Περί ευθύνης βόλτας......

User avatar
majestix
Posts: 40
Joined: Wed Jun 24, 2009 10:21

Re: Περί ευθύνης βόλτας......

Post by majestix »

ας υποθέσουμε ότι πάμε μια βόλτα, οργανωμένη από ένα forum, παρόλο που μπορεί να έχουμε αναφέρει την δυσκολία, δηλώνει συμμετοχή και ένας άσχετος όπου έχει ένα ατύχημα, είτε μόνος του, είτε σε κάποιο πέρασμα, είτε γιατί κόπηκε ένα συρματόσκοινο στην προσπάθεια να τον απεγκλωβίσουμε ... απορρέουν ευθύνες στον οργανωτή της βόλτας? Στην παρέα?
Αλέκο-pedia στην παραπάνω περίπτωση τι ισχύει ?

Υπάρχει ευθύνη στον οργανωτή? Δεν μιλάμε μόνο για υλικές ζημιές, αλλά και σωματικές....
aapo
Posts: 259
Joined: Tue Jun 23, 2009 16:05

Re: Περί ευθύνης βόλτας......

Post by aapo »

majestix wrote:
ας υποθέσουμε ότι πάμε μια βόλτα, οργανωμένη από ένα forum, παρόλο που μπορεί να έχουμε αναφέρει την δυσκολία, δηλώνει συμμετοχή και ένας άσχετος όπου έχει ένα ατύχημα, είτε μόνος του, είτε σε κάποιο πέρασμα, είτε γιατί κόπηκε ένα συρματόσκοινο στην προσπάθεια να τον απεγκλωβίσουμε ... απορρέουν ευθύνες στον οργανωτή της βόλτας? Στην παρέα?
Αλέκο-pedia στην παραπάνω περίπτωση τι ισχύει ?

Υπάρχει ευθύνη στον οργανωτή? Δεν μιλάμε μόνο για υλικές ζημιές, αλλά και σωματικές....
Οτι ισχυει για τις Λεσχες ισχυει και για τα Forum.
Σχετικά με την ενημέρωση στα πιο πανω ποστ, πρέπει να ξέρετε οτι ολα τα γραφόμενα λαμβάνουν υπ΄οψιν τα χειρότερα σενάρια , δεν φανταζεσται απο που θα σκάση η καταγγελία.
Ποιος θα κρίνει τον ασχετο?? Ο επικεφαλής είναι πιό έμπειρος και ποιός τον έκρινε ??

Πρεπει να ξέρετε απο την στιγμή που θα εμπλακή ασθενοφορο για μεταφορα τραυματια ή η μεταφορα θα γινη απο εσας , στο εφημερευον νοσοκομειο θα εμπλακη η ΤΟΤΑ , και την συνέχεια μπορειτε να την φανταστειτε. Υπάρχει περίπτωση να μην συμβή τίποτα, αν ομως ????
obelix
Posts: 116
Joined: Wed Jun 17, 2009 08:22
Location: KALAMATA

Re: Περί ευθύνης βόλτας......

Post by obelix »

Ευχαριστω τον aapo για την επιβεβαιωση των γραφωμενων μου.



Admin wrote:Καλά, πολύ καλά μας τα είπες, και η επιβεβαίωση μας δείχνει τον σωστό δρόμο.....
ΠΡΟΕΔΡΟΣ B.R.A.T.
Πελοπονησου και
λοιπων Ιονιων νησων
www.braters.gr
vagelis
Posts: 37
Joined: Wed Jun 17, 2009 07:05

Re: Περί ευθύνης βόλτας......

Post by vagelis »

Για να καταλαβω κατι,η ασφαλεια παυει να ισχυει απ'την στιγμη που θα μπουμε σε χωματοδρομο;Κατι τετοιο παντως δεν αναφερεται στο συμβολαιο μου.
Δηλαδη αν ειμαι σε χωματοδρομο και τρακαρω με αγροτικο δεν με καλυπτει η ασφαλεια;
obelix
Posts: 116
Joined: Wed Jun 17, 2009 08:22
Location: KALAMATA

Re: Περί ευθύνης βόλτας......

Post by obelix »

vagelis wrote:Για να καταλαβω κατι,η ασφαλεια παυει να ισχυει απ'την στιγμη που θα μπουμε σε χωματοδρομο;Κατι τετοιο παντως δεν αναφερεται στο συμβολαιο μου.
Δηλαδη αν ειμαι σε χωματοδρομο και τρακαρω με αγροτικο δεν με καλυπτει η ασφαλεια;
Αν εισαι σε δρομο δημοσιο, κοινοτικο, δημοτικο, τοτε καλυπτεσε. Αν ομως εισαι εκτος δρομου οχι.
ΠΡΟΕΔΡΟΣ B.R.A.T.
Πελοπονησου και
λοιπων Ιονιων νησων
www.braters.gr
mitsos
Posts: 311
Joined: Wed Jun 24, 2009 00:13

Re: Περί ευθύνης βόλτας......

Post by mitsos »

obelix wrote:
vagelis wrote:Για να καταλαβω κατι,η ασφαλεια παυει να ισχυει απ'την στιγμη που θα μπουμε σε χωματοδρομο;Κατι τετοιο παντως δεν αναφερεται στο συμβολαιο μου.
Δηλαδη αν ειμαι σε χωματοδρομο και τρακαρω με αγροτικο δεν με καλυπτει η ασφαλεια;
Αν εισαι σε δρομο δημοσιο, κοινοτικο, δημοτικο, τοτε καλυπτεσε. Αν ομως εισαι εκτος δρομου οχι.
Προεδρε μου αυτο πλεον στις ασφαλιστικες εχει αλλαξει.
Στο δικο μου ασφαλιστηριο πχ αναφερεται ρητα οτι "ισχυει εντος ολης της Ελληνικης επικρατειας" για ζημιες που προκαλουνται απο "συγκρουση, προσκρουση, εκτροπη η ανατροπη αυτου".
Στις εξαιρεσεις δεν αναφερεται πουθενα σε εκτος δρομου, κ οπως ειπα κ πριν αναφερει μεχρι κ την καλυψη εντος ιδιωτικων χωρων.
Η μονη εξαιρεση σχετικη με αυτο που συζηταμε ειναι "η συμμετοχη σε αγωνες επισημους η μη, παρελασεις και δοκιμαστικες διαδρομες (προπονησεις)"

Κατα συναιπεια ρωταω βασικα τον Κυριο Αλεκο, το εξης:
Μιας κ η "ασφαλιστικη καλυψη γεγονοτος" χρειαζεται οπου δεν καλυπτει το ασφαλιστηριο, γιατι να χρειαζεται μια εκδρομη μεσω Forum (που στην ουσια δεν ειναι οργανωμενη κ ολα τα αλλα που αναφερω ποιο πριν) ασφαλιστικη καλυψη??

Y.Γ. Αναφερεται παντως εξαιρεση απο τις καλυψεις "αν το οχημα ωθειται απο αλλη δυναμη πλην της δικης του ρυμουλκειται κλπ γι αυτο αναφερω ποιο πανω για την ελξη με εργατη απο αλλον.
Φωκίων

Re: Περί ευθύνης βόλτας......

Post by Φωκίων »

Το ερωτημα Δημητρα νομιζω ειναι η ευθυνη ( αν υπαρχει του) "οργανωτη" μιας εκδρομης. Το που ειναι ή οχι ασφαλισμενο το αυτοκινητο δεν νομμιζω οτι εχει σημασία
mitsos
Posts: 311
Joined: Wed Jun 24, 2009 00:13

Re: Περί ευθύνης βόλτας......

Post by mitsos »

Φωκίων wrote:Το ερωτημα Δημητρα νομιζω ειναι η ευθυνη ( αν υπαρχει του) "οργανωτη" μιας εκδρομης. Το που ειναι ή οχι ασφαλισμενο το αυτοκινητο δεν νομμιζω οτι εχει σημασία
Αναφερθηκε ποιο πανω κ γι αυτο το σχολιασα......
Φωκίων

Re: Περί ευθύνης βόλτας......

Post by Φωκίων »

Φυσικά κι εχεις δικιο και για το οτι αναφερθηκε και για το οτι ( κατα την ιντεραμερικαν που .... ταυτοχρονα κοιταγα κι εγω :D ) στους γενικους ορους - εξαιρεσεις αναφερει μεν τα περι αγωνων ( προφανως) αλλα ΔΕΝ καθοριζει την.... "επιφανεια κινησης"

Απλά για να μην "φυγει" η κουβεντα... Σορρυ αν το προηγουμενο ποστ "ακουστηκε καπως βαρυ" δεν ηταν σκοπιμο..
mitsos
Posts: 311
Joined: Wed Jun 24, 2009 00:13

Re: Περί ευθύνης βόλτας......

Post by mitsos »

No problem!
Για να ξαναγυρισουμε στο θεμα μας, κ να το παρουμε απο την χειροτερη πλευρα του:
Εχουμε εναν ασχετο που ηρθε βολτα μαζι μας επαθε οτι επαθε κ θελει να μας μεταθεσει τις ευθυνες του....
Η απορια μου εινα νομικα ποια θα μπορουσε να ειναι η κατηγορια?

Υ.Γ. Αν μου επιτρεπετε να το περιορισω λιγο (στο πνευμα του πρωτου ποστ) μιλαμε για ιδιωτες (οχι Λεσχες η εταιριες) και για μη συμμετοχη στο γεγονος.
Post Reply

Return to “Νομικά - Φορολογικά”