αποριεσ γκαζιου kia sportage

User avatar
Drimon
Posts: 2571
Joined: Mon Jun 22, 2009 12:24
Location: Ανά το Αιγαίο

Re: αποριεσ γκαζιου kia sportage

Post by Drimon »

τασος κια wrote:εχω διαβασει παρα πολλα και πολλοι φοβουνται για το κουρδισμα.δηλαδη να μη χρησιμοποιουν 4χ4 σε ασφαλτο και ποσο μαλλον να στριβουν και τ τιμονι.αυτο "επιτρεπεται"μονο αν υπαρχει μεσαιο διαφορικο που μεταβαλλει την κινηση των τροχων και στελνει την απαραιτητη δυναμη σε καθε τροχο.η κατι τετοιο τελοσ παντων αν εχω καταλαβει καλα.γιαυτο και ρωταω για να κατανοησω το τι ακριβωσ γινεται
Φίλε Τάσο καλή χρονιά. Εύχομαι η καινούρια χρονιά να σου δώσει αρκετές ευκαιρίες να διασκεδάσεις με το νεοαποκτηθέν εργαλείο σου.
Όσο για το ερώτημά σου για το "κούρδισμα" έχουμε και λέμε:
1) Όταν το αυτοκίνητο στρίβει ο μπροστινός με τον πίσω άξονα διαγράφουν διαφορετικούς κύκλους (οπότε στρέφουν και με διαφορετικές στροφές).
2) Το αμάξι σου, όπως και πολλά άλλα, δεν έχει μεσαίο διαφορικό αλλά γραναζοκιβώτιο μετάδοσης (αν δεις από κάτω είναι το κιβώτιο απ' όπου ξεκινούν οι εμπρός και πίσω κεντρικοί άξονες μετάδοσης). Έτσι δεν μπορεί να διαχειριστεί αυτή την διαφορά στροφών κατά την στροφή.

Υπολογίζοντας τα (1) κ' (2) έχουμε ότι: Εάν χρησιμοποιούμε μόνιμα τετρακίνηση σε έδαφος που δεν υπάρχει πιθανότητα να γλιστρήσουν οι τροχοί φορτίζουμε το γραναζοκιβώτιο και γενικά το σύστημα της μετάδωσης επικίνδυνα, με φόβο να σπάσει κάτι (άξονας, ημιαξόνιο, γρανάζια). Σε ολισθηρό έδαφος το πρόβλημα αυτό εξαλείφεται με το "γλίστρημα" των τροχών.

Ελπίζω να σε κατατόπισα σχετικά............ :ugeek:
τασος κια
Posts: 7
Joined: Mon Jan 05, 2015 19:52

Re: αποριεσ γκαζιου kia sportage

Post by τασος κια »

Καλη χρονια φιλε Drimon..ησουν κατατοπιστικοτας και σε ευχαριστω παρα πολυ.θα ηθελα να σε ρωτησω περι αεριου αν ξερεις να με βοηθησεις.πως μπορω να δω ποιας γενιας αεριο φοραω?(5ης μου ειπε ο προηγουμενος ιδιοκτητης)αλλα καλοθα ηταν να γνωριζω και εγω περισσοτερα .ειναι lovato με 90αρα δεξαμενη χωρις λαδιερα.κρινεις απαραιτητη την τοποθετηση λαδιερας?σε ευχαριστω πολυ εκ των προτερων οπως και ολους τους φιλους στο φορουμ
Γιωργος235
Posts: 24
Joined: Fri Jan 11, 2013 23:32
Location: Ηλιουπολη

Re: αποριεσ γκαζιου kia sportage

Post by Γιωργος235 »

Τασο με το καλο το εργαλειο.Το κια που εχεις δεν ειναι suv.Οπως τα λεει ο φιλος απο πανω ειναι τα πραγματα.Καλη χρονια
User avatar
Drimon
Posts: 2571
Joined: Mon Jun 22, 2009 12:24
Location: Ανά το Αιγαίο

Re: αποριεσ γκαζιου kia sportage

Post by Drimon »

Τάσο δεν ξέρω από αέρια, αλλά λογικά κάπου θα υπάρχουν τα χαρτιά με τα οποία πέρασε ο προηγούμενος το αμάξι από έλεγχο ΚΤΕΟ, κάπου θα γράφει κάποιο Serial Number.
Το βρίσκεις, πας εκεί που τοποθετούν συστήματα τέτοια και σου λένε τι γενιάς είναι το σύστημά σου. ;)
τασος κια
Posts: 7
Joined: Mon Jan 05, 2015 19:52

Re: αποριεσ γκαζιου kia sportage

Post by τασος κια »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:lovato 161503000 fs559423 23/12.ΤΩΡΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΝΑ ΔΕΙ ΠΟΙΑΣ ΓΕΝΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”