Πως δεν θα πληρώσετε Τέλη και Φόρο Πολυτελείας!

User avatar
KazanisGarage
Posts: 16
Joined: Fri Nov 29, 2013 01:27
Location: Ηράκλειο Κρήτης
Contact:

Re: Πως δεν θα πληρώσετε Τέλη και Φόρο Πολυτελείας!

Post by KazanisGarage »

Nicolas wrote:Έχεις απόλυτο δίκιο στο θέμα των οικονομικών πόρων.
Εγώ το έχω ξεπεράσει προ πολλού.

Να σου πω και την προσωπική μου εμπειρία, όσο μπορούσα να πληρώσω δεν το διακινδύνευα και έλεγα και εγώ το ίδιο, πως είμαι οριακά και δεν αντέχω το πρόστιμο.

Όμως, για να κυκλοφορίσω το αυτοκίνητό μου το 2014 έπρεπε να δώσω 3000 φόρο πολυτελείας και 1100 τέλη, σύνολο 4000+ και βλέπουμε.
Ούτε αυτά έχω να δώσω οπότε στην ουσία στην χειρότερη περίπτωση δεν θα κάνω διακανονισμό για 4000+ αλλά για 5000+.

Για να το σπάσω και σε τάληρα, το ρίσκο της προσπάθειας είναι λιγότερο από ένας χρόνος παραπάνω δόσεις στον διακανονισμό που έτσι και αλλιώς θα έκανα.
Σε σχέση με το τί πάω να κερδίσω αλλά και με το γεγονός πως γίνεται μία προσπάθεια να ξυπνήσει ο κόσμος και να πολεμήσει μέσα στα πλαίσια του δημοκρατικού πολιτεύματος, μέσω της πολιτικής ανυπακοής, είναι κάτι που αξίζει -θεωρώ εγώ- να δοκιμάσω.

Η τρομοκρατία ειναι φασισμός και δεν το δέχομαι να τρομοκρατούμαι πλεόν, ούτε για τα χρήματα ούτε για τίποτα. Ό,τι και να γίνει.

Πραγματικά δεν ξέρω που θα βγάλει η ιστορία αυτή.
Βλέπουμε γύρω μας όμως που βγάζει η απραξία.

Αντιλαμβάνεσαι πως ο διασταγμός σου να αντιδράσεις,
είναι ακριβώς αυτό που επιδιώκουν και ακριβώς αυτό που τους κρατάει ακόμα στην θέση τους?
Αν τελικά δεν πλήρωνε κανένας τέλη κυκλοφορίας και φόρο πολυτελείας, τί θα γινόταν πιστεύεις?
Θα μας βάζαν όλους φυλακή ή θα έπαιρναν τα σπίτια όλων μας?
Για το συγκεκριμενο θεμα απευθυνεσαι σε καποιον που δεν ειχε ποτε τετοιο διλημμα λογω οτι δεν εχω στα οχηματα μου φορο πολυτελειας, ενω τα τελη μου ειναι 265ευρω και 105 ευρω στα δυο μου οχηματα, τελη αρκετα λογικα κατα την δικη μου αποψη οποτε δεν μπηκα και ποτε σε αυτη τη διαδικασια για το συγκεκριμενο θεμα.
Απλα το αναφερω για να μην βρεθειτε μια στιγμη σε σημειο που να μην μπορειτε να πληρωσετε διπλα τελη, αλλα ουτε να μην μπορειτε να κανετε καταθεση πινακιδων μετα και να "παντρευτειτε" ενα οχημα που θα σας φορολογουν γι αυτο αιωνιως. Εχω γνωστο μου ο οποιος δεν πληρωσε μια χρονια τελη διλιτρου και επειδη δεν μπορουσε να κανει καταθεση την επομενη χρονια εγκλωβιστηκε σε αυτη τη διαδικασια αφηνοντας 5 χρονια τα τελη απληρωτα σε αυτοκινητα αντικειμενικης αξιας 3000ευρω αυτη τη στιγμη και αν.
Ισως μια καταθεση πινακιδων πριν την αλλαγη του χρονου και η παραπομπη σε δικαστικη διαμαχη να ηταν κατι πιο "εκ του ασφαλους" αντιδραση στην τρομοκρατια που αναφερεις.
Ολα αυτα δικη μου αποψη που προφανως δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνησει και κανεις. Απλα πιστευω να καταλαβαινεις και το λογο που στο αναφερω.
Οσον αφορα το να μην πληρωναν ολοι τα τελη ή τον φορο πολυτελειας, θα γινοταν σε μια χωρα που ολοι θα ψηφιζαν σε μια χωρα ατομα που δεν τους καταληστευουν οι εκπροσωποι τους στη βουλη, οποτε ειναι μαλλον ρητορικο και φανταστικο σαν εγχειρημα, και παμε σε σημειο εκτος θεματος forum οποτε δεν νομιζω πως χρειαζεται να το συνεχισουμε αυτο το κομματι. Ολοι μας εδω θα ειμασταν αρκετα χαρουμενοι χωρις αυτους τους φορους, ή αυτους τους κλεφτες που εχουμε να μας "κυβερνανε"
http://www.kazanisgarage.gr
-------------------------------------------------------
Image
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Πως δεν θα πληρώσετε Τέλη και Φόρο Πολυτελείας!

Post by Nicolas »

Σε καταλαβαίνω φίλε μου, απλά τα "εκ του ασφαλούς" είναι ημίμετρα που δεν έχουν το αντύκτυπο που θέλω.
Ποτέ δεν έγινε οποιαδήποτε αντιδραστική κίνηση προς την εξουσία, εκ του ασφαλούς.
Ακόμα και αν κατέθεταν όλοι τις πινακίδες τους, θα μας έβαζαν να πληρώσουμε τέλη ακινησίας, όπως έλεγαν.
Πού θα πήγαινε τότε η ασφάλειά σου?
Και αν το αφήσεις να συνεχιστεί κατ αυτόν τον τρόπο, πιστεύεις πως θα είσαι ποτέ ασφαλής σε οποιοδήποτε επίπεδο?
Άρα το θέμα "εκ του ασφαλούς" ειναι καθαρά προσωρινό άρα και άκυρο.

Αυτό που μου αναφέρεις όμως πως τα τέλη σου είναι "λογικά" με βγάζει από τα ρούχα μου.
Στην Ελβετία με αυτά τα χρήματα κυκλοφορείς ένα χρόνο χωρίς διόδια.

Και αν "λογικά" εννοείς πως ακόμα τα αντέχεις, γιατί δεν αντιδράς και εσύ?
Το κόστος σου θα είναι διπλά τέλη δηλαδή θα πληρώσεις ας πούμε +260 ευρώ για το "μεγάλο" αυτοκίνητο
αλλά το αντύκτυπο της πράξης σου θα έιναι ακριβώς το ίδιο με την δική μου χωρίς να έχει σημασία το ότι πληρώνω 20απλά απο σένα.
Ένας ακόμα που αντιδρά επιδεικνύοντας πολιτική ανυπακοή.

Το άλλο που με βγάζει από τα ρούχα μου ειναι το "δεν αντιδρώ γιατί όλοι είναι μαλάκες και δεν αντιδρά κανείς" (αν δεν δεν διαφωνώ καθόλου στην διατύπωση, είναι ένα γεγονός)

Τελικά για να κάνουμε επανάσταση μας περισσεύουν μερικοί μαλάκες και μας λείπουν 260 ευρώ?
Γιατί αυτό μου λες.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
KazanisGarage
Posts: 16
Joined: Fri Nov 29, 2013 01:27
Location: Ηράκλειο Κρήτης
Contact:

Re: Πως δεν θα πληρώσετε Τέλη και Φόρο Πολυτελείας!

Post by KazanisGarage »

Nicolas wrote:Σε καταλαβαίνω φίλε μου, απλά τα "εκ του ασφαλούς" είναι ημίμετρα που δεν έχουν το αντύκτυπο που θέλω.
Ποτέ δεν έγινε οποιαδήποτε αντιδραστική κίνηση προς την εξουσία, εκ του ασφαλούς.
Ακόμα και αν κατέθεταν όλοι τις πινακίδες τους, θα μας έβαζαν να πληρώσουμε τέλη ακινησίας, όπως έλεγαν.
Πού θα πήγαινε τότε η ασφάλειά σου?
Και αν το αφήσεις να συνεχιστεί κατ αυτόν τον τρόπο, πιστεύεις πως θα είσαι ποτέ ασφαλής σε οποιοδήποτε επίπεδο?
Άρα το θέμα "εκ του ασφαλούς" ειναι καθαρά προσωρινό άρα και άκυρο.

Αυτό που μου αναφέρεις όμως πως τα τέλη σου είναι "λογικά" με βγάζει από τα ρούχα μου.
Στην Ελβετία με αυτά τα χρήματα κυκλοφορείς ένα χρόνο χωρίς διόδια.

Και αν "λογικά" εννοείς πως ακόμα τα αντέχεις, γιατί δεν αντιδράς και εσύ?
Το κόστος σου θα είναι διπλά τέλη δηλαδή θα πληρώσεις ας πούμε +260 ευρώ για το "μεγάλο" αυτοκίνητο
αλλά το αντύκτυπο της πράξης σου θα έιναι ακριβώς το ίδιο με την δική μου χωρίς να έχει σημασία το ότι πληρώνω 20απλά απο σένα.
Ένας ακόμα που αντιδρά επιδεικνύοντας πολιτική ανυπακοή.

Το άλλο που με βγάζει από τα ρούχα μου ειναι το "δεν αντιδρώ γιατί όλοι είναι μαλάκες και δεν αντιδρά κανείς" (αν δεν δεν διαφωνώ καθόλου στην διατύπωση, είναι ένα γεγονός)

Τελικά για να κάνουμε επανάσταση μας περισσεύουν μερικοί μαλάκες και μας λείπουν 260 ευρώ?
Γιατί αυτό μου λες.
Ο καθενας μπορει να βγαινει απο τα ρουχα του με διαφορα πραγματα. Εσυ μπορει να βγαινεις απο τα ρουχα σου επειδη θεωρεις παραλογο να πληρωνω 370 ευρω το χρονο ή αλλιως 1 ευρω τη μερα για δυο οχηματα που κανουν καποια χιλιομετρα το χρονο,ή 50 λεπτα τη μερα για το καθενα, εγω παλι οχι. Αν ειναι υπερβολικο γιατι καποια στιγμη τα πληρωνατε ολοι σας πριν καποια χρονια (τα 50 λεπτα τη μερα)?
ενω τωρα σου φαινεται παραλογο για μενα?

Λες πως τα {"εκ του ασφαλούς" είναι ημίμετρα που δεν έχουν το αντύκτυπο που θέλω.}

Συγνωμη αλλα δεν μπορει ο καθε οικογενειαρχης να χρεωνεται διπλα τελη οταν δεν εχει να φαει η οικογενεια του, απλα και μονο γιατι δεν θα εχει το αντικτυπο που θες εσυ. Το τι υποχρεωσεις εχει ο καθενας και τα ρισκα που πρεπει να παρει δεν χρειαζεται να ειναι γνωστα σε κανενα.

Αν χρειαζετε να ξεκινησει μια αντιδραση/επανασταση/εναντιωση ή οπως θες πες το, τοτε σιγουρα δεν θα το εκανα για κατι το οποιο φανταζει πολυ μικρο μπροστα σε θεματα τυπου: 25ευρω εισοδο σε νοσοκομεια, ή ξεπουλημα εθνικων δικαιωματων και παρα παρα πολλα αλλα παρεμφερη. Ο καθενας πρεπει να κοιταει τι κανει ο εαυτος του. Και οχι ο διπλα του. Οταν κοιταζεις τι κανει ο διπλα σου ποτε δεν επαναστατεις πραγματικα.
Στο ξαναπα πως δεν θελω να γυρισουμε σε πολιτικη την κουβεντα, αλλα προς τα κει πηγαινει αν συνεχιστει και δεν κολλαει σε τετοιο φορουμ.

Λεω πως καλυτερα να μεινουμε στην αποψη με αυτα και αυτα αν θελετε πληρωνεται 1 ευρω τελη, αλλα υπαρχει και ενα αλλα αν απορριφθει γιατι καποιοι μπορει να μην το αντεξουν.
http://www.kazanisgarage.gr
-------------------------------------------------------
Image
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Πως δεν θα πληρώσετε Τέλη και Φόρο Πολυτελείας!

Post by Nicolas »

KazanisGarage wrote: Ο καθενας μπορει να βγαινει απο τα ρουχα του με διαφορα πραγματα. Εσυ μπορει να βγαινεις απο τα ρουχα σου επειδη θεωρεις παραλογο να πληρωνω 370 ευρω το χρονο ή αλλιως 1 ευρω τη μερα για δυο οχηματα που κανουν καποια χιλιομετρα το χρονο,ή 50 λεπτα τη μερα για το καθενα, εγω παλι οχι. Αν ειναι υπερβολικο γιατι καποια στιγμη τα πληρωνατε ολοι σας πριν καποια χρονια (τα 50 λεπτα τη μερα)?
ενω τωρα σου φαινεται παραλογο για μενα?
Μου φαινόταν πάντα παράλογο αλλά τα πλήρωνα γιατί φοβόμουν και τελικά ξεκινώντας από εκεί καταλήξαμε και με τα €25 στα νοσοκομεία. Τώρα βαρέθηκα να φοβάμαι και συνειδητοποιώ την κατάσταση, τώρα αντιδρώ.
Δεν βγαίνω απο τα ρούχα μου επειδή εσύ θες να πληρώνεις.
Βγαίνω από τα ρούχα μου επειδή σε έχουν πείσει πως καλώς πληρώνεις και προσπαθείς να δικαιολογήσεις την απραξία σου απαξιώνοντας τις πράξεις των άλλων.
KazanisGarage wrote: Λες πως τα {"εκ του ασφαλούς" είναι ημίμετρα που δεν έχουν το αντύκτυπο που θέλω.}

Συγνωμη αλλα δεν μπορει ο καθε οικογενειαρχης να χρεωνεται διπλα τελη οταν δεν εχει να φαει η οικογενεια του, απλα και μονο γιατι δεν θα εχει το αντικτυπο που θες εσυ. Το τι υποχρεωσεις εχει ο καθενας και τα ρισκα που πρεπει να παρει δεν χρειαζεται να ειναι γνωστα σε κανενα.

Αν χρειαζετε να ξεκινησει μια αντιδραση/επανασταση/εναντιωση ή οπως θες πες το, τοτε σιγουρα δεν θα το εκανα για κατι το οποιο φανταζει πολυ μικρο μπροστα σε θεματα τυπου: 25ευρω εισοδο σε νοσοκομεια, ή ξεπουλημα εθνικων δικαιωματων και παρα παρα πολλα αλλα παρεμφερη. Ο καθενας πρεπει να κοιταει τι κανει ο εαυτος του. Και οχι ο διπλα του. Οταν κοιταζεις τι κανει ο διπλα σου ποτε δεν επαναστατεις πραγματικα.
Στο ξαναπα πως δεν θελω να γυρισουμε σε πολιτικη την κουβεντα, αλλα προς τα κει πηγαινει αν συνεχιστει και δεν κολλαει σε τετοιο φορουμ.
Το αντίκτυπο που θέλω αναφέρεται στις δικές μου πράξεις και όχι στις δικές σου.
Ο καναπές πάντως δεν έχει κανένα απολύτως αντίκτυπο.
Δεν προσπαθώ να σε πείσω να αναλάβεις κανένα ρίσκο.
Προσπαθώ να σου πω, πως κάποιοι αναλαμβάνουμε ένα ρίσκο το οποίο θα ήταν αμελητέο
αν συμμετείχες και εσύ.

Το ξεπούλημα των δρόμων σου, που τους έχεις πληρώσει 50 φορές και για να τους χρησιμοποιήσεις πρέπει να δώσεις τέλη, διόδια, φόρο πολυτελείας, τεκμήριο αλλά και 60% φόρο στην βενζίνη και τελικά είναι και πάλι ιδωτικοί ενώ όσοι είναι ακόμα δημόσιοι χρειάζονται μπλοκέ, δεν είναι αρκετό?
Την μία μου λες πως σου είναι εύκολο και σου φαίνεται λογικό να τα δώσεις, την άλλη μου μιλάς γενικά πως κάποιος δεν έχει να ταίσει την οικογένειά του. Αν δεν έχει να φάει η οικογένειά σου (δεν μιλάω για σένα προσωπικά)
κακώς άφησες να φτάσει αυτό το σημείο.
Φτάσαμε σε αυτό το σημείο γιατί όταν ακόμα είχες να φας, φοβόσουν μην δεν έχεις στο μέλλον
και όταν δεν είχε ο γείτονάς σου κοιτούσες την πάρτη σου.
Όταν δεν θα έχεις και εσύ να φας, θα ελπίζεις να μην κοιτάνε την πάρτη τους οι δίπλα σου και τότε ίσως σου φανούν παράλογα τα τέλη.

Το δε
"Ο καθενας πρεπει να κοιταει τι κανει ο εαυτος του. Και οχι ο διπλα του. Οταν κοιτάζεις τι κανει ο διπλα σου ποτε δεν επαναστατεις πραγματικα. "

Εγώ μπορώ ακόμα να διατηρώ το σπίτι μου, το αυτοκίνητό μου και όλα αυτά που δεν έχει ο δίπλα μου.
Αν δεν αντιδράσω, απλά θα συνεχίσω να βλέπω στους δρόμους ανθρώπους που δεν στάθηκαν το ίδιο τυχεροί αν θες, με μένα και τρώνε από τα σκουπίδια. Αν αυτό το λες εσύ σοβαρή αρχή για επανάσταση, κάτι έχεις χάσει.

«Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους, δεν διαμαρτυρήθηκα, γιατί δεν ήμουν Εβραίος. Όταν ήρθαν για τους κομμουνιστές δεν φώναξα, γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής. Όταν κατεδίωξαν τους τσιγγάνους, ούτε τότε φώναξα, γιατί δεν ήμουν τσιγγάνος. Όταν έκλεισαν το στόμα των Ρωμαιοκαθολικών που αντιτάσσονταν στον φασισμό, δεν έκανα τίποτα γιατί δεν ήμουν καθολικός. Μετά ήρθαν να συλλάβουν εμένα, αλλά δεν υπήρχε πια κανείς να αντισταθεί μαζί μου».

Μπρέχτ


Η αλήθεια είναι οτι ποτέ μα ποτέ δεν έγινε "επανάσταση" επειδή κοιτούσαν όλοι την πάρτη τους.
Το συμπέρασμά σου είναι το λιγότερο ανιστόρητο.

Η καταπάτηση των δικαιωμάτων σου και το κουρέλιασμα του συντάγματος δεν έχει μικρά και μεγάλα θέματα.
Σε κάθε περίπτωση είναι καταπάτηση, είτε αυτό είναι τέλη κυκλοφορίας είτε οτιδήποτε.
Απλά ως ελληναράς, όσο δεν σε χτυπάει, τόσο κάνεις την πάπια και χωρίζεις τα θέματα σε σοβαρά και αστεία για να δικαιολογήσεις την απραξία σου.
Για τα νοσοκομεία δηλαδή που το θεωρείς σοβαρότερο, έκανες κάτι?

KazanisGarage wrote: Λεω πως καλυτερα να μεινουμε στην αποψη με αυτα και αυτα αν θελετε πληρωνεται 1 ευρω τελη, αλλα υπαρχει και ενα αλλα αν απορριφθει γιατι καποιοι μπορει να μην το αντεξουν.
Στην κατοχή, οι δοσίλογοι της εποχής κάλυπταν την προδοσία τους με την δικαιολογία πως θα υπάρξουν αντίποινα αν δεν το κάνουν. Το ίδιο που μου λες και εσύ τώρα.
Όταν τα βάζεις με το κράτος, ξέρεις εξ αρχής πως θα υπάρξουν αντίποινα.
Αν είσαι λοιπόν μόνος σου και κοιτάς την πάρτη σου, τα αντίποινα θα σου πέσουν βαριά και σαν κλαδάκι απλά θα σπάσεις.
Αν είμαστε όλοι μαζί - στο ξαναείπα και δεν εννοείς να το καταλάβεις - δεν θα μπορούν να κάνουν τίποτα.
Το δεμάτι δεν σπάει το ίδιο εύκολα με το ένα κλαδάκι.



Ευχαριστώ που δεν έχεις σκοπό να κάνεις πολιτική κουβέντα - όντως δεν είναι αυτό το θέμα μας,
αλλά ΔΕΝ κάνουμε πολιτική κουβέντα.
Δεν σου αναλύω περί κομμουνισμού και φασισμού, ούτε μιλάμε για εξωτερική πολιτική.
Σε χαλάει το 25ερω στα νοσοκομεία αλλά όχι τα τέλη.

Δηλαδή, εδώ λέμε πως μας πηδάνε και εσύ μας λες να στήσουμε λίγο κώλο ακόμα,
αλλά σε άλλη στάση γιατί δεν σου αρέσει το ιεραποστολικό αλλά με το καρεκλάτο δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ξανατονίζω πως δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά, δεν θα μπορούσα άλλωστε αφού δεν σε γνωρίζω, όμως οι απόψεις που παρουσιάζεις είναι ο μόνος λόγος που βρισκόμαστε σε αυτή την θέση.

Ο καναπές, οι δικαιολογίες, ο ωχαδερφισμός και η έλλειψη αλληλεγγύης είναι τελικά το μεγάλο μας πρόβλημα.


Θα σου κάνω όμως και μία τελευταία ερώτηση και τώρα αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά.
Αν τελικά κερδίσουμε, θα συνεχίσεις να πληρώνεις -αφού το θεωρείς λογικό- ή απλά θα καρπωθείς την νίκη και εσύ?
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
KazanisGarage
Posts: 16
Joined: Fri Nov 29, 2013 01:27
Location: Ηράκλειο Κρήτης
Contact:

Re: Πως δεν θα πληρώσετε Τέλη και Φόρο Πολυτελείας!

Post by KazanisGarage »

Βγαίνω από τα ρούχα μου επειδή σε έχουν πείσει πως καλώς πληρώνεις και προσπαθείς να δικαιολογήσεις την απραξία σου απαξιώνοντας τις πράξεις των άλλων.
Δεν απαξιωσα κανενος την πραξη. Απλα ξαναλεω για πολλοστη φορα, καθε πραξη εχει και καποιο αντικτυπο, στον οποιο εκανα απλα αναφορα και ξεκινησε ολο αυτο. Δεν το ξεκινησα σαν "κριτης".
Η αλήθεια είναι οτι ποτέ μα ποτέ δεν έγινε "επανάσταση" επειδή κοιτούσαν όλοι την πάρτη τους.
Το συμπέρασμά σου είναι το λιγότερο ανιστόρητο.


Δεν ανεφερα να κοιταζεις την παρτη σου και να κανεις επανασταση, ή τουλαχιστον αν αυτο βγηκε σαν συμπερασμα, λαθος διατυπωση. Να κανεις επανασταση χωρις να σε ενδιαφερει αν κανουν οι υπολοιποι. Γιατι δεν εχει νοημα να κανουμε επανασταση οταν ειμαστε πολλοι, ενω οταν ειμαστε λιγοι να καθομαστε σε απραξια. Και νομιζω πως σε αυτο συμφωνουμε και οι δυο. Και το ανεφερα σε προηγουμενο σχολιο σου
"Τελικά για να κάνουμε επανάσταση μας περισσεύουν μερικοί μαλάκες και μας λείπουν 260 ευρώ?
Γιατί αυτό μου λες."
Οσον αφορα το
Σε χαλάει το 25ερω στα νοσοκομεία αλλά όχι τα τέλη.

Δηλαδή, εδώ λέμε πως μας πηδάνε και εσύ μας λες να στήσουμε λίγο κώλο ακόμα,
αλλά σε άλλη στάση γιατί δεν σου αρέσει το ιεραποστολικό αλλά με το καρεκλάτο δεν υπάρχει πρόβλημα.
Το ανεφερα ακριβως επειδη παρα πολλα ατομα που γνωριζω εχοντας μαγαζι σχετικο με το χωρο, Ασχοληθηκαν παλι απο το Νοεμβρη και μετα μονο με τα τελη και με το φορο πολυτελειας, ενω ολο τον υπολοιπο χρονο που οντως εχουν μαθει ολο το ΚαμαΣουτρα απο τους εκλεγμενους τους, δεν μιλανε δε παραπονιουνται... τουλαχιστον στο ιδιο ποσοστο ή σε αυτο που τους αναλογει. Οποτε το προβλημα μου ειναι ακριβως το αντιθετο.... Οταν δεν εχεις προβλημα στο να σε πηδανε απο ολες τις μεριες συνεχομενα, μην παραπονιεσαι επειδη σου επιασαν τον κωλο... Να παραπονιεσαι ναι. Αλλα πρωτα επειδη στον πηδηξαν και μετα επειδη στον επιασαν.
Ξανατονίζω πως δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά, δεν θα μπορούσα άλλωστε αφού δεν σε γνωρίζω, όμως οι απόψεις που παρουσιάζεις είναι ο μόνος λόγος που βρισκόμαστε σε αυτή την θέση.
Προφανως και δεν γνωριζομαστε και γι αυτο αναφερες και προηγουμενα περι "καναπε" που πολλες φορες στη ζωη μου εχω χρησιμοποιησει ενω δεν θα πρεπε, και ξερω πως ολοι απο εμας το εχουμε κανει αυτο. Αλλα που επισης ξερω πως πολλες φορες τον εχω αφησει στην ακρη για να συμμετασχω στο ελαχιστο, οπως μια απεργια ή μια πορεια ή και αλλοι τροποι τους οποιους δημοσια δεν θα ηθελα να αναφερω, αλλα τουλαχιστον τον εχω αφησει αρκετες φορες, για λογους που μπορει να εχεις επωφεληθει ακομα και εσυ που σε αλλο θεμα επικαρπωθηκες τον αγωνα αλλων. Προφανως και αν μου πει καποιος αυριο πληρωνε 1 ευρω το χρονο τελη δεν θα μπορω και να θελω να πληρωσω παραπανω ( προφανως και σε κανεναν δεν θελει να πληρωνει). Το ξερεις ομως πολυ καλα οτι σε αυτο το "μαγαζι" για να καλυψουν το κενο που θα δημιουργουσε κατι τετοιο (ειναι παρα πολυ λιγα το 1 ευρω ετησιως) θα το αναπληρωναν με αυξηση σε ασφαλειες, φορο στα καυσιμα και χιλιους δυο αλλους τροπους. Οποτε δεν νομιζω πως θα υπηρχε κανενας πραγματικα κερδισμενος αν αναφερεσαι επι προσωπικου οπως ειπες ακομα και τοτε.

Γενικα θεωρω πως δεν απεχουν αρκετα οι αποψεις μας, απλα ισως επειδη εγραψες αρκετα πραγματα που καταλαβα οτι τα πηρες διαφορετικα απο αυτα που ηθελα να σου πω, σε μια κουβεντα τυπου "τετ α τετ" να μην ειχαμε αρκετες αντιρρησεις και να καταλαβαινες το υφος και τροπο σκεψης, οπως ισως και γω το αντιστοιχο.
http://www.kazanisgarage.gr
-------------------------------------------------------
Image
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Πως δεν θα πληρώσετε Τέλη και Φόρο Πολυτελείας!

Post by Nicolas »

Και εγώ νομίζω πως δεν γίναμε κατανοητοί από την αρχή ο ένας στον άλλο.
Θα χαρώ πολύ να τα πούμε.

Θα ήθελα μόνο να "διαφωνήσω" στο εξής
Το ξερεις ομως πολυ καλα οτι σε αυτο το "μαγαζι" για να καλυψουν το κενο που θα δημιουργουσε κατι τετοιο (ειναι παρα πολυ λιγα το 1 ευρω ετησιως) θα το αναπληρωναν με αυξηση σε ασφαλειες, φορο στα καυσιμα και χιλιους δυο αλλους τροπους. Οποτε δεν νομιζω πως θα υπηρχε κανενας πραγματικα κερδισμενος αν αναφερεσαι επι προσωπικου οπως ειπες ακομα και τοτε.
Σαφώς και έχεις δίκιο και αυτό αποδείχτηκε σήμερα για μία ακόμη φορά, αφού καταργήθηκε το 25άευρω στα νοσοκομεία και αυξήθηκε ο φόρος στον καπνό.
Όμως όταν μιλάμε για πολιτική ανυπακοή, για να έχει νόημα πρέπει να είναι μαζική. Μαζική σε όλα τα επίπεδα.

Ας σταματήσουμε να πληρώνουμε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ στο κράτος για ένα μήνα. Ένα μόνο. Καμία πληρωμή σε τίποτε. Ούτε απόδοση φπα, ούτε πληρωμή τελών, ούτε φόρου, ούτε ΤΙΠΟΤΑ. Σε ένα μήνα, έτσι και αλλιώς, δύσκολο να έχεις κάποιο πρόστιμο κλπ.

Να δούμε τί θα γίνει...







By the way υπό κανονικές συνθήκες, όπου δεν θα αναρωτιώμουν δηλαδή που πάνε οι φόροι μου,
εφόσον υπήρχε η ανάγκη, θα ήμουν πολύ σύμφωνος με την αύξηση στην φορολογία του καπνού έναντι του 25άευρου στα νοσοκομεία.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Πως δεν θα πληρώσετε Τέλη και Φόρο Πολυτελείας!

Post by Nicolas »

Ένας χρόνος μετά...

Πρώτη φορά που ακολούθησα την τακτική "πάρτε τα @@ μου" ήταν πέρυσι.
Δεν πλήρωσα ούτε τέλη κυκλοφορίας ούτε και φόρο πολυτελείας.
Ο φόρος πολυτελείας βεβαιώθηκε ως χρέος στο gsis και τώρα χρεώνεται με τόκους μέχρι να αποφασίσω τί θα τον κάνω.
Τα τέλη κυκλοφορίας δεν έχουν νόμιμα βεβαιωθεί ως χρέος, πουθενά.

Στην τελευταία μου δήλωση ο φόρος πολυτελείας ήταν ήδη μέσα αλλά με την εγκυμοσύνη της γυναίκας μου είχαμε επιστροφή οπότε σχεδόν συμψηφίστηκαν και δεν είχα άλλη επιλογή.
Όσον αφορά τα φετεινά τέλη, εφόσον δεν μου ήρθε κανένα συστημένο ούτε και κάποια ειδοποίηση η οποία να διασφαλίζει την ψηφιακή μου ταυτότητα, δεν τα πλήρωσα αφού ουδέποτε ειδοποιήθηκα. Ρωτήστε και τον δικηγόρο σας.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
manouzz
Posts: 112
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:45
Location: Σερραι

Re: Πως δεν θα πληρώσετε Τέλη και Φόρο Πολυτελείας!

Post by manouzz »

nikolas και αν αυριο-μεθαυριο θελησεις να το πουλησεις,τι γινεται με τα τελη?
X.E.S.E. CLUB
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Πως δεν θα πληρώσετε Τέλη και Φόρο Πολυτελείας!

Post by friar »

και ποιος το αγοράζει με τόσα κυβικά???
θα το λειώση και μετά θα το κάνει γλάστρα..... :lol: :lol: :lol:
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: Πως δεν θα πληρώσετε Τέλη και Φόρο Πολυτελείας!

Post by Nicolas »

manouzz wrote:nikolas και αν αυριο-μεθαυριο θελησεις να το πουλησεις,τι γινεται με τα τελη?
\

Ειλικρινά δεν έχω ιδέα.
Όταν το διαπιστώσω θα σας πω.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Post Reply

Return to “Νομικά - Φορολογικά”