ebay

loutrokampines
Posts: 74
Joined: Thu Sep 17, 2009 10:17

ebay

Post by loutrokampines »

καλησπερα σε ολους.δεν ξερω αν εχει συμβει κατι αναλογο σε καποιον εδω μεσα,αλλα εχω πληρωσει απο τον ιουνιο καποιο εξαρτημα αξιας 180 ευρω, το οποιο ποτε δεν παρελαβα.απο καλη θεληση δεν εκανα παραπονα στο ebay,αλλα ηρθα σε επαφη με τον πωλητη στην αμερικη μεσω mail,ο οποιος ειπε πως πρεπει να σταλουν 30 δολαρια επιπλεον για να φυγει η παραγγελια διοτι το[ship worldwide] δεν περιεχει την χωρα μας! [επισης ελεγε 0 μεταφορικα για ευρωπη!]παρολα αυτα ζητησα τροπο να στειλω τα 30 ευρω αλλα απαντηση 0!!!
lker
Posts: 1274
Joined: Wed Jun 17, 2009 16:13
Contact:

Re: ebay

Post by lker »

Υπάρχει το αντικείμενο ακόμη στο ebay (λινκ) ? Αν δεν έχεις λάβει απάντηση εντός ευλόγου χρονικού διαστήματος τότε πρέπει να επικοινωνήσεις με το ebay και να αναφέρεις το συμβάν στέλντοντάς τους και την αλληλογραφία που είχες με τον πωλητή. Επίσης αν έχεις κάνει την αρχική πληρωμή μέσω PayPal τότε μπορείς να κάνεις chargeback τα χρήματα που έχεις αποστείλει.
Γενικά δώσε πιο αναλυτικές πληροφορίες και κυρίως το όνομα του πωλητή έτσι ώστε να τον αποφεύγουμε και οι υπόλοιποι.
Last edited by lker on Fri Sep 18, 2009 15:02, edited 1 time in total.
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...
B.R.A.T. ... the original ...
Always groovin 4WD moving

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk
User avatar
manos77
Posts: 27
Joined: Tue Jul 07, 2009 15:20

Re: ebay

Post by manos77 »

Με τον ίδιο τρόπο που έκανες την πληρωμή δεν γίνεται;
Εγώ μέσω του paypal κάνω της πληρωμές είναι ασφαλές και εύκολο ,
μπορείς να στείλεις το ποσό που θες μόνο με το email του πωλητή.
KIA SPORTAGE 2.0 '99 FRONT/REAR PROTRACK LOCKER, R&P 5,29:1 T-MAX6500LBS
loutrokampines
Posts: 74
Joined: Thu Sep 17, 2009 10:17

Re: ebay

Post by loutrokampines »

[quote="manos77"]Με τον ίδιο τρόπο που έκανες την πληρωμή δεν γίνεται;
Εγώ μέσω του paypal κάνω της πληρωμές είναι ασφαλές και εύκολο ,
μπορείς να στείλεις το ποσό που θες μόνο με το email του πωλητή.[/quo πραγματι μου εστειλε μια φορμα της paypal[ετσι πληρωνω κι εγω] εστειλα τα χρηματα αλλα δεν το δεχεται η paypal! οποτε παλι στον αερα...
loutrokampines
Posts: 74
Joined: Thu Sep 17, 2009 10:17

Re: ebay

Post by loutrokampines »

lker wrote:Υπάρχει το αντικείμενο ακόμη στο ebay (λινκ) ? Αν δεν έχεις λάβει απάντηση εντός ευλόγου χρονικού διαστήματος τότε πρέπει να επικοινωνήσεις με το ebay και να αναφέρεις το συμβάν στέλντοντάς τους και την αλληλογραφία που είχες με τον πωλητή. Επίσης αν έχεις κάνει την αρχική πληρωμή μέσω PayPal τότε μπορείς να κάνεις chargeback τα χρήματα που έχεις αποστείλει.
Γενικά δώσε πιο αναλυτικές πληροφορίες και κυρίως το όνομα του πωλητή έτσι ώστε να τον αποφεύγουμε και οι υπόλοιποι.
το καταστημα ειναι το SOCALMOTORSPORTS.COM.
loutrokampines
Posts: 74
Joined: Thu Sep 17, 2009 10:17

Re: ebay

Post by loutrokampines »

loutrokampines wrote:
lker wrote:Υπάρχει το αντικείμενο ακόμη στο ebay (λινκ) ? Αν δεν έχεις λάβει απάντηση εντός ευλόγου χρονικού διαστήματος τότε πρέπει να επικοινωνήσεις με το ebay και να αναφέρεις το συμβάν στέλντοντάς τους και την αλληλογραφία που είχες με τον πωλητή. Επίσης αν έχεις κάνει την αρχική πληρωμή μέσω PayPal τότε μπορείς να κάνεις chargeback τα χρήματα που έχεις αποστείλει.
Γενικά δώσε πιο αναλυτικές πληροφορίες και κυρίως το όνομα του πωλητή έτσι ώστε να τον αποφεύγουμε και οι υπόλοιποι.
ευχαριστω για τις πληροφοριες παιδια.chargeback δεν ηξερα οτι γινεται.ποτε δεν ειχα προβλημα ως τωρα με το ebay. ουτε ηθελα να κανω ρομπα τον πωλητη .αλλα θα το αναφερω τελικα διοτι δεν βγαινει νοημα.180ευρω δεν ειναι και λιγα...
lker
Posts: 1274
Joined: Wed Jun 17, 2009 16:13
Contact:

Re: ebay

Post by lker »

Αδερφέ με μια μικρή έρευνα που έκανα είδα ότι δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό το πράγμα με τον συγκεκριμένο πωλητή!
Εδώ μπορείς να δείς αναλυτικά τι σχόλια έχουν αφήσει μετά από αγορές διάφοροι πελάτες του.

http://feedback.ebay.com/ws/eBayISAPI.d ... world=true

Το παράξενο με την περίπτωσή σου είναι πως δεν επικοινωνει στο mail σου εν αντιθέσει με τα αρνητικά σχόλια που λαμβάνει μέσω ebay (διαδικασία αξιολόγησης πωλητή) που απαντάει σχεδόν στο σύνολό τους.
Για ρίξε στο τρελό αγόρι μια αρνητική αξιολόγηση μπας και πάρει μπροστά ;) Επίσης σε διάφορες περιπτώσεις πάλι μέσω ebay γράφει ότι έχει εποστρέψει τα χρήματα.
Και είναι και power seller o μακάκας :lol: :lol: :lol:

Σε γενικές γραμμές πάντως καλό είναι να διαβάζουμε τις αξιολογήσεις πριν προχωρήσουμε σε αγορά έτσι ώστε να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές. ;)

Καλή τυχη και ελπίζω να πάρεις πίσω τα χρήματά σου.
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...
B.R.A.T. ... the original ...
Always groovin 4WD moving

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk
loutrokampines
Posts: 74
Joined: Thu Sep 17, 2009 10:17

Re: ebay

Post by loutrokampines »

lker wrote:Αδερφέ με μια μικρή έρευνα που έκανα είδα ότι δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό το πράγμα με τον συγκεκριμένο πωλητή!
Εδώ μπορείς να δείς αναλυτικά τι σχόλια έχουν αφήσει μετά από αγορές διάφοροι πελάτες του.

http://feedback.ebay.com/ws/eBayISAPI.d ... world=true

Το παράξενο με την περίπτωσή σου είναι πως δεν επικοινωνει στο mail σου εν αντιθέσει με τα αρνητικά σχόλια που λαμβάνει μέσω ebay (διαδικασία αξιολόγησης πωλητή) που απαντάει σχεδόν στο σύνολό τους.
Για ρίξε στο τρελό αγόρι μια αρνητική αξιολόγηση μπας και πάρει μπροστά ;) Επίσης σε διάφορες περιπτώσεις πάλι μέσω ebay γράφει ότι έχει εποστρέψει τα χρήματα.
Και είναι και power seller o μακάκας :lol: :lol: :lol:

Σε γενικές γραμμές πάντως καλό είναι να διαβάζουμε τις αξιολογήσεις πριν προχωρήσουμε σε αγορά έτσι ώστε να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές. ;)

Καλή τυχη και ελπίζω να πάρεις πίσω τα χρήματά σου.
Παιδια πρεπει να σας πω πως ακομα δεν εχω παραλαβει αυτο που πληρωσα 200ευρω μαζι με τα μεταφορικα απο το ebay.παρα την επικοινωνια που ειχα και με το ebay και την paypal παραλληλα το αποτελεσμα ειναι 0.το αμερικανακι δεν απανταει καν.το επομενο βημα ειναι να τον παρω τηλ τον #$(%#*&$% και να του τα ψαλω κανονικα.βεβαια και παλι δεν θα γινει τιποτα.με εκλεψε κανονικα ο $#*%^&.


edited by Nicolas.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα loutrakampine μου αλλά να το κρατήσουμε λίγο πιο κόσμιο.
Όσο για τον @#(&$)! θα τον φτιάξουμε αλλιώς :roll:
Αλήθεια όμως, αν έχεις βέβαια και την διάθεση, γράψε μας τί ακριβώς έκανες με το ebay και το paypal...
Μου κάνει εντύπωση που δεν βρίσκεις άκρη.
loutrokampines
Posts: 74
Joined: Thu Sep 17, 2009 10:17

Re: ebay

Post by loutrokampines »

loutrokampines wrote:
lker wrote:Αδερφέ με μια μικρή έρευνα που έκανα είδα ότι δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό το πράγμα με τον συγκεκριμένο πωλητή!
Εδώ μπορείς να δείς αναλυτικά τι σχόλια έχουν αφήσει μετά από αγορές διάφοροι πελάτες του.

http://feedback.ebay.com/ws/eBayISAPI.d ... world=true

Το παράξενο με την περίπτωσή σου είναι πως δεν επικοινωνει στο mail σου εν αντιθέσει με τα αρνητικά σχόλια που λαμβάνει μέσω ebay (διαδικασία αξιολόγησης πωλητή) που απαντάει σχεδόν στο σύνολό τους.
Για ρίξε στο τρελό αγόρι μια αρνητική αξιολόγηση μπας και πάρει μπροστά ;) Επίσης σε διάφορες περιπτώσεις πάλι μέσω ebay γράφει ότι έχει εποστρέψει τα χρήματα.
Και είναι και power seller o μακάκας :lol: :lol: :lol:

Σε γενικές γραμμές πάντως καλό είναι να διαβάζουμε τις αξιολογήσεις πριν προχωρήσουμε σε αγορά έτσι ώστε να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές. ;)

Καλή τυχη και ελπίζω να πάρεις πίσω τα χρήματά σου.
Παιδια πρεπει να σας πω πως ακομα δεν εχω παραλαβει αυτο που πληρωσα 200ευρω μαζι με τα μεταφορικα απο το ebay.παρα την επικοινωνια που ειχα και με το ebay και την paypal παραλληλα το αποτελεσμα ειναι 0.το αμερικανακι δεν απανταει καν.το επομενο βημα ειναι να τον παρω τηλ τον #$(%#*&$% και να του τα ψαλω κανονικα.βεβαια και παλι δεν θα γινει τιποτα.με εκλεψε κανονικα ο $#*%^&.


edited by Nicolas.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα loutrakampine μου αλλά να το κρατήσουμε λίγο πιο κόσμιο.
Όσο για τον @#(&$)! θα τον φτιάξουμε αλλιώς :roll:
Αλήθεια όμως, αν έχεις βέβαια και την διάθεση, γράψε μας τί ακριβώς έκανες με το ebay και το paypal...
Μου κάνει εντύπωση που δεν βρίσκεις άκρη.
Πολυ απλα εστειλα και στο ebay και στην paypal τα mail που ειχα ανταλλαξει με τον τυπο,δεχονται και οι 2 το προβλημα ,αλλα απο την στιγμη που η αγορα ειχε γινει πριν μηνες,δεν παιρνουν θεση ουτε εχουν ευθυνη. Παραπονα στο ebay πρεπει να γινονται εντος 45 ημερων, κατι που δεν ηξερα διοτι δεν το ειχα ψαξει ως τωρα.Συνεπως αν καποιος ειναι καραγκιοζακος και θελει να σε κλεψει το κανει κανονικα...τι θα τουν κανουν δηλαδη :?: θα του στειλουν mail :?: :?: :?:
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ebay

Post by Nicolas »

45 μέρες ε...?
Δηλαδή ο κοπρίτης πήρε τελικά και τα μεταφορικά?
Πραγματικά λυπάμαι. :(
Charger back δεν γίνεται?
Αν μη τι άλλο, γράψε την γνώμη σου στην αξιολόγηση να το βλέπουν όλοι...
Η καλή θέληση σε έφαγε ρε φίλε :evil:
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Post Reply

Return to “Νομικά - Φορολογικά”