νεος με samurai βοηθεια με Service και γενικες βελτιωσεις?

Post Reply
myt.jim
Posts: 7
Joined: Fri Dec 06, 2013 09:02

νεος με samurai βοηθεια με Service και γενικες βελτιωσεις?

Post by myt.jim »

Γεια σας και απο μενα! Μόλις προ ήμερον έγινα κάτοχος ενός samurai 1997 μοντέλο με κινητηρα G13BA . Πιο παλια ειχα ενα terios I αλλα το τρακαρα και το δινω ανταλλακτικα. Οποτε βρηκα και πηρα ενα samurai για να κυκλοφορο σε χωματόδρομο που θελω. Ψάχνω να βρω κάποιο manual στο ίντερνετ τίποτα... Βασικά θέλω να το κάνω ενα πολυ καλο servise ωστε να ξερω οτι το εχω σε πολυ καλη κατάσταση .

Το πηγα σε ενα μηχανικό το σηκώσαμε και του ειπα ξεκινά και λεγε τι θέλει και γραφω... αλλαζουμε οτιδήποτε χρειαζετε το παραμικρο...
Οποτε αλλαζουμε φυσικα λαδια , βαλβολινες σασμαν - διαφορικα( τι τυπο βαζουμε 75w-90?), 4 μπουζι (ποια ?) , φρενα τακακια μπροστα - ταμπουρα πισω , 2 σταυρους , 1 τσιμουχα στο βοηθητικο , Ιμαντες χρονισμου , ρουλεμαν τεντωτηρα , ιμαντα δυναμο , φιλτρο λαδιου , φιλτρο αερος , φιλτρο βενζινης και ενα κολαρο παπα που εχει κοπει. Θα αλλαξω και το νερο στο ψυγειο γιατι εχει νερο... και θελω να βαλω παραφλου γιατι λογο δουλειας εκει που παω σε ενα βουνο εχει τον χειμωνα χαμηλες θερμοκρασιες. Το παραφλου εχει σημασια να ειναι καποιου χρωμματος παίζει σημασια ωστε να μην κανουμε κανα θεμα στο ψυγειο?
Θελω να αλλαξω λαστιχα μου αρεσαν τα marsal kl71 215-75-15 αλλα το αυτοκινητο φοραει 205-70-15 εχουμε τιποτα θεματα εκει? το να ψιλωσει λιγο δεν εχω προβλημα απλα να μην διμιουργει καποιο προβλημα στο αυτοκινητο.Γενιακ θελω καποιο λαστιχακι που να το "αγριεψει" λιγο .. το bf goodrich 215-75-15 ωραιο αλλα ακριβω 590ευρω μου το ειπαν
Κατι αλλο οι πλημες που φοραει ειναι χειροκινητες υπαρχει κατι σε αυτοματο που να μπαινει ?
Και κατι τελευταιο τι σαλονακι μπαινει μεσα ωστε να μην χρειαστει και πολλες μετατροπες ?

Ευχαριστώ εκ τον πρότερων. :)
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”