αποριεσ γκαζιου kia sportage

τασος κια
Posts: 7
Joined: Mon Jan 05, 2015 19:52

αποριεσ γκαζιου kia sportage

Post by τασος κια »

καλησπερα και χρονια πολλα.καλη χρονια να εχουμε με πολυ off road. ειμαι εντελωσ καινουριοσ .σε αυτο το 4χ4 αθλημα.πριν μια εβδομαδα αγορασα ενα sportage τριθυρο 2000 μοντελο με αεριο.ο προηγουμενοσ ιδιοκτητησ με ενημερωσε πωσ δεν εχει χρησιμοποιησει ποτε λαδι για την λιπανση οταν δουλευει με υγραεριο το αυτοκινητομου ειπε ειναι lovato 5ης γενιας με 90αρα δεξαμενη.(πωσ μπορω να το εξακριβωσω?αν γινεται βεβαια....).Το εχει κανει εγκατασταση αρχεσ του ετους και ουτε καν ειχε ακουσει οτι χρειαζεται λιπανση η να εχει γινει εγκατασταση λαδιερας.ισχυει κατι τετοιο?οπωσ επισησ ολα τα εσωτερικα λαμπακια φωτισμου κοντερ,κονσολα κτλ δεν αναβουν.οπωσ επισης θελω να γνωριζω αν η κεραια ειναι ηλεκτρικη διοτι δεν ανεβαινει με το χερι αλλα και ουτε με την ενεργοποιηση του ραδιο σιντι.επισης θα ηθελα να μαθω περι κουρδισματος διαφορικων πωσ γινεται και πωσ αποφευγεται και κατα ποσο επικινδυνο ειναι.συγνωμη για τις ερωτησεισ απλα ειμαι νεος με το αυτοκινητο και δεν γνωριζω σχεδον τιποτα γιαυτο.
Φωτης ranger
Posts: 707
Joined: Thu Oct 01, 2009 20:23
Location: αμαλιαδα

Re: αποριεσ γκαζιου kia sportage

Post by Φωτης ranger »

καλη χρονια φιλος!!!!!!!!!
ευχομαι να το χαρεις το νεο σου τουτου :D :D ;)

πολλες ερωτησεις μαζεμενες με ρεγουλα! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
KAGOURES 4X4 CLUB

||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||
||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / TOYOTA / \ ||
||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ V6\ / \ / ||
Φωτης ranger
Posts: 707
Joined: Thu Oct 01, 2009 20:23
Location: αμαλιαδα

Re: αποριεσ γκαζιου kia sportage

Post by Φωτης ranger »

καλησπερα και χρονια πολλα.καλη χρονια να εχουμε με πολυ off road. ειμαι εντελωσ καινουριοσ .σε αυτο το 4χ4 αθλημα.πριν μια εβδομαδα αγορασα ενα sportage τριθυρο 2000 μοντελο με αεριο.ο προηγουμενοσ ιδιοκτητησ με ενημερωσε πωσ δεν εχει χρησιμοποιησει ποτε λαδι για την λιπανση οταν δουλευει με υγραεριο το αυτοκινητομου ειπε ειναι lovato 5ης γενιας με 90αρα δεξαμενη.(πωσ μπορω να το εξακριβωσω?αν γινεται βεβαια....).Το εχει κανει εγκατασταση αρχεσ του ετους και ουτε καν ειχε ακουσει οτι χρειαζεται λιπανση η να εχει γινει εγκατασταση λαδιερας.ισχυει κατι τετοιο?οπωσ επισησ ολα τα εσωτερικα λαμπακια φωτισμου κοντερ,κονσολα κτλ δεν αναβουν.οπωσ επισης θελω να γνωριζω αν η κεραια ειναι ηλεκτρικη διοτι δεν ανεβαινει με το χερι αλλα και ουτε με την ενεργοποιηση του ραδιο σιντι.επισης θα ηθελα να μαθω περι κουρδισματος διαφορικων πωσ γινεται και πωσ αποφευγεται και κατα ποσο επικινδυνο ειναι.συγνωμη για τις ερωτησεισ απλα ειμαι νεος με το αυτοκινητο και δεν γνωριζω σχεδον τιποτα γιαυτο.

αν το συστημα υγραεριου ειναι αυτο που περιγραφεις δεν χρειαζεται λαδιερα κτλ
υπαρχουν πολλα
θα ακουσεις πολλα..
δεν χρειαζονται ολοι οι κινητητρες λαδιερα ουτε ολλα τα συστηματα υπαρχουν και ρυθμισεις.
τα λαμπακια η ειναι καμενα η εχει καει καμι ασφαλεια η ειναι χαμηλωμενα απο τον διακοπτη εντασης φωτος :lol: :lol:
η κεραια αν λειτουργει ας την οπως ειναι! :mrgreen:
κουρδισμα διαφορικων δεν καταλαβα τι ενοεις... :roll: :roll:
KAGOURES 4X4 CLUB

||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||
||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / TOYOTA / \ ||
||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ V6\ / \ / ||
τασος κια
Posts: 7
Joined: Mon Jan 05, 2015 19:52

Re: αποριεσ γκαζιου kia sportage

Post by τασος κια »

ευχαριστω παρα πολυ .απλα επειδη ειμαι καινουριος και στν τετρακινηση και στο φορουμ πιστευω πωσ δικαιουμαι αφεση αμαρτιων..χαχαχα.ελπιζω βεβαια να μη με πεταξουν εξω απο το φορουμ και να λαβω καμια απαντηση.. :D :D :roll: :roll:
τασος κια
Posts: 7
Joined: Mon Jan 05, 2015 19:52

Re: αποριεσ γκαζιου kia sportage

Post by τασος κια »

εχω διαβασει παρα πολλα και πολλοι φοβουνται για το κουρδισμα.δηλαδη να μη χρησιμοποιουν 4χ4 σε ασφαλτο και ποσο μαλλον να στριβουν και τ τιμονι.αυτο "επιτρεπεται"μονο αν υπαρχει μεσαιο διαφορικο που μεταβαλλει την κινηση των τροχων και στελνει την απαραιτητη δυναμη σε καθε τροχο.η κατι τετοιο τελοσ παντων αν εχω καταλαβει καλα.γιαυτο και ρωταω για να κατανοησω το τι ακριβωσ γινεται
heroicentaur
Posts: 162
Joined: Tue Sep 29, 2009 14:15

Re: αποριεσ γκαζιου kia sportage

Post by heroicentaur »

Ασφαλτο ποτε 4χ4 πολυ απλα.

Μονο οταν εχει παγο χιονι λασπη βαζεις 4χ4 στο Sportage.
Image ImageImage
τασος κια
Posts: 7
Joined: Mon Jan 05, 2015 19:52

Re: αποριεσ γκαζιου kia sportage

Post by τασος κια »

Οποτε να θεωρησω...ψιλοαπογοητευση το sportage...
Φωτης ranger
Posts: 707
Joined: Thu Oct 01, 2009 20:23
Location: αμαλιαδα

Re: αποριεσ γκαζιου kia sportage

Post by Φωτης ranger »

τασος κια wrote:Οποτε να θεωρησω...ψιλοαπογοητευση το sportage...
θελεις δηλαδη να κυκλοφορεις καθημερινα με τετρακινηση :?: :?:
ο λογος??????????
KAGOURES 4X4 CLUB

||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||
||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / TOYOTA / \ ||
||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ V6\ / \ / ||
τασος κια
Posts: 7
Joined: Mon Jan 05, 2015 19:52

Re: αποριεσ γκαζιου kia sportage

Post by τασος κια »

Οχι καθημερινα.απλα σε ολισθηρο οδοστρωμα π.χ βροχη,
4x4 off road
Posts: 118
Joined: Mon Mar 17, 2014 21:06
Location: Βόλος

Re: αποριεσ γκαζιου kia sportage

Post by 4x4 off road »

Δεν νομίζω οτι χρειάζεσε 4χ4 μόνιμο, τώρα αν συναντήσεις ολισθηρό οδόστρωμα π.χ πάγο χιόνι ή λάσπη τότε χρειάζεται αλλιώς χωρίς λόγο είναι άσκοπο.
Post Reply

Return to “Τεχνικά Θέματα”