Υγραεριο για αυτοκινητο

Φωκίων

Re: Υγραεριο για αυτοκινητο

Post by Φωκίων »

να ξεκαθαρισω ευθυς εξαρχης οτι δεν εχω ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αποψη, δηλ δεν το εχω βαλει στο ΔΙΚΟ μου αυτοκινητο.

καποιες εταιρείες οπως νομιζω η viale εχουν λιστα με το ποιοι κινητηρες περνουν και ποιοι οχι υγραεριο.. θα μου πεις ναι αλλα για το δικο τους συστημα.
Μπορει, ισως και οχι, δεν ξερω..

Δεν εχω πειστει, και πιστεψε με εχω διαβασει ΠΟΛΛΕΣ αποψεις στους 4τροχους για την αναγκη της λαδιερας.
Το μονο που καταλαβαινω ειναι η θερμοκρασια να καιει τις εδρες. Αλλα αυτο να βοηθησει το λαδι σε τι???
την ψυξη???
Καποια συστηματα ψεκαζουν ( αναιροντας την μεγαλη οικονομια βεβαια ) καποιο ποσοστο βενζινας
αλλα γιατι δεν εριχναν.... πχ νερο..
Δηλ τα συστηματα υγρου ψεκασμου δεν εχουν αυτο το προβλημα????
Δεν ξερω κι ισως επειδη δεν το ξερω καλα το θεμα να μην το καταλαβαινω...

Για τα τροχαια εχω μια αλλη αποψη..
Οσο για τις κακοτεχνιες??? αυτες συμβαινουν παντου...
φανταζεσαι κακοτεχνια στα........... φρενα ας πουμε???

γενικώς κι αυτο με προβληματιζει δε λεω, τα συνεργεια που βαζουν υγραεριο ξεφυτρωνουν με το ρυθμό που ανοιγαν τα videoclub την 10ετία του 80..
User avatar
Dimitris_TL
Posts: 174
Joined: Thu Nov 26, 2009 19:28

Re: Υγραεριο για αυτοκινητο

Post by Dimitris_TL »

Φωκίων γειάσου,
ούτε και εγώ έχω τοποθετήσει LPG στο αυτοκίνητο και ένας από τους λόγους είναι ότι δεν το χρησιμοποιώ κάθε μέρα και δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα... βέβαια είμαι επιφυλακτικός για αυτήν την τροποποίηση διότι δεν έχει γίνει εξ' αρχής από το εργοστάσιο κατασκευής κάθε αυτοκινήτου ώστε να έχει μελετηθεί επισταμένως ... Ιδανικό θα ήταν η κάθε αυτοκινητοβιομηχανία να έβγαζε το δικό της σχετικό "κιτ" για τα μοντέλα της με όλες τις απαραίτητες τροποποιήσεις στον κινητήρα και μέτρα ασφαλείας στο αυτοκίνητο.....
Για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, εάν υποθέσουμε ότι αγοράσεις ένα ολοκαίνουργιο αυτοκίνητο με "μηδέν" χιλιόμετρα από την "αλφα" η "βήτα" αντιπροσωπία, σε καλύπτη η εργοστασιακή εγγύηση σε περίπτωση που του τοποθετήσεις LPG? Παρακαλώ όποιος ξέρει ας απαντήσει!
Φωκίων

Re: Υγραεριο για αυτοκινητο

Post by Φωκίων »

Καμια εταιρεια δεν ΕΙΣΑΓΕΙ ΕΤΟΙΜΑ αυτοκινητα με γκαζι, εξ οσων ξερω τουλαχιστον.

Η Σουμπαρου και ισως κι αλλη μια στην Ελλαδα πουλανε καινουργια αυτοκινητα με εγκατασταση υργαεριου αλλα τοποθετημενα ΕΔΩ.
Τι εγγυηση δινουν ακριβως επεισεις δεν το ξερω, λογικά κατι θα δινουν ομως..
User avatar
Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
Posts: 101
Joined: Thu Jun 18, 2009 16:28
Location: Μαρουσι

Re: Υγραεριο για αυτοκινητο

Post by Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ »

[quote="Dimitris_TL"Φ] εάν υποθέσουμε ότι αγοράσεις ένα ολοκαίνουργιο αυτοκίνητο με "μηδέν" χιλιόμετρα από την "αλφα" η "βήτα" αντιπροσωπία, σε καλύπτη η εργοστασιακή εγγύηση σε περίπτωση που του τοποθετήσεις LPG? Παρακαλώ όποιος ξέρει ας απαντήσει![/quote]
Οχι,δεν σε καλυπτει.Σε καλυπτει μονο αν την τοποθετηση την κανει η ιδια η αντιπροσωπεια π.χ. Subaru.
Κωστας
Suzuki NGV 2.0
User avatar
Dimitris_TL
Posts: 174
Joined: Thu Nov 26, 2009 19:28

Re: Υγραεριο για αυτοκινητο

Post by Dimitris_TL »

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, καλό είναι να εξετάζουμε "όλες τις πλευρές"...
User avatar
georgexj
Posts: 3757
Joined: Tue Oct 20, 2009 18:51
Location: ΑΡΓΟΣ

Re: Υγραεριο για αυτοκινητο

Post by georgexj »

εχω εδω κ πολλους μηνες κ διαβαζω κ ψαχνομαι για υγραεριο στο αυτοκινητο. ο μονος λογος που με εκανε να ψαχτω τοσο ειναι που ακουω κ διαβαζω απο πολλους τα προβλημματα που βγαζει το γκαζι στους κινητηρες.

-ολα τα συστηματα σαν συστηματα ειναι καλα.ολα εχουν εγκρυση τυπου κ κανενα δεν προκειται να βγαλει προβλημα.απλα καποια εχουν διαφημιστει με πολυ ωραιο τροπο κ καποια δεν εχουν.
-κανενα συστημα δεν προκειται να σου βγαλει προβλημα στον κινητηρα.το προβλημα θα στο βγαλει απο λαθος εγκατασταση γιατι οπως αναφερατε πιο πανω ολοι γινανε ειδικοι.
-ασχετο με ολα αυτα(το αναφερω αυτο γιατι λιγοι ειναι αυτοι που εχουν καθαρη συνηδηση των πραξεων τους) εχω εναν φιλο ο οποιος εχει παρει το χαρτι για τοποθετηση υγραεριου εδω κ δυο χρονια.πολυ ευκολα θα μπορουσα να ειχα κανει την εγκατασταση.παρ ολα αυτα ακομα μου λεει περιμενε.παρ ολα αυτα ακομα δεν εχει ξεκινηση να κανει εγκαταστασεις υγραεριου σε αυτοκινητο γιατι θελει μεσο αντιπροσωπειας που δουλευει να αποκτησει περισσοτερες γνωσεις.εχει φτασει μεχρι κ το εξωτερικο.κ ο λογος ειναι σαφες.να μην γυρισει ποτε κανενας κ να του πει οτι μου χαλασες το αυτοκινητο.εδω στην περιοχη μου εχουν γινει παρα πολλα τετοια.ολοι γινανε ειδικοι,ολοι βαζουν υγραερια σε αυτοκινητα,αλλοι υπογραφουν κ αλλοι πληρωνουν τις ζημιες.

που θελω να καταληξω.οτι καλο ειναι ολοι μας επειδη ο ανταγωνισμος οσο παει κ γινετε μεγαλητερος να μην κοιταξουμε ουτε το πιο φτηνο αλλα ουτε κ το πιο ακριβο.αλλα τι χαρτια εχει ο καθε ενας!!!
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Υγραεριο για αυτοκινητο

Post by friar »

Δύο πυροσβέστες τραυματίες από έκρηξη φιάλης υγραερίου σε Ι.Χ. -

Δύο πυροσβέστες τραυματίστηκαν όταν κατά τη διάρκεια κατάσβεσης πυρκαγιάς σε αυτοκίνητο εξερράγη η φιάλη υγραερίου του οχήματος.
Το περιστατικό συνέβη λίγο πριν από τις δυο τα ξημερώματα της Τετάρτης, στην περιοχή Αλλατίνη της Θεσσαλονίκης.
Η Πυροσβεστική Υπηρεσία έλαβε κλήση για φωτιά σε όχημα, το οποίο βρισκόταν σε χώρο στάθμευσης πολυκαταστήματος τροφίμων.

Επί τόπου έσπευσαν έξι πυροσβέστες με δυο οχήματα και ξεκίνησαν την επιχείρηση κατάσβεσης.
Ωστόσο, το αυτοκίνητο στο οποίο είχε ξεσπάσει η πυρκαγιά ήταν εξοπλισμένο με φιάλη υγραερίου που εξερράγη, τραυματίζοντας τους δυο πυροσβέστες.
Πληροφορίες αναφέρουν ότι προκλήθηκαν εγκαύματα πρώτου βαθμού στα χέρια και το πρόσωπο των πυροσβεστών (μιας γυναίκας και ενός άντρα), οι οποίοι βρίσκονται εκτός κινδύνου.

Πηγή: ΤΟ ΒΗΜΑ
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”