Εισαγωγή αυτοκινήτου από χώρα εκτός ΕΕ

Post Reply
Mitsu3Sport
Posts: 34
Joined: Thu Jul 23, 2009 08:16

Εισαγωγή αυτοκινήτου από χώρα εκτός ΕΕ

Post by Mitsu3Sport »

Ξέρει κανείς τι παίζει για εισαγωγή και ταξινόμηση αυτοκινήτου από χώρα εκτός ΕΕ (π.χ. ασιατικής);

Τι παίζει στην περίπτωση που το εν λόγω αυτοκίνητο είναι εφοδιασμένο (εργοστασιακά) με άλλο τύπο κινητήρα απ' αυτόν που κυκλοφορεί στην ΕΕ και στην Ελλάδα;

Δηλ. αν εδώ έχει εισαχθεί και κυκλοφορεί ως τώρα με Ντίζελ κινητήρα και εγώ θέλω να φέρω ένα ίδιο αυτοκίνητο αλλά με βενζινοκινητήρα (εργοαστασιακά πάντα, όχι μετατροπή);
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Εισαγωγή αυτοκινήτου από χώρα εκτός ΕΕ

Post by friar »

Πας καλά????
Αυτά είναι πολύ extreme sports!!!

Καλό διάβασμα καλά κουράγια......



Image
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
Mitsu3Sport
Posts: 34
Joined: Thu Jul 23, 2009 08:16

Re: Εισαγωγή αυτοκινήτου από χώρα εκτός ΕΕ

Post by Mitsu3Sport »

Σε ευχαριστώ φίλε μου.

Βρήκα δουλειά για το ΣΚ.
patrolpantelis
Posts: 2
Joined: Thu Jun 25, 2009 16:12

Re: Εισαγωγή αυτοκινήτου από χώρα εκτός ΕΕ

Post by patrolpantelis »

φιλε καλησπερα αν το αυτοκινητο το οποιο σε ενδειαφερει δεν εχει μπει στην εε τοτε θα πρεπει να γινει εισαγωγει στην γερμανια να ταξινομιθει εκει να βγαλει tyf κτεο και αφου παρει εγγριση τυπου τοτε μπωρεις να το φερεις ελλαδα αν ειναι πανω απο 2000 κυβικα δεν νομιζω να σε συμφερει και πρεπει να ειναι οποσδειποτε ευρω 5 για περισοτερα μπορεις να με ενοχλησης στο τηλ6937000368 η στειλε μου μηνιμα
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Εισαγωγή αυτοκινήτου από χώρα εκτός ΕΕ

Post by friar »

Για να διευρύνουμε λίγο την υπόθεση, υπάρχει και το εγγλέζικο Individual Vehicle Approval (IVA)
Τώρα αν το έχουνε ποτέ δει στα τελωνεία μας, ε αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
Post Reply

Return to “Νομικά - Φορολογικά”