Τρία καθίσματα τρείς ζώνες... Θέσεις Δύο

User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Τρία καθίσματα τρείς ζώνες... Θέσεις Δύο

Post by friar »

Φωκίων wrote:για να τους ακουμπησουν τις επενδυσεις τους...

αλλα τελος παντων ειναι αλλο θεμα συγνωμη για το offtopic
διάβαζε De Lorean
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
JOHNVOR
Posts: 117
Joined: Wed Jun 24, 2009 17:41

Re: Τρία καθίσματα τρείς ζώνες... Θέσεις Δύο

Post by JOHNVOR »

friar wrote:Η παράκρουση ακολουθεί.

Το τουτού αποφασίσαμε να το βγάλουμε αγροτικό (με ότι πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα) ακολουθώντας τις διατάξεις όπως περιγράφονται στο
http://www.yme.gr/index.php?getwhat=1&o ... d=&tid=358

Χορήγηση άδειας φορτηγών αυτοκινήτων και τριτρόχων ιδιωτικής χρήσης μικτού βάρους μέχρι 4.000 χιλ/μα για γεωργικές κτηνοτροφικές πτηνοτροφικές μελισσοκομικές κ.λ.π. ατομικές επιχειρήσεις ή εταιρίες (αγροτική άδεια)
στο όνομα της καλής μου καθότι εγώ άκληρος τραπεζοϋπάλληλος ενώ αυτή είναι αγρότισσα, μελισσοκόμος και κτηνοτρόφος (έχει και ένα κτήνος και το τρέφει :oops: ) στην Εφορία δηλώνει αγροτικά και μόνον αγροτικά εισοδήματα και τίποτε άλλο και είναι και ασφαλισμένη στον ΟΓΑ.

Έτσι οπλισμένοι με τα Ε1 και τα Ε9 ολόκληρης της δεκαετίας, συμβόλαια δωρεών και αγορών χωραφιών και κυψελών βεβαιώσεις υποθηκοφυλακείου και κτηματολογίου ξεκινήσαμε την Οδύσσεια

Φευ δεν υπολογίσαμε την φοβερή Δ/νση Γεωργίας όπου ο θεματοφύλαξ Διευθυντής της αρνείται να χορηγήση την αιτούμενη βεβαίωση.

Προσφεύγοντας στον Αντινομάρχη και διαμαρτυρόμενοι για αυτήν την κωλυσιεργία και κατάχρηση εξουσίας λάβαμε συμβουλή σοφή και λεπτομερείς οδηγίες τις οποίες και ακολουθήσαμε.

Έτσι φτιάξαμε μισθωτήριο συμβόλαιο 20 τμ αγρού προς ένα Ευρώ το χρόνο, το καταθέσαμε στην Εφορία, έκανα μία συμπληρωματική δήλωση στο όνομα μου για αγροτικό εισόδημα (με πρόστιμο 40 € (δε πάει στ’ διάλο)) με ύψος εισοδήματος 2 Ευρώ τον χρόνο και βγάλαμε την άδεια όπως περιγράφεται εδώ

http://www.yme.gr/index.php?getwhat=1&o ... d=&tid=358

Έκδοση άδειας κυκλοφορίας φορτηγού αυτοκινήτου ιδιωτικής χρήσης (Φ.Ι.Χ) μικτού βάρους μέχρι 2.500 χιλ/μα σε μη κατά κύριο επάγγελμα αγρότες.

Και γράψαμε και στην καρότσα Αγροτικό Μικτό Βάρος 2.770 Kg όπως θέλει ο Νόμος που μου έδωσε την άδεια μέχρι 2.500 χιλ/μα. Και ας μην με λένε θανάση.

Ζήτω η Ελλάς, Ζήτω.

Σίγουρα κάτι βρωμάει στην άρνηση τους και στην άμεση καθοδήγηση του κου Αντινομάρχη, θα δείξει.
Λογω επαγγελματος αν μπορω να ερμηνευσω κατι:
Θελατε να το βγαλετε μελλισοκομικο στο ονομα της συζυγου σας ετσι;
Απο την διευθυνση Γεωργιας ζητανε μια βεβαιωση καταλληλοτητας του οχηματος για να μεταφερει μελλισια.
Η διαδικασια ειναι λιγο κουραστικη αλλα οχι αδυνατη.Νομιζω κανουν ελεγχο αν υπαρχουν και τα μελισσια επι τοπου.
Το παραδοξο ειναι με τι αρμοδιοτητα ο υπαλληλος της Δ.Γεωργιας μπορει να κρινει αν το οχημα ειναι καταλληλο.
Εαν σας εκανε ενα μισθωτηριο η συζηγος και δηλωνατε αγροτικο εισοδημα εσεις, τοτε το οχημα το βγαζατε αγροτικο στο ονομα σας.Δεν παιζει ρολο το επαγγελμα σας.
Μαλιστα στο υπουργειο συγκοινωνιων δεν θελουν ουτε ε9
Μονο το Ε1 που λεει για τα αγροτικα εισοδηματα.
Σας το λεω εγω γιατι εχω και εγω ενα ναβαρα αγροτικο.
Βεβαια αν θελουμε Α.Μ. εχουν αλλες διαδικασιες.
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: Τρία καθίσματα τρείς ζώνες... Θέσεις Δύο

Post by friar »

Φίλε μου καλέ,
Χωρίς κανένα έλεγχο καταλληλότητος η Δ/νση Γεωργίας μου έδωσε βεβαίωση κατοχής μελισσοσμηνών :!:
και στο Συγκοινωνιών έγραψαν στην άδεια κυκλοφορίας Αγροτικό- Μελισσοκομικό.
Ζήτω η Ελλάς. Ζήτω.

Υποθέτω και λέω υποθέτω, ότι η άρνηση τους χορήγησης της βεβαίωσης έχει να κάνει με το φρέσκο Νομοσχέδιο περί Μητρώου Αγροτών και εκκαθαρίσεως αυτού από τους αγρότες Κολωνακίου κατά πως τα λεν στα θολά Κανάλια.

Οψώμεθα καθότι παραμένει ενεργό.
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
Post Reply

Return to “Νομικά - Φορολογικά”