Μετατροπή Άδειας Κυκλοφορίας

freskos
Posts: 98
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:49

Re: Μετατροπή Άδειας Κυκλοφορίας

Post by freskos »

obelix wrote:
freskos wrote:OK σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν έχω εγώ επαγγελματικό. Απλά είδα ένα σε αγγελία που μου αρέσει αλλά γράφει ότι εχει επαγγελματική άδεια ενώ εγώ δεν είμαι επαγγελματίας ..... :idea:
Απο επαγγελματικο το κανεις αγροτικο....
Δεν εχεις εστω κι ενα € αγροτικο εισοδημα??? Νοικιασε σε εμενα το χωραφι σου για 15 χρονια με αντιτιμο 10€ το χρονο... κι οτι αλλο σκεφτεις ετσι ωστε να το κανεις αγροτικο.
Α, ΟΚ .... καλή αυτή η πληροφορία. Το ήξερα ότι αν έχεις έστω και μικρό εισόδημα από αγρό τότε δικαιούσε αγροτικό αλλά δεν ήξερα ότι το επαγγελματικό γίνεται αγροτικό :idea:
obelix
Posts: 116
Joined: Wed Jun 17, 2009 08:22
Location: KALAMATA

Re: Μετατροπή Άδειας Κυκλοφορίας

Post by obelix »

freskos wrote:Α, ΟΚ .... καλή αυτή η πληροφορία. Το ήξερα ότι αν έχεις έστω και μικρό εισόδημα από αγρό τότε δικαιούσε αγροτικό αλλά δεν ήξερα ότι το επαγγελματικό γίνεται αγροτικό :idea:

Οταν πηρα το δικο μου ηταν επαγγελματικο (ζαχαροπλαστης) και το εκανα αγροτικο!!
ΠΡΟΕΔΡΟΣ B.R.A.T.
Πελοπονησου και
λοιπων Ιονιων νησων
www.braters.gr
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: Μετατροπή Άδειας Κυκλοφορίας

Post by antonisxj »

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ:

πλέον, για να βγάλεις άδεια αγροτικού πρέπει να είσαι αγρότης. όχι απλά να έχεις αγροτικά εισοδήματα πρόσθετα με το κύριό σου επάγελμα. Αυτά με την ενοικίαση χωραφιού κ.λ.π. , μάλλον δύσκολο....

επίσης,
το επαγγελματικό αυτοκίνητο μεταφοράς προσωπικού (δηλαδή αυτό που έχει καθίσματα πίσω, δηλαδή τζιπάκι ;) ) δεν μπορεί να γίνει αγροτικό.
το επαγγελματικό που μπορεί να γίνει αγροτικό είναι αυτό το οποίο διαθέτει χώρο μεταφοράς προϊόντων. δηλαδή το επαγγελματικό φορτηγάκι μπορεί να γίνει αγροτικό, όπως και η κλούβα.

νομίζω?... :mrgreen:
if it doesn't break, fix it until it does
Φωτης ranger
Posts: 707
Joined: Thu Oct 01, 2009 20:23
Location: αμαλιαδα

Re: Μετατροπή Άδειας Κυκλοφορίας

Post by Φωτης ranger »

antonisxj wrote:ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ:

πλέον, για να βγάλεις άδεια αγροτικού πρέπει να είσαι αγρότης. όχι απλά να έχεις αγροτικά εισοδήματα πρόσθετα με το κύριό σου επάγελμα. Αυτά με την ενοικίαση χωραφιού κ.λ.π. , μάλλον δύσκολο....

επίσης,
το επαγγελματικό αυτοκίνητο μεταφοράς προσωπικού (δηλαδή αυτό που έχει καθίσματα πίσω, δηλαδή τζιπάκι ;) ) δεν μπορεί να γίνει αγροτικό.
το επαγγελματικό που μπορεί να γίνει αγροτικό είναι αυτό το οποίο διαθέτει χώρο μεταφοράς προϊόντων. δηλαδή το επαγγελματικό φορτηγάκι μπορεί να γίνει αγροτικό, όπως και η κλούβα.

νομίζω?... :mrgreen:
εσυ τι ανακατευεσαι ρε :?: :?: :?: :?: :twisted:

σε ψωναξε κανενας :?:

τραβα φτιαξε κανα σχεδιο να σου περασει η ωρα παλιοκαγκουρα

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
KAGOURES 4X4 CLUB

||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||
||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / TOYOTA / \ ||
||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ ||\ / \ / ||/ \ / \ V6\ / \ / ||
freskos
Posts: 98
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:49

Re: Μετατροπή Άδειας Κυκλοφορίας

Post by freskos »

Παίδες σας ευχαριστώ πολύ !
User avatar
antonisxj
Posts: 4226
Joined: Wed Jun 17, 2009 10:18

Re: Μετατροπή Άδειας Κυκλοφορίας

Post by antonisxj »

Φωτης ranger wrote:
antonisxj wrote:ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ:

πλέον, για να βγάλεις άδεια αγροτικού πρέπει να είσαι αγρότης. όχι απλά να έχεις αγροτικά εισοδήματα πρόσθετα με το κύριό σου επάγελμα. Αυτά με την ενοικίαση χωραφιού κ.λ.π. , μάλλον δύσκολο....

επίσης,
το επαγγελματικό αυτοκίνητο μεταφοράς προσωπικού (δηλαδή αυτό που έχει καθίσματα πίσω, δηλαδή τζιπάκι ;) ) δεν μπορεί να γίνει αγροτικό.
το επαγγελματικό που μπορεί να γίνει αγροτικό είναι αυτό το οποίο διαθέτει χώρο μεταφοράς προϊόντων. δηλαδή το επαγγελματικό φορτηγάκι μπορεί να γίνει αγροτικό, όπως και η κλούβα.

νομίζω?... :mrgreen:
εσυ τι ανακατευεσαι ρε :?: :?: :?: :?: :twisted:

σε ψωναξε κανενας :?:

τραβα φτιαξε κανα σχεδιο να σου περασει η ωρα παλιοκαγκουρα

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ρε κάγκουρα,
προσπαθώ να μεταλαμπαδεύσω τις γνώσεις μου.
ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ, ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΚΑΝΩ... :twisted:
if it doesn't break, fix it until it does
datamanos
Posts: 1
Joined: Mon Nov 18, 2013 23:31

Re: Μετατροπή Άδειας Κυκλοφορίας

Post by datamanos »

Γεια σας παίδες και συγχαρητήρια για το forum...!!! Πρώτη φορά μπήκα και έπεσα σε αυτό το θέμα..!!

Επειδή πρόσφατα (Μάρτιο 2013) έγινε..., μπορείς να βγάλεις άδεια αγροτικού αν έχεις έστω και ένα μικρό αγροτικό εισόδημα (επιδότηση ελαιόδεντρων για παράδειγμα) ακόμα και αν δεν είναι το κύριο επάγγελμά σου...!! Απλά επειδή πρέπει να δηλώσεις τα αγροτικά σαν δευτερεύων επάγγελμα, οι φόροι για τη μεταβίβαση είναι μια 400ριά ευρώ παραπάνω...!!!

Εγώ να θέσω άλλο ερώτημα..., μπορεί κάποιος που έχει αγροτική άδεια σε αυτοκίνητο (2 θέσεις επιβατών) να μπορέσει να κάνει επέκταση +3 θέσεις για μεταφορά εργατών..??? Παλαιότερα γινόταν γιατί το είχαν κάνει κάποιοι..!! Τώρα...???

Ευχαριστώ...!!!
(hunter-7)
Posts: 2
Joined: Tue Nov 19, 2013 08:17

Re: Μετατροπή Άδειας Κυκλοφορίας

Post by (hunter-7) »

friar wrote:Σε αυτό τον τόπον όλα γίνονται
δες και αυτό και βγάλε συμπέρασμα


Την ίδια στιγμή που πας στη ΔΕΗ ή σε κάποια άλλη δημόσια υπηρεσία με 150 ευρώ και παρακαλάς να σου κάνουν άλλη μια δόση για να μη σου κόψουν το ρεύμα ...κάποιοι μπορούν να κάνουν δόσεις αιώνων στην κυριολεξία !!!!
Την στιγμή που η Εισαγγελία διερευνά δραστηριότητες που αφορούν τη λειτουργία του ΙΕΚ Ξυνή και το ΣΔΟΕ εξετάζει μια σειρά σοβαρών φορολογικών παραβάσεων, ο εκπαιδευτικός όμιλος κατάφερε να κάνει ρύθμιση χρεών εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρώ, με δόσεις που λήγουν το 2404, δηλαδή τέσσερις αιώνες μετά. Πρόκειται για τεράστια «επιτυχία» του ομίλου που δεν έχει να κάνει με την εκπαίδευση. Καταφέρνει, ενώ είναι υπό... φορολογικό έλεγχο και στο στόχαστρο εισαγγελικής έρευνας για πλαστογραφία, να έχει την εμπιστοσύνη των πιο ισχυρών πολιτικών προσώπων.

Ο Αντώνης Σαμαράς, ο Κώστας Καραμανλής, ο Άρης Σπηλιωτόπουλος, ο Κώστας Σημίτης, κοσμούν το φωτοάλμπουμ της «αξιοπιστίας» του ομίλου.
Το πολιτικό σύστημα σύσσωμο ανταποκρίνεται στο κάλεσμα του ιδιοκτήτη ενός ΙΕΚ, σαν να είναι ο πρύτανης του Χάρβαρντ. Την ώρα που το ΣΔΟΕ κάνει έρευνα για την επιχείρηση, ο ειδικός γραμματέας του ΣΔΟΕ φωτογραφίζεται με τον ιδιοκτήτη της Σοφοκλή Ξυνή. Και την ώρα που οι επιθεωρητές του ΙΚΑ τον στέλνουν στον εισαγγελέα, το ΙΚΑ του κάνει διακανονισμό χρεών για να τα εξόφληση χρέους 700.000 ευρώ, σε 4.700 δόσεις, με ποσό κάθε δόσης 161 ευρώ και
έτος αποπληρωμής το 2402!


2402 ε πως σου φαίνεται?????

και όλο και κάποια παράτηση η διακανονισμό θα κάνουν στην πορεία.....
Ε ρε Ελλαδαρα με τσ ωραία σου...
User avatar
georgexj
Posts: 3757
Joined: Tue Oct 20, 2009 18:51
Location: ΑΡΓΟΣ

Re: Μετατροπή Άδειας Κυκλοφορίας

Post by georgexj »

datamanos wrote:Γεια σας παίδες και συγχαρητήρια για το forum...!!! Πρώτη φορά μπήκα και έπεσα σε αυτό το θέμα..!!

Επειδή πρόσφατα (Μάρτιο 2013) έγινε..., μπορείς να βγάλεις άδεια αγροτικού αν έχεις έστω και ένα μικρό αγροτικό εισόδημα (επιδότηση ελαιόδεντρων για παράδειγμα) ακόμα και αν δεν είναι το κύριο επάγγελμά σου...!! Απλά επειδή πρέπει να δηλώσεις τα αγροτικά σαν δευτερεύων επάγγελμα, οι φόροι για τη μεταβίβαση είναι μια 400ριά ευρώ παραπάνω...!!!

Εγώ να θέσω άλλο ερώτημα..., μπορεί κάποιος που έχει αγροτική άδεια σε αυτοκίνητο (2 θέσεις επιβατών) να μπορέσει να κάνει επέκταση +3 θέσεις για μεταφορά εργατών..??? Παλαιότερα γινόταν γιατί το είχαν κάνει κάποιοι..!! Τώρα...???

Ευχαριστώ...!!!
φιλε μου αυτο μονο η διευθυνση γεωργιας θα μπορεσει να σου δωσει τετοια απαντηση για το αν το δικαιουσε!!!ναι μπορεις με ενα απλο εισοδημα εστω κ ενος στρεμματος να παρεις αγροτικο αλλα για την μεταφορα εργατων μονο απο την διευθυνση γεωργιας εξαρτασαι.τωρα αν εχεις κανα κονε ολα γινονται!!! ;) ;) ;) ;)
User avatar
georgexj
Posts: 3757
Joined: Tue Oct 20, 2009 18:51
Location: ΑΡΓΟΣ

Re: Μετατροπή Άδειας Κυκλοφορίας

Post by georgexj »

antonisxj wrote:
Φωτης ranger wrote:
antonisxj wrote:ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ:

πλέον, για να βγάλεις άδεια αγροτικού πρέπει να είσαι αγρότης. όχι απλά να έχεις αγροτικά εισοδήματα πρόσθετα με το κύριό σου επάγελμα. Αυτά με την ενοικίαση χωραφιού κ.λ.π. , μάλλον δύσκολο....

επίσης,
το επαγγελματικό αυτοκίνητο μεταφοράς προσωπικού (δηλαδή αυτό που έχει καθίσματα πίσω, δηλαδή τζιπάκι ;) ) δεν μπορεί να γίνει αγροτικό.
το επαγγελματικό που μπορεί να γίνει αγροτικό είναι αυτό το οποίο διαθέτει χώρο μεταφοράς προϊόντων. δηλαδή το επαγγελματικό φορτηγάκι μπορεί να γίνει αγροτικό, όπως και η κλούβα.

νομίζω?... :mrgreen:
εσυ τι ανακατευεσαι ρε :?: :?: :?: :?: :twisted:

σε ψωναξε κανενας :?:

τραβα φτιαξε κανα σχεδιο να σου περασει η ωρα παλιοκαγκουρα

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ρε κάγκουρα,
προσπαθώ να μεταλαμπαδεύσω τις γνώσεις μου.
ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ, ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΚΑΝΩ... :twisted:
κ εσυ μπορεις να εχεις αγροτικη αδεια σε αυτοκινητο....... ;) ;) ;) ;) ;)
Post Reply

Return to “Νομικά - Φορολογικά”