Περί ευθύνης βόλτας......

Φωκίων

Re: Περί ευθύνης βόλτας......

Post by Φωκίων »

Mitso επειδη δεν μπορω να σου απαντησω νομικά, θα σου απαντησω ( αν καταλαβα καλα τι εννοει ο Προεδρος Ovelix ) με ενα παραδειγμα

και στο Χρηματιστηριο να παιξεις δεν σε εξαναγκασε κανενας αλλα δεν παυει να ηταν εγκλημα...
mitsos
Posts: 311
Joined: Wed Jun 24, 2009 00:13

Re: Περί ευθύνης βόλτας......

Post by mitsos »

Φωκίων wrote:Mitso επειδη δεν μπορω να σου απαντησω νομικά, θα σου απαντησω ( αν καταλαβα καλα τι εννοει ο Προεδρος Ovelix ) με ενα παραδειγμα

και στο Χρηματιστηριο να παιξεις δεν σε εξαναγκασε κανενας αλλα δεν παυει να ηταν εγκλημα...
Δεν νομιζω οτι ειναι ακριβως ετσι.
Εδω μιλαμε τι γινεται αναμεσα σε δυο ιδιωτες.
(αν θυμασαι μετα απο καποια εποχη περασαν στα ομολογα τα ψιλα γραμματα "οι προηγουμενες αποδοσεις δεν διασφαλιζουν τις μελλοντικες" κατι αναλογο με το "περι ευθυνης οργανωτων" για να μην μπορει να ισχυριστει κανεις οτι δεν ηξερε)

Κ κατι αλλο επειδη το αναφερε ο προεδρος:
Κοιταξα ασφαλιστηρια δυο διαφορετικων εταιριων. Πουθενα στις εξαιρεσεις δεν λεει οτι δεν καλυπτεται αν κινειται εκτος δρομου.

Επισης, ασχετο αλλα βρηκα κ αυτο:
Κάλυψη κινδύνων από ατύχημα που προέρχεται από τη λειτουργία του οχήματος ως εργαλείο.
Συμφωνείται και δηλώνεται, ότι η παρούσα ασφαλιστική σύμβαση επεκτείνεται, ώστε να καλύπτει τον λήπτη της ασφάλισης ή τον ασφαλισμένο για την Αστική Ευθύνη έναντι τρίτων μη επιβαινόντων του οχήματος ή του υπ’ αυτού ρυμουλκούμενου ή οποιουδήποτε μηχανήματος που αποτελεί εξάρτημα ή προσαρμόζεται σε αυτό, για ζημιές που προξενούνται από την λειτουργία του ως εργαλείο. :lol:
Φωκίων

Re: Περί ευθύνης βόλτας......

Post by Φωκίων »

Δεν ειναι ευκολο να "νομιμοποιησεις" κατι που διεπεται κυριως απο ηθικους κανονες

Ειχαμε πει στην παλιωτερη συζητηση οτι πχ ειναι τελειως τρελό να βγαλω δηλωση του νομου 105 να την υπογραψεις οτι δεν φερω ευθυνη για ζημιες πριν σε δεσω και τραβηξω με τον εργατη μου.

Ισως ο Αλεκος ως επαγγελματιας του ειδους, μας διαφωτιζε λιγο παραπανω
mitsos
Posts: 311
Joined: Wed Jun 24, 2009 00:13

Re: Περί ευθύνης βόλτας......

Post by mitsos »

Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι νομικα για να κατηγορηθεις ο καθενας μπορει να ισχυριστει οτιδηποτε αρκει να εχει μια βαση.
Το θεμα ομως για να καταδικαστεις πρεπει να ΜΗΝ υπαρχει αντιστοιχη ποιο ισχυρη τεκμηριωση.

Αυτο που ειπες πριν, αν τον τραβας με εργατη πχ, συμμετεχεις και εσυ στο γεγονος, αρα υπαρχει μια βαση.
Αν ομως σε μια βολτα ενας κανει μια στραβοτιμονια κ πεσει στο γκρεμο πως μπορει να ισχυριστει οτι φταις?

Δεν μπορεις να καταδικαστεις με "ηθικους κανονες" αλλα μονο βαση νομων......
Φωκίων

Re: Περί ευθύνης βόλτας......

Post by Φωκίων »

Δεν ξερω πως να το εκφρασω και τεκμηριωσω νομικά ( ακομα γιατι το ψαχνω.. )

αλλα σιγουρα νομικα πρεπει να ειναι τελειως διαφορετικά το να παρω 10 τηλεφωνα και να το κανονισουμε, απο να βγω καπου δημοσια και να το ανακοινωνω... Προσωπικά μου κανει κατι σαν "συνηπευθυνοτητα" ( αδοκιμος ο ορος - απλά για να γινει αντιληπτό)

Οπως επεισεις και ΚΑΘΕ εκδηλωση εχει ιδιαιτερότητες που μπορει να κλεινους προς την μια ή την αλλη αποψη.

Σε τελική κανενας δεν απαγορευει σε κανεναν να.... μηνησει τον αλλο, κι ας αποφασισουν ( του Αγιου...) τα δικαστηρια...

Το θεμα ( νομιζω ) ειναι πως θα μπορουσε ο "οργανωτης" ( γιατι υποθετω οτι οι επισημοι οργανωτες το εχουν καλυψει το θεμα) να ΜΗΝ μπλεξει με ολη αυτη την βαβουρα ΑΣΧΕΤΑ αν τελικά δικαιωθει οτι ΔΕΝ εφερε (???) ευθυνη..
obelix
Posts: 116
Joined: Wed Jun 17, 2009 08:22
Location: KALAMATA

Re: Περί ευθύνης βόλτας......

Post by obelix »

Οργανωνω (λεξι κλειδι) μια εκδρομη (λ.κ.) και την ανακοινωνω (λ.κ.) προς αγνωστους (λ.κ.) με καποια δημοσιευση.

Οργανωνω () εναν αγωνα () και τον ανακοινωνω () προς αγνωστους ()

Στην 2η περιπτωση εχω αδεια κι ασφαλιση για την οργανωση.
Στην 1η περιπτωση πρεπει να εχω αφαλιση.

Αν εγω συμετειχα στην εκδρομη καποιου κι απο δικη μου αμελεια εριχνα το αυτοκινητο σε γκρεμο στην μεση του πυθενα (εκτος δρομου) και σκοτωνα τους επιβαινοντες η ασφαλεια μου δεν θα πληρωνε, οι συγγενεις θα με εκλειναν μεσα κι εγω θα τα εριχνα στον οργανωτη της εκδρομης λεγοντας οτι με καλεσε η οργανωση μεσα απο ανακοινωση.
.
.
.
.
Διαβαζω και για αλλες εκδρομες (συλλογους, forum, λεσχες, επαγκελματιες) που ειναι και με συμμετοχη (χρηματα) κι αναρωτιεμαι αν αυτες εχουν ασφαλιστικη καλυψη.
ΠΡΟΕΔΡΟΣ B.R.A.T.
Πελοπονησου και
λοιπων Ιονιων νησων
www.braters.gr
Φωκίων

Re: Περί ευθύνης βόλτας......

Post by Φωκίων »

obelix wrote:Οργανωνω (λεξι κλειδι) μια εκδρομη (λ.κ.) και την ανακοινωνω (λ.κ.) προς αγνωστους (λ.κ.) με καποια δημοσιευση.

Οργανωνω () εναν αγωνα () και τον ανακοινωνω () προς αγνωστους ()

Στην 2η περιπτωση εχω αδεια κι ασφαλιση για την οργανωση.
Στην 1η περιπτωση πρεπει να εχω αφαλιση.

Αν εγω συμετειχα στην εκδρομη καποιου κι απο δικη μου αμελεια εριχνα το αυτοκινητο σε γκρεμο στην μεση του πυθενα (εκτος δρομου) και σκοτωνα τους επιβαινοντες η ασφαλεια μου δεν θα πληρωνε, οι συγγενεις θα με εκλειναν μεσα κι εγω θα τα εριχνα στον οργανωτη της εκδρομης λεγοντας οτι με καλεσε η οργανωση μεσα απο ανακοινωση.
.
.
.
.
Διαβαζω και για αλλες εκδρομες (συλλογους, forum, λεσχες, επαγκελματιες) που ειναι και με συμμετοχη (χρηματα) κι αναρωτιεμαι αν αυτες εχουν ασφαλιστικη καλυψη.

Ας θυμηθουμε οτι παρεπιπτοντως κι ορισμενα ασφαλιστηρια μεσω leasing εχουν ΕΞΕΡΕΣΗ την καλυψη εκτός δρομου.. Θα μου πεις leasing ναι οκ...

Προεδρε μου ακριβως γι αυτο ζητησα την αποψη - γνωση του aapo ως καθεαυτου επαγγελματια εκδρομων. ( και για να μην παρεξηγηθω, φυσικά και υπαρχουν κι αλλοι επαγγελματιες , απλά δεν τους εχω δει να συμετεχουν και δε ενεργα στο παρον φορουμ)
vagelis
Posts: 37
Joined: Wed Jun 17, 2009 07:05

Re: Περί ευθύνης βόλτας......

Post by vagelis »

Δεν εχει καμια σχεση η οργανωση εκδρομων απο επαγγελματιες,με βιβλια εφοριας ,αποδειξεις,τιμολογια κλπ,με το μαζευομαστε 5 φιλοι και παμε εκδρομη,φυσικα ο επαγγελματιας εχει ασφαλεια,η παρεα εχει την νορμαλ ασφαλεια που εχει καθε αυτοκινητο ,αν πεσεις στον γκρεμο κακο του κεφαλιου σου,ευθυνη σου ειναι.
aapo
Posts: 259
Joined: Tue Jun 23, 2009 16:05

Re: Περί ευθύνης βόλτας......

Post by aapo »

Το θέμα έχει ως εξής

Περιπτωση 1η : Οταν μαζευτουν πεντε φίλοι και πάνε εκδρομή η ευθύνη βαρύνη αποκλειστικά τον κάθε συμμετέχοντα.

Περίπτωση 2η : Οταν την εκδρομή οργανώνει Λεσχη μη κερδοσκοπική πρεπει να ασφαλιστή η εκδρομή , ασχετα αν στην πραγματικότητα δεν τηρηται σχεδον απο κανέναν. Και δεν τηρηται γιατί στην πλειοψηφια οι εκδρομες γινονται μεταξύ φιλων και οι ζημιες καλυπτονται απο ψευδείς δηλώσεις , μεταξύ των συμμετεχόντων. Αν η ζημιά γίνη με τριτον πχ εναν αγρότη , βοσκό κλπ τοτε επειδή όλοι αυτοί στην πλειοψηφία είναι ανασφάλιστοι γίνετε φιλικός διακανονισμός.

Περίπτωση 3η : Συμμετοχή σε εκδρομή με επίσημη νομικά εταιρία πχ Triple-a-adventures κλπ τοτε ο οργανωτής είναι υποχρεωμένος να ασφαλίση τους συμμετέχοντες στην εκδρομή και φέρει καθε νομική ευθυνη για οτι συμβή.

Περιπτωση 4η : Αγώνες . Οι συμμετεχοντες σε αγώνες επίσημους ή οχι απο την στιγμή της εκκίνησις μέχρι και τον τερματισμό πρεπει να ξέρουν οτι δεν ισχυει η ασφαλεια που εχουν. Οι οργανωτες που τους ζητουν ασφαλιστήριο πριν την εκκίνηση κακώς το ζητούν.
Κατά την διάρκεια του αγώνα ισχθει ή ασφαλεια του οργανωτή με την ΟΜΑΕ . Σε περίπτωση που ο αγωνιζόμενος δηλώνει εγκατάληψη ΠΑΥΕΙ να ισχυει η ασφάλεια του αγώνα.
Η ασφαλεια δεν απαλλάσσει τον οργανωτη των ποινικών ευθυνών σε περίπτωση ατυχήματος και τραυματισμου.
Παράδειγμα προσωπικό: Στον αγώνα Baja 180 xlm κυκλικής διαδρομής στην Ορθρη ο αγωνιζόμενος Σιδερης - Ροθμελιώτης ειχαν μια εξοδο και ο οδηγός Γ.Σιδέρης εσπασε το σαγονι του. Μεταφερθηκε με ασθενοφορο στο ξενοδοχειο Λαμιας και αργοτερα αρχισε η περιπέτεια μου με τον εισαγγελέα. Κατα την κρίση του εισαγγελέα η διαδρομή ηταν επικινδυνη και δεν ειχαμε μεριμνησι για μπαριέρες. ( Ο αγωνας ήταν διεθνής και ειχε επιθεωρηθή απο τον αντιπρόεδρο 4χ4 της FIA) Η ταλαιπωρια μας με καταθέσεις και διώξεις κράτησε 5 χρονια, μεχρι την συνταξιοδότηση της εισαγγελέως και στο δικαστηριο λογω ελλειψης στοιχείων επαψε η δίωξης.

Οι συμβάσεις με τις ασφαλιστικές εταιρείες γράφουν στα ψιλα οτι η ασφαλεια ισχυει εφ οσο ο ασφαλισμένος κινηται ΣΕ ΕΘΝΙΚΟ ΔΙΚΤΙΟ. Οι διαδρομές που οι περισσότεροι απο μας δεν είναι μεσα στο επισημο εθνικό δικτιο. Και είμαστε ανασφάλιστοι.
Αυτά τα λίγα παντα στην διάθεσή σας.
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Περί ευθύνης βόλτας......

Post by friar »

aapo-pedia
Τόμος ΙΙΙ, Κεφάλαιο 18, περί ευθύνης οργανωτή και λοιπών ασφαλιστικών θεμάτων και διαδικασιών.

Thanks aapo
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
Post Reply

Return to “Νομικά - Φορολογικά”