4χ4 και οικολογια

Post Reply
loutrokampines
Posts: 74
Joined: Thu Sep 17, 2009 10:17

4χ4 και οικολογια

Post by loutrokampines »

Δηλαδη τωρα εμεις που παμε με τα ωραια τζιπακια μας μεσα στην φυση και στα ποταμια, κατι που δεν συμβαινει τοσο αυθαιρετα στις ευρωπαικες χωρες, παταμε χωρις οικτο νεαρα δεντρακια, σουλατσαρουμε στα ποταμια, χωρις να σκεφτομαστε οτι αν σπασει ενα διαφορικο σε καποια κοτρονα η αν τουμπαρει καποιο αμαξι, θα ΧΥΘΟΥΝ ΛΙΤΡΑ λιπαντικου, οπως εξαλλου εχει συμβει σε αγωνες που γινονται σε φυσικο περιβαλλον αντι για τεχνητες πιστες, μπορουμε να θεωρουμε τους εαυτους μας ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΕΣ :?: γιατι κατα την γνωμη μου ειμαστε σαν τους ¨οικολογους¨κυνηγους που πυροβολουν οτι κινειται και το θεωρουν απολυτος φυσιολογικο να κυνηγουν σε καμμενες περιοχες...να φερω ενα παραδειγμα: στο τελευταιο τευχος του 4χ4 magazine, για να μην παμε πολυ μακρια εχουμε εναν πολυ ωραιο αγωνα στον παραποταμο Θεσπρωτιας στα πλαισια του πρωτου river party, οπου εχουν σκαφτει τεραστιοι λακοι για τις αναγκες του αγωνα. αυτο δεν ειναι καταστροφη του φυσικου περιβαλλοντος η ειναι ιδεα μου? μηπως ολοι μας πρεπει να αναλογιστουμε ποσο κακο κανουμε με τα ωραια μας τετρακινητα στην φυση?
User avatar
Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
Posts: 101
Joined: Thu Jun 18, 2009 16:28
Location: Μαρουσι

Re: 4χ4 και οικολογια

Post by Κ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ »

Φιλε εγω συμφωνω μαζι σου.Εχεις ομως να ακουσεις... :lol:
Κωστας
Suzuki NGV 2.0
Φωκίων

Re: 4χ4 και οικολογια

Post by Φωκίων »

Διαφωνω...

Οχι στο γεγονός αυτό καθαυτο που οντως συνβαινει, αλλα με την "καθολικότητα" συμετοχής στην πραξη που αναφερεις, που σαφως κατα την δικη μου αντιληψη τελος παντων υποννοει..

επεισεις, κατα την δικη μου αποψη παντα και βεβαια χωρις διαθεση αντιπαραθεσης αλλα κουβεντας, παραλειπεις να αναφερεις και τα "καλα"..
πχ. δασοπροστασια κ.λ.π...

ή να το πω αλλιως
δεν ανφισβητω οτι ισχυει αυτο που λες αλλα ουτε στο βαθμό που υπονοεις συμβαινει και επιπροσθετως υπαρχουν και "εξισοροπητικές" ενεργειες ισως μεγαλητερης οφελημότητας απο την αναφερομενη καταστροφη..

Αυτα εν ολιγοις καθοτι προσωπικά δεν μπορω να το αναλυσω γραπτά καλυτερα..
Caravan
Posts: 97
Joined: Thu Jun 18, 2009 11:38

Re: 4χ4 και οικολογια

Post by Caravan »

Είχε συζητηθεί αρκετά στο παλιό το forum και καλό είναι να μην ανοίγονται τέτοιες πληγές ξανά.
Οι οικολόγοι περιμένουν με το δάχτυλο στη σκανδάλη για να μας απαγορέψουν την είσοδο στους χωματόδρομους και εμείς πάμε και τους δίνουμε την αιτία για να το κάνουν.

Αυτό που πρέπει να υποστηρίζουμε όλοι μας είναι ότι έχουμε μία ασχολία που προσπαθούμε να την χαιρόμαστε δημιουργώντας την ελάχιστη ζημιά στη φύση και πάντα ασχολούμαστε και με την προστασία της φύσης και του πολίτη είτε ως μέλη μίας ομάδας, είτε ανεξάρτητα, για να αντισταθμίσουμε την ελάχιστη ζημιά που προκαλούμε. Είναι κάτι σαν τα λεγόμενα "αντισταθμιστικά οφέλη". Άλλωστε τα ίδια γίνονται με τους κυνηγούς που κατηγορείτε μέσω των εκτροφείων θηραμάτων.
Τώρα, αν δείτε κάποιον βλάκα που δημιουργεί μαγάλη ζημιά χωρίς να ενδιαφέρεται, προτρέψτε τον να μην το κάνει και εάν συνεχίσει, καταγγείλετε τον.

Είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει καν να ανοίγουμε τέτοια θέματα γιατί θα χρησιμοποίηθει εναντίον μας.
Ηρακλής
User avatar
Dr.Format
Posts: 103
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:18
Location: Αθήνα
Contact:

Re: 4χ4 και οικολογια

Post by Dr.Format »

Caravan wrote:Είχε συζητηθεί αρκετά στο παλιό το forum και καλό είναι να μην ανοίγονται τέτοιες πληγές ξανά.
Οι οικολόγοι περιμένουν με το δάχτυλο στη σκανδάλη για να μας απαγορέψουν την είσοδο στους χωματόδρομους και εμείς πάμε και τους δίνουμε την αιτία για να το κάνουν.

Αυτό που πρέπει να υποστηρίζουμε όλοι μας είναι ότι έχουμε μία ασχολία που προσπαθούμε να την χαιρόμαστε δημιουργώντας την ελάχιστη ζημιά στη φύση και πάντα ασχολούμαστε και με την προστασία της φύσης και του πολίτη είτε ως μέλη μίας ομάδας, είτε ανεξάρτητα, για να αντισταθμίσουμε την ελάχιστη ζημιά που προκαλούμε. Είναι κάτι σαν τα λεγόμενα "αντισταθμιστικά οφέλη". Άλλωστε τα ίδια γίνονται με τους κυνηγούς που κατηγορείτε μέσω των εκτροφείων θηραμάτων.
Τώρα, αν δείτε κάποιον βλάκα που δημιουργεί μαγάλη ζημιά χωρίς να ενδιαφέρεται, προτρέψτε τον να μην το κάνει και εάν συνεχίσει, καταγγείλετε τον.

Είμαι της άποψης ότι δεν πρέπει καν να ανοίγουμε τέτοια θέματα γιατί θα χρησιμοποίηθει εναντίον μας.
+1
ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΑΣΦΑΛΤΟ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΜΑΣ !
Οι Γόρδιοι Δεσμοί δεν λύνονται, κόβονται!
User avatar
Drimon
Posts: 2571
Joined: Mon Jun 22, 2009 12:24
Location: Ανά το Αιγαίο

Re: 4χ4 και οικολογια

Post by Drimon »

Και για να έχουμε καλό ερώτημα, όσοι κυκλοφορούν στην άσφαλτο δεν καταστρέφουν τη φύση;
Και στο κάτω κάτω, ένα "καμάτεμα" είναι πάντα καλό για το χωράφι. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Φωκίων

Re: 4χ4 και οικολογια

Post by Φωκίων »

Σε καποιο φορουμ ειχε γραψει καποιος ( δυστυχως δεν θυμαμαι ουτε ονομα συγκραφεα, ουτε φορουμ ) οτι

"γιατι, οικολογικη καταστροφη δεν ειναι κι οταν καλυπτεις το χωμα με ασφαλτο??"
Post Reply

Return to “Νομικά - Φορολογικά”