλιννοστούντων Ομογενών από Περιοχές της Ανταρκτικής. Οι λεπτομέρειες θα ρυθμισθούν με κοινή Υπουργική Απόφαση των Υπουργών Παιδείας Αγροτικής Ανάπτυξης και Πολιτισμού
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
User avatar
Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
Posts: 101
Joined: Thu Jun 18, 2009 16:28
Location: Μαρουσι

Re: Υγραεριο για αυτοκινητο

Post by Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ »

Φωκιωνα,την μετατροπη την καναμε,εγω τουλαχιστον,μη λαμβανωντας υπ οψη το ενδεχομενο αυτο.Αν φυσικα ειναι αληθεια,ε!Ποιος στη χαρη μας. :D
Κωστας
Suzuki NGV 2.0
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Υγραεριο για αυτοκινητο

Post by Nicolas »

arsenarg wrote:συμπληρωματικά θα αναφέρω ότι μέχρι τέλος του χρόνου περνά τροπολογία, μαζί με την πετρελαιοκίνηση ΙΧ σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη , για μειωμένα τέλη στα οχήματα με LPG, αυτά από πληροφορίες μέσα από τον Χολαργό.

ΚΤΕΟ περνάς πλέον και στα ΙΚΤΕΟ και περιμένεις 10 εργάσιμες για σου αλλάξουν την άδεια.

Πολύ καλό αυτό!
Προβληματίζομαι όμως τί αντίκτυπο θα έχει η αύξηση της ζήτησης στην ήδη επιβαρυμένη ποιότητα των εγκαταστάσεων.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
arsenarg
Posts: 38
Joined: Mon Nov 30, 2009 20:28
Location: Silver city
Contact:

Re: Υγραεριο για αυτοκινητο

Post by arsenarg »

αυτό είναι το σπουδαιότερο

που πρέπει ο κάθε υποψήφιος για εγκατάσταση να ερευνήσει την αγορά και να μην έχει γνώμονα μόνο το χαμηλό κόστος εγκατάστασης

υπάρχουν καλοί μάστοροι, αλλά είναι λίγοι
ΤΑΣΟΣ SUBARU IMPREZA Sti spec c type RA, SUBARU FORESTER 2.0X, SUBARU VIVIO RxR
Image
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Υγραεριο για αυτοκινητο

Post by Nicolas »

arsenarg wrote:αυτό είναι το σπουδαιότερο
που πρέπει ο κάθε υποψήφιος για εγκατάσταση να ερευνήσει την αγορά και να μην έχει γνώμονα μόνο το χαμηλό κόστος εγκατάστασης
υπάρχουν καλοί μάστοροι, αλλά είναι λίγοι
Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημά μου αγαπητέ, το γεγονός πως θα πρέπει να γίνουν όλοι επιστήμονες για να μπορέσουν να κρίνουν μόνοι τους τον μάστορα που θα επιλέξουν. Και αυτό εν μέσω φανφαρών για το πόσο εύκολο και φθηνό και ασφαλές είναι το LPG ενώ ο κάθε μάστορας λέει το δικούλι του.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα η εμμονή στην αυτή καθ αυτή ύπαρξη μίας βαλβίδας εντόνωσης αλλά δεν τους απασχολεί το ΠΟΥ εντονώνει.

Θα μου πεις το ίδιο συμβαίνει παντού. Αν δεν γνωρίζεις ή δεν έχεις φροντίσει να ρωτήσεις 5 πράγματα θα σε κοροϊδέψουν.
Σωστά, αλλά άλλο να πάρω μ@λακία κινητό και άλλο να βάζουν χέρι στην τροφοδοσία καυσίμου του αυτοκινήτου μου.


Αν δεν είχα καθόλου άποψη και ήθελα να ενημερωθώ για το LPG, με την πληροφόρηση που θα μπορούσα να έχω θα ήταν φυσικό να πάω για το φθηνότερο μαγαζί ή για τον καλύτερο ψεύτη.

Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ wrote:Φωκιωνα,την μετατροπη την καναμε,εγω τουλαχιστον,μη λαμβανωντας υπ οψη το ενδεχομενο αυτο.Αν φυσικα ειναι αληθεια,ε!Ποιος στη χαρη μας. :D
Συγνώμη αγαπητέ αλλά διόρθωσέ με αν κάνω λάθος...
Το γεγονός πως η ECU σου μετράει κατανάλωση και στην περίπτωση του LPG θα έπρεπε να σε προβληματίζει όχι να σε χαροποιεί.
Ο υπολογιστής του αυτοκινήτου σου λαμβάνει πλέον αναξιόπιστες μετρήσεις.
Και τα αποτελέσματα αυτών δεν χρησιμοποιούνται μόνο για την πληροφόρησή σου αλλά και ως ανάδραση για την ορθή λειτουργία του κινητήρα σου.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
Posts: 101
Joined: Thu Jun 18, 2009 16:28
Location: Μαρουσι

Re: Υγραεριο για αυτοκινητο

Post by Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ »

Nicolas wrote:
Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ wrote:Φωκιωνα,την μετατροπη την καναμε,εγω τουλαχιστον,μη λαμβανωντας υπ οψη το ενδεχομενο αυτο.Αν φυσικα ειναι αληθεια,ε!Ποιος στη χαρη μας. :D
Συγνώμη αγαπητέ αλλά διόρθωσέ με αν κάνω λάθος...
Το γεγονός πως η ECU σου μετράει κατανάλωση και στην περίπτωση του LPG θα έπρεπε να σε προβληματίζει όχι να σε χαροποιεί.
Ο υπολογιστής του αυτοκινήτου σου λαμβάνει πλέον αναξιόπιστες μετρήσεις.
Και τα αποτελέσματα αυτών δεν χρησιμοποιούνται μόνο για την πληροφόρησή σου αλλά και ως ανάδραση για την ορθή λειτουργία του κινητήρα σου.
Νικολα,παρανοησες.Αναφερωμουν στις υπογειες,οπως ανεφερε ο Φωκιωνας,φημες σχετικα με την πιθανοτητα μειωσης των τελων κυκλοφοριας στα υγραεριοκινητα.Για την μετρηση απο την ECU θα ρωτισω αυριο στο συνεργειο τας Suzuki,γιατι εκει ακανα την μετατροπη.
Κωστας
Suzuki NGV 2.0
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Υγραεριο για αυτοκινητο

Post by Nicolas »

Με το μπαρδόν...

Σαφώς συμφωνώ μαζί σου πως θα ήταν καλό να πριμοδοτηθούν οι μετατροπές σε lpg.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
Dimitris_TL
Posts: 174
Joined: Thu Nov 26, 2009 19:28

Re: Υγραεριο για αυτοκινητο

Post by Dimitris_TL »

Φωκίων wrote:Μερικες ενδιαφερουσες πληροφοριες ( και μερικές οχι και τοσο...)

http://www.bosch.com.au/content/languag ... ug_Web.pdf
Φωκίων αυτό που πρόσεξα στον κατάλογο της Bosch είναι ότι χρησιμοποιεί μία "θεση" ποιό ψυχρά μπουζί και σε πολλές περιπτώσεις "επαναρυθμίζει" το διάκενο στα μπουζί κατά 0,1 χιλιοστά μικρότερο από πριν, με την χρήση του LPG. Αυτό λογικά το κάνει για την μεγαλύτερη θερμοκρασία που δημιουργείται στο θάλαμο καύσης με το LPG, όπως έχει αναφερθεί σε προηγούμενη δημοσίευση. Το θέμα είναι, όταν σχεδιάστηκε ο κινητήρας του αυτοκινή του μας, είχαν λάβει υπόψιν τους τη χρήση διαφορετικού καυσίμου όπως το LPG? Προσφέρει ικανοποιητική προστασία το σύστημα ψεκασμού λαδιού που χρησιμοποιούν σε πολλές εγκαταστάσεις? Aν εξαιρέσουμε το κίνδυνο που υπάρχει από κακοτεχνίες και σοβαρό τροχαίο ατύχημα, μήπως κάποια στιγμή ο κινητήρας να παραδόσει το πνεύμα και το χέρι μπεί πολυ...βαθιά στην τσέπη?
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”