13 Ιαν 2012 Επιστολή παραίτησης Μπιλαδέρη από το Δ.Σ. OMAE

Post Reply
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

13 Ιαν 2012 Επιστολή παραίτησης Μπιλαδέρη από το Δ.Σ. OMAE

Post by friar »

13 Ιαν 2012
Επιστολή παραίτησης Β. Μπιλαδέρη


Ο Πρόεδρος της Λέσχης Αυτοκινήτου Βεροίας, Βασίλης Μπιλαδέρης, έστειλε την παρακάτω επιστολή
παραίτησης του από το Δ. Σ. της ΟΜΑΕ, απευθυνόμενος προς τον Πρόεδρο της Ομοσπονδίας, Μ. Χαλιβελάκη.

"Κύριε πρόεδρε μετά το πέρας των εορτών και μετά σχεδόν ένα μήνα από το τελευταίο δ.σ της ΟΜΑΕ,και περιμένοντας σαν δ.σ να ενημερωθούμε για το προσχέδιο των αγώνων, για να αποφευχθούν όπως το 2011 κάποια λαθη,ανακοινωνετε και παλι,σε ανύποπτο χρόνο Διαβάζοντας πολύ προσεκτικά το πρόγραμμα αγώνων του 2012, σας υποβάλω την παραίτηση μου από μέλος του Δ.Σ και σας γνωστοποιώ τους λόγους. Δεν δέχομαι σεβόμενος την προσωπικότητα μου την οντότητα μου και οποία εμπειρία απέκτησα σαν αγων-μενος επί 16 χρόνια, από χόμπι και μόνο, σαν οργανωτής επίσης από χόμπι και μόνο εδω και 20 και πλέον χρονια,αλλα για να βοηθήσω αυτό το ερμο το σπορ,και την πόλη που μεγάλωσα, από το 1973 που ιδρύσαμε την Λ.Α.Βεροιας,να κάνω 1000 χιλιομ αυθημερόν αψηφώντας την κουρασι,την υγεία μου [σωματική και ψυχική] και την οικονομική επιβάρυνση της τσέπης μου,να είμαι διακοσμητικό στοιχειο.Διοτι με την ίδρυση της ΟΜΑΕ είχα ένα όραμα ότι επιτέλους θα γίνει κάτι καλό θα φύγει η κακιά η ΕΛΠΑ θα συνεχίσουμε αυτό που έμεινε στη μέση τότε που ξεκινήσαμε την ίδρυση της ΕΛΟΑΜ,αλλα φευ εμείς γίναμε χειροτεροι.Βλεπω να αναλώνομαι σε συμβούλια [έγιναν τρία μέσα στη χρόνια ενώ έπρεπε να γίνουν τουλάχιστον εξ βάση καταστατικού]άνευ ουσίας για το σπορ και για την οιανδήποτε προώθηση βελτίωση του.

Βλεπω-διαβάζω να επιβραβεύονται οργανωτές-σύλλογοι που αδιαφορούν για τα πλέον ουσιώδη θέματα που βασανίζουν αυτό το σπορ,και την επικύρωση του από το κρατος.Απο τον Απρίλιο του 2011 είχαμε αποφασίσει σαν δ.σ ότι σύλλογος που δεν θα είναι κομπλέ για το 2012 δεν θα έκανε αγωνα,παρ όλα αυτά ήρθε το 2012 και με την δική σας ανοχή οι κομπλέ ως προς τους φακέλους σύλλογοι εξακολουθούν να είναι 14 εκ των όποιων οι 8 είναι από την Βόρειο Ελλάδα τις οποίας είμαι εκπρόσωπος {περιφερειάρχης} όπως με αποκαλείτε και για επιβράβευση μας,αγωνας πρωταθλήματος γίνετε μόνο ενας.και δεν αναφέρομαι μόνο για ραλλυ,και θα πρέπει να απολογηθώ στους συλλόγους που με ψηφισανε.Αναλαβατε πρόεδρος της ΕΠΑ δημιουργήσατε επιτροπές επί επιτροπών με άτομα που ικανοποιούν κάποια συγκεκριμένα συμφεροντα,αλλα δεν ξέρω ούτε εγώ αλλά ούτε και τα άλλα μέλη του δ.σ τι τους είπατε και με ποια κριτήρια σχημάτισαν αυτό το πρόγραμμα αγωνων,με ποια δεδομένα κόπηκαν κάποιοι αγώνες και γιατί δόθηκαν αλλοι.Για τι κάποιοι κάνουν 7-8 αγώνες άλλοι 2-3 και άλλοι καθόλου και εκτός τούτου πατρονάρονται στο να μετρούν σε δυο και τρεις θεσμούς ταυτοχρονα.Αντι να γίνει ένα μαζεμένο οικονομικό πρωτ-μα και τρία έπαθλα δεδομένης της οικον-κης κρίσης κάτι που το σχολιάσαμε σε δ.σ θα γίνουν και πάλι ένα σκασμό αγώνες για να βγουν επι πλέον επαθλουχει. Πόσοι αλήθεια με αυτή την οικονομική κρίση μπορούν να συμμετάσχουν στοΡ.Ακροπολις. Αυτά όλα με φερανε σ αυτό το σημείο, ώστε να σας υποβάλλω την παραίτηση μου.Δεν λειτουργούν έτσι οι ομοσπονδιες,σε καμία, τα μέλη του δ.σ δεν είναι διακοσμητικά στοιχεία,διοτι είναι γνώστες του αντικειμένου.

Και επί προσωπικού στον δικό μας αγώνα προσφέρουμε δωρεάν μεταφορά από Αθήνα, δωρεάν διανυκτερευσι,πριμ εκκίνησης ιδανικά service-park,ασφαλεις ειδικες,φαντασμαγορικες πανηγυρικές εκκινήσεις προς όφελος των αγων-νων,οπως αναφέρει ο παρατηρητης,πανω-σημαίες της ΟΜΑΕ [αλήθεια σε πόσους άλλους αγώνες είχε λάβαρα της ΟΜΑΕ] και με μόνο μεμπτό τον χώρο τεχ-κου ελεγχου,οτι δεν ήταν καλά φυλασομενος,δεν είχε ανυψωτικά σαν του ράλι ακρόπολις[διότι έτσι βαθμολογούμαστε όλοι όσοι διοργανώνουμε αγωνες,βασει αγώνων WRC],αλήθεια με αυτά πότε θα ασχοληθεί κύριε πρόεδρε,[οι επιτροπές σας], η επιτροπή αγώνων μας έβαλε στην Β ΕΘΝΙΚΗ.Αντι λοιπόν το δ.σ να ασχολείτο με την αναβάθμιση των αγώνων την επιλογή των άξιων και ενδιαφερόμενων για το σπορ οργανωτών συνεχίζει να χαϊδεύει αυτιά και να δίνει ζωή σ αυτούς που έφεραν σ αυτά τα χάλια το σπορ.

Για όλα όσα σας ανέφερα και θα μπορούσα να πω και άλλα εάν γινόταν σωστή δουλειά, Παραιτούμαι και θέλω να κάνετε δεκτή την παραίτηση μου και την θέση μου σαν περιφερειάρχης θα την πάρει ο αναπληρωτής μου κος Τσικινας Ιωάννης"

Σας ευχαριστώ
Μπιλαδερης Βασίλης







Απάντηση Μ. Χαλιβελάκη στην επιστολή παραίτησης Μπιλαδέρη

Σε επιστολή του ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Μηχανοκίνητου Αθλητισμού Ελλάδας, Μανώλης Χαλιβελάκης απαντά στον κ. Β. Μπιλαδέρη και δίνει σημαντικές διευκρινίσεις στα θέματα που έθιξε ο τελευταίος στην επιστολή παραίτησής του απο μέλος του Δ.Σ. της ΟΜΑΕ.



"Αξιότιμε κ. Μπιλαδέρη,

Μετά λύπης μου πληροφορήθηκα την παραίτησή σας από μέλος του Δ.Σ. της ΟΜΑΕ και Περιφερειάρχη Β. Ελλάδος και στη σχετική σας επιστολή, διάβασα τους λόγους που επικαλείστε για την απόφασή σας αυτή. Στους λόγους αυτούς λοιπόν, έχω χρέος απέναντι σε εσάς προσωπικά και τη Λέσχη την οποία εκπροσωπείτε, στα Σωματεία/Μέλη του Δ.Σ. της ΟΜΑΕ και σε όλα τα Σωματεία /Μέλη της ΟΜΑΕ να απαντήσω, αφού η άμεση δημοσιοποίηση της επιστολής σας χωρίς καμία προηγούμενη επικοινωνία μου αφαίρεσε τη δυνατότητα να τοποθετηθώ και να σας αναπτύξω προσωπικά όσα ακολούθως σας παραθέτω.
1. Κατ΄ αρχάς, αναφέρεστε στο ότι δεν “ενημερωθήκατε για το σχέδιο των αγώνων, ως Δ.Σ. ώστε να αποφευχθούν κάποια λάθη του 2011". Σας υπενθυμίζω λοιπόν ότι λάβατε επιστολή/mail με το πρόγραμμα των αγώνων για το 2012, η οποία εστάλη σε όλα τα Σωματεία/Μέλη του Δ.Σ., με τη διευκρίνιση ότι είναι το τελικό σχέδιο των αγώνων (διαμορφωμένο από τις αντίστοιχες Επιτροπές), το οποίο έχει υποβληθεί στην ΕΠΑ/ΕΘΕΑ προς έγκριση και ότι θα ανακοινωθεί επισήμως πλέον την Παρασκευή 23/12/11. Άρα είχατε στη διάθεσή σας ένα χρονικό διάστημα για οποιεσδήποτε παρατηρήσεις, αποκλειστικά και μόνο ως μέλος του Δ.Σ. και όχι για ίδιον όφελος. Βάσει καταστατικού, το Δ.Σ. μεριμνά και αποφασίζει για κάθε τι που αποσκοπεί στην ουσιαστική εκπλήρωση του σκοπού της Ομοσπονδίας.
2. Το όραμά σας ήταν, είναι και θα είναι όραμα όλων των Σωματείων/Μελών του Δ.Σ. και εμού προσωπικά καθώς και όραμα όλων των μελών των Επιτροπών, οι οποίοι και αυτοί με τη σειρά τους καταναλώνουν όχι μόνο χρόνο - ατελείωτες ώρες - αλλά επιβαρύνονται, όπως κι εσείς, με τα έξοδα μετακίνησής τους, έξοδα τα οποία ουδόλως ευκαταφρόνητα είναι.
3. Για τα συμβούλια “άνευ ουσίας” τα οποία επικαλείστε, απλά θα σας υπενθυμίσω περιληπτικά, ότι έχουμε συζητήσει τα ακόλουθα:
• 1η Συνεδρίαση: Συγκρότηση Σώματος
• 2η Συνεδρίαση: Λειτουργία της Ομοσπονδίας - Συντονισμός μεταξύ Λεσχών και ΟΜΑΕ - Δημιουργία βάσης δεδομένων
• 3η Συνεδρίαση: Οικονομική διαχείριση
• 4η Συνεδρίαση: Υποχρεώσεις Σωματείων προς την ΟΜΑΕ – Στελέχωση αγώνων – Παράνομοι αγώνες και κυρώσεις
• 5η Συνεδρίαση: Έγκριση εγγραφής/ένταξης νέων Σωματείων στην ΟΜΑΕ – Αρμοδιότητες ΟΜΑΕ – Αρμοδιότητες ΕΠΑ
• 6η Συνεδρίαση: Τροποποίηση Αγωνιστικού Προγράμματος 2011
• 7η Συνεδρίαση: Απόφαση για την Προεδρία της ΕΠΑ 2011/12 – Γραμματειακή υποστήριξη της Ομοσπονδίας
• 8η Συνεδρίαση: Δημιουργία Επιτροπών και αναφορά στο έργο τους – Ανάγκη προώθησης εγγράφων Λεσχών προς τη Γ.Γ.Α. – Νομιμοποίηση ΟΜΑΕ – Εκθέσεις Παρατηρητών – Οικονομικός απολογισμός 2011 – Διαχωρισμός και διευκρίνηση των ρόλων ΟΜΑΕ και ΕΠΑ.
Αν εσείς θεωρείτε αυτά θέματα άνευ ουσίας για μια νεοσύστατη Ομοσπονδία, με τις όποιες αδυναμίες λειτουργίας, δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο επ΄ αυτού.
Δεν πρέπει να μας διαφεύγει το γεγονός ότι πρώτη φορά όλοι μας εμπλεκόμαστε σε τέτοιου είδους εγχείρημα, τη διαχείριση μιας Ομοσπονδίας Μηχανοκίνητου Αθλητισμού και όλοι προσπαθούμε να λειτουργήσει, να αποδώσει θετικά και να υλοποιήσουμε τους στόχους που έχουμε θέσει.
Σχετικά με τον χαρακτηρισμό περί “διακοσμητικού στοιχείου”, σας γνωρίζω ότι όταν συνεδριάζουμε, τίθενται τα θέματα και ανοίγει ο διάλογος μεταξύ μας, οπότε αυτόματα ακυρώ¬νεται ο προσβλητικός όρος που χρησιμοποιήσατε για τον εαυτό σας, υπονοώντας όμως πιθανότατα και τα άλλα μέλη του Δ.Σ.
4. Για το θέμα της “ανοχής” από πλευράς μου έναντι των Σωματείων που δεν είναι “κομπλέ” ως προς τα έγγραφα που είναι απαραίτητα για την αναγνώριση της Ομοσπονδίας από την Αθλητική Αρχή, υπενθυμίζω ότι:
a. Βούληση όλου του Δ.Σ. ήταν και παραμένει η ένταξη στην Ομοσπονδία όσο το δυνατόν περισσοτέρων πραγματικών λεσχών οι οποίες αναπτύσσουν δραστηριό¬τητα στο Μηχανοκίνητο Αθλητισμό και όχι Λέσχες -σφραγίδες.
b. Κοινό το πρόβλημα που εντοπίσαμε για τις Λέσχες που δεν ολοκλήρωσαν τον φάκελο με τα απαραίτητα δικαιολογητικά τους και για το λόγο αυτό αποφασίσα¬με να αναθέσουμε σε συγκεκριμένο άτομο με την υποστήριξή μας να αναλάβει να “τρέξει” την υπόθεση αναγνώρισης της Ομοσπονδίας.
c. Δεν υπήρξε καμία “ιδιαίτερη μεταχείριση” και εσκεμμένη ανοχή προς κάποια Μέλη/Λέσχες της Ομοσπονδίας και στη Γ.Σ. που πραγματοποιήθηκε το Δεκέμβριο του 2011, η τελευταία διορία που δόθηκε για την ολοκλήρωση των φακέλων ήταν έως τον Ιούνιο του 2012. Άποψή μας ήταν και παραμένει να συμπεριλάβουμε όσο το δυνατόν περισσότερα μέλη και όχι πώς θα τα αποκλεί¬σουμε.
5. Σχετικά με το θέμα της συγκρότησης και λειτουργίας των επιτροπών, σας γνωρίζω ότι υπάρχει ανοικτή γραμμή επικοινωνίας για οποιοδήποτε θέμα μεταξύ της ΟΜΑΕ, της ΕΠΑ, των Επιτροπών, των Λεσχών και των Αγωνιζομένων και παράγεται γόνιμο έργο. Αν είχατε οποιοδήποτε θέμα, άποψη ή πρόταση, ελεύθερα μπορούσατε να τα υποβάλ¬λετε στην αντίστοιχη επιτροπή προκειμένου και σεις να συνεισφέρετε στο έργο αυτό. Δυστυχώς μέχρι σήμερα καμία πρόταση δεν έχει υποβληθεί εκ μέρους σας είτε αφορά την λέσχη σας είτε τον χώρο που ως περιφερειάρχης καλύπτετε. Σχετικά με το βαρύτατο χαρακτηρισμό που χρησιμοποιείτε, ότι άτομα των επιτροπών ‘’ικανο¬ποιούν κάποια συγκεκριμένα συμφέροντα”, σας γνωρίζω ότι εσείς έχετε το βάρος της αποδείξεως των ισχυρισμών σας ειδάλλως παραμένουν κοινή συκοφαντία. Αν έχετε στοιχεία ή ενδείξεις περί του αντιθέτου, παρακαλώ να τα κατονομάσετε. Αλήθεια τόση εμπάθεια γιατί;;
6. Για τα σχόλια περί της άψογης διοργάνωσης αγώνων από τη Λέσχη Αυτοκινήτου Βέροιας, την οποία εκπροσωπείτε, δεν έχω να αντιπαραθέσω τίποτα διότι αυτό δεν εμπίπτει στις αρμοδιότητες της ΟΜΑΕ. Τα μέλη της ΟΜΑΕ στο Δ.Σ. δεν προωθούν τα συμφέροντα της λέσχης που εκπροσωπούν. Γι’ αυτό άλλωστε υπάρχει η ΕΠΑ/ΕΘΕΑ η οποία έχει την εποπτεία της διοργάνωσης των αγώνων σύμφωνα με το Καταστατικό. Οι αγώνες που διοργανώνονται σαφώς αξιολογούνται και υπάρχει η Επιτροπή Κανονισμών-Εκπαίδευσης & Αξιολόγησης στην οποία, σε συνδυασμό με την Επιτροπή Ραλλύ, θα μπορούσατε να είχατε απευθυνθεί για οποιοδήποτε θέμα σχετικό με τον αγώνα που αναφέρεσθε.
7. Στις αποφάσεις μας, για τον περιορισμό των αγώνων από το Αγωνιστικό Πρόγραμμα του 2012 πρυτάνευσε η λογική για την οικονομική διευκόλυνση των αγωνιζομένων, οι οποίοι δεν υποχρεούνται αυτήν τη χρονιά να συμμετάσχουν σε ανάλογο αριθμό αγώνων με του 2011 και η επιλογή αγώνων έγινε και πάλι με γνώμονα τη χαμηλότερη κατά το δυνατόν οικονομική τους επιβάρυνση.
8. Αντιπαρέρχομαι τους προσωπικούς σας χαρακτηρισμούς για “χάιδεμα των αυτιών” και είναι το τελευταίο που θα περίμενα να μου προσάψει κάποιος.
Κύριε Μπιλαδέρη,
Άποψή μου ήταν και παραμένει, καθώς και της συντριπτικής πλειοψηφίας των μελών της ΟΜΑΕ, ότι η Ομοσπονδία που δημιουργήσαμε αποτελεί το κυρίαρχο θεσμικό όργανο για την ανάπτυξη του Μηχανοκίνητου Αθλητισμού και όχι χώρος έκφρασης και ικανοποίη¬σης μικροσυμφερόντων.
Τέλος, παρά τους ατυχείς σας χαρακτηρισμούς και εντελώς καλόπιστα, πιστεύω ότι οφείλατε να παραμείνετε, να δώσετε τη μάχη σας και να συνεισφέρετε ακόμη και με την κριτική σας. Εφ’ όσον επιμένετε στην παραίτησή σας, θα αντικατασταθείτε στο επόμενο Δ.Σ. όπως προβλέπεται από το Καταστατικό και όσον αφορά τον τίτλο του περιφε-ρειάρχη με τον οποίο σας περιέβαλε η ΟΜΑΕ αντιλαμβάνεσθε ότι δεν μεταβιβάζεται με τον τρόπο τον οποίο αναφέρετε στην παραίτησή σας."
Μανώλης Χαλιβελάκης
Πρόεδρος ΟΜΑΕ


ακριβές αντίγραφο http://www.omae-epa.gr/pressrelease/521 και http://www.omae-epa.gr/pressrelease/522
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
Post Reply

Return to “Ανακοινώσεις των Λεσχών”