Mercedes G - Βελτιώσεις

Post Reply
jdelis
Posts: 28
Joined: Wed Aug 11, 2010 17:57

Mercedes G - Βελτιώσεις

Post by jdelis »

Μόλις αγόρασα ένα 230GE βενζίνα του 84, ένα αυτοκίνητο που αποτελούσε πάντα ένα από τα όνειρά μου. Δεν έχω αρχίσει κάτι ακόμα, είμαι στη φάση του σχεδιασμού. Δεν χρειάζεται και πολλά όμως το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.

Ανάρτηση έχω βρει OME (2 σκληρότητες ελατηρίων μπροστά) ή Ιronman. Αν κάποιος τις έχει τοποθετήσει θα ήταν καλό να ακούσουμε την άποψή του. Γνωρίζει κανείς μέχρι τι λάστιχο παίρνει χώρίς ψήλωμα, με ανάρτηση 2" και με body lift;

Βήμα έχει 4,9 και δεν ξέρω αν χρειαστεί να το κοντύνω στο μέλλον. Αν γνωρίζετε πηγή για κορωνοπήνια θα το εκτιμούσα πολύ.

Ο κινητήρας είναι 2,3 βενζίνα (M102), με το K-Jtronic της Bosch. Έχει ροπή χαμηλά αλλά δε με ικανοποιεί συνολικά σα δύναμη. Δεν έχω άμεσο θέμα αλλά (γνωρίζοντας τον εαυτό μου, είχα αλλάξει 3 κινητήρες στο pajero μου!) θα κοιτάξω να τον αλλάξω κάποια στιγμή. Από ότι έχω διαβάσει ο 2,8 βενζίνα (M110) της ίδιας εποχής μπαίνει εύκολα και στο ίδιο σασμάν. Ίσως και κάποιοι diesel αλλά μόνο από τον 2,9 Turbo Diesel θα το σκεφτόμουνα.

Το ωραίο είναι ότι είχα αγοράσει (για άλλο project που δεν προχώρησε) και ένα 5άλιτρο V8. Είναι ο Μ111 από σειρά S δεκαετίας 80, με το ίδιο σύστημα ψεκασμού. Είναι φανταστικός κινητήρας και ξέρω πως τον έχουν τοποθετήσει, αλλά θέλει δουλειά.

Το μεγάλο μου θέμα είναι πως δε βρίσκομαι στην Ελλάδα. Ζω στην Ιρλανδία τα τελευταία χρόνια και το αυτοκίνητο είναι εδώ, ενώ ο κινητήρας στην Ελλάδα. Μάλλον θα μου κοστίσει περισσότερο να τον φέρω εδώ από το να πάρω έναν άλλον. Και δεν έχω βρει μηχανικό ακόμα που να εμπιστεύομαι σοβαρά, γιαυτό σκεφτόμουν τον 2,8. Πάντως είναι ειρωνία, είχα τόσα χρόνια τον V8 και τώρα που πήρα αυτοκίνητο κατάλληλο βρίσκεται σε άλλη χώρα! :twisted:

Αυτά προς στιγμήν, ελπίζω να μην κούρασα και θα βάλω και καμιά φωτογραφία στο μέλλον.
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”