ψήλωμα samurai

samurai4x4
Posts: 11
Joined: Sat Apr 18, 2015 17:16

ψήλωμα samurai

Post by samurai4x4 »

Χαιρετώ όλο το Team.Γράφω πρώτη φορά στο forum αν και διαβάζω καιρό τα θέματα.εδώ και ένα χρόνο είμαι κάτοχος ενός samurai 413 και θέλω να το σηκώσω γύρο στους 15-20 πόντους και θα ήθελα τις γνώμες σας σαν ποιο έμπειροι που είστε για να μην την πατήσω και πάνε τζάμπα λεφτά . Σκεφτόμουνα spua γιατί έχω διαβάσει πολλά αρνητικά για το spoa... Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον βοήθεια :-)
User avatar
panoslpm
Posts: 98
Joined: Sat Jul 27, 2013 15:58

Re: ψήλωμα samurai

Post by panoslpm »

Με spua δύσκολα θα φτάσεις στο υψος που θες που για μένα είναι υπερβολικό γιατί πρεπει να φαρδυνεις και αντίστοιχα έτσι ώστε να μην είναι επικυνδινο για τούμπα.η καλύτερη λύση είναι να βάλεις σούστες και σκουλαρικια να πάρεις 4-5 ποντους απο εκει και ενα bobylift αλλους 3 και θα σαι μια χαρά.
Τι διάσταση λάστιχα φοράς;
samurai4x4
Posts: 11
Joined: Sat Apr 18, 2015 17:16

Re: ψήλωμα samurai

Post by samurai4x4 »

Τώρα φοράω 205-70-15 αλλά θέλω να πάω σε μεγαλύτερα .με σουστες και σκουλαρίκια και λογικά αμορτισέρ πόσο είναι το μέγιστο ύψος που μπορώ να πάρω ? Και τι μου προτίνεις από την εμπειρία σου ?
4x4 off road
Posts: 118
Joined: Mon Mar 17, 2014 21:06
Location: Βόλος

Re: ψήλωμα samurai

Post by 4x4 off road »

Εγώ έχω βάλει την old man emu! την έχω ακόμα πάνο στο αμάξι μου με 215/75/15 λάστιχο και είναι μια χαρά δεν βρίσκει καθόλου! και χωρίς bobylift. Αν θες μπορείς να βάλεις πιο μεγάλα λάστιχα αλλά μετά θα βρίσκεις θόλους και αναγκαστικά θα χρειαστείς bobylift.
User avatar
panoslpm
Posts: 98
Joined: Sat Jul 27, 2013 15:58

Re: ψήλωμα samurai

Post by panoslpm »

Εγώ με calmini σούστες και χειροποίητα σκουλαρίκια φοραω 235/75/15 και δε βρίσκει.
Βέβαια τώρα τις βγάζω τις σούστες γιατί τι κάνω με ελατήρια
Φωτης ranger
Posts: 707
Joined: Thu Oct 01, 2009 20:23
Location: αμαλιαδα

Re: ψήλωμα samurai

Post by Φωτης ranger »

εγω ξερω να σου πω πως ψηλωνει 40 ποντους..... :? :? :cry: :cry:

κριμα που δεν μπορω να βοηθησω....γιατι εσυ θες ψηλωμα 15-20.
KAGOURES 4X4 CLUB

||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||
||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / TOYOTA / \ ||
||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ V6\ / \ / ||
4x4 off road
Posts: 118
Joined: Mon Mar 17, 2014 21:06
Location: Βόλος

Re: ψήλωμα samurai

Post by 4x4 off road »

η καλύτερη ανάρτηση για τα σαμουραι είναι τα ελατήρια!! :!:
samurai4x4
Posts: 11
Joined: Sat Apr 18, 2015 17:16

Re: ψήλωμα samurai

Post by samurai4x4 »

Εσείς με την old man emu και την calmini πόσο έχετε πάρει σε ύψος ?Φώτη 40 πόντοι υπερβολικό δεν είναι φίλε ? Αλλά για πες πώς...Εγώ για το samurai μου θα ήθελα κάτι να είναι όσο το δυνατόν και ποιο άνετο στο χωματόδρομο δηλαδή να είναι κάπως μαλακή ανάρτηση για να απορροφά και κάποιους κραδασμούς και χοροπηδιτα...τι μου προτείνετε
User avatar
panoslpm
Posts: 98
Joined: Sat Jul 27, 2013 15:58

Re: ψήλωμα samurai

Post by panoslpm »

Εγώ για το samurai μου θα ήθελα κάτι να είναι όσο το δυνατόν και ποιο άνετο στο χωματόδρομο δηλαδή να είναι κάπως μαλακή ανάρτηση για να απορροφά και κάποιους κραδασμούς και χοροπηδιτα...τι μου προτείνετε[/quote]

Χαχαχαχαχαχα να απλανείς αυτοκίνητο σου προτεινουμε!!οτι και να κανείς με σούστες το κοπανημα και το χοροπηδημα δεν το γλυτωνεις....μονο με τα ελατήρια....βέβαια το κοστος αν δεν το φτιαξεις μόνος σου είναι μεγαλο.ενω για σούστες με 400€ το πολύ μπορείς να βρεις πολλές λύσεις και να πάρεις και 5-7 ποντους υψος που είναι μια χαρά για τα λάστιχα σου
4x4 off road
Posts: 118
Joined: Mon Mar 17, 2014 21:06
Location: Βόλος

Re: ψήλωμα samurai

Post by 4x4 off road »

Με την old man emu το αμάξι σε σχέση με την μαμά ανάρτηση, έχει γίνει πιο μαλακό αλλά και πιο σφιχτό δηλαδή δεν είναι τόσο βάρκα γιαλό, αλλά και πάλι το αμάξι χοροπηδάει. Θα καταφέρεις αυτό που θες μόνο με ελατήρια και οχι με σούστα.
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”