Τελη κυκλοφοριας, ειδικος φορος & περιβαλλοντικα τελη

Φωκίων

Re: Τελη κυκλοφοριας, ειδικος φορος & περιβαλλοντικα τελη

Post by Φωκίων »

Προεδρε μου.... προς Θεου.
παρεξηγουμαι εξαιρετικά δυσκολα ετσι κι αλλιως, και μονο απο.... καβαλημενους...

Απο ανθρωπους που εχω πιει κι ενα κρασι ΠΟΤΕ, αν ειχα την παραμικρη υποψια απλά θα σηκωνα το τηλεφωνο..
τοσο απλά

καλες γιορτες σου ευχομαι!!
pantg
Posts: 4
Joined: Fri Jun 26, 2009 21:27

Re: Τελη κυκλοφοριας, ειδικος φορος & περιβαλλοντικα τελη

Post by pantg »

Aγαπητοί συνάδελφοι,

έχει ήδη γίνει μία κίνηση και έχει ιδρυθεί ο Σύλλογος Ιδιοκτητών Ιδιωτικής Χρήσεως Οχημάτων.

Εντός των επομένων ημερών ελπίζουμε να υπάρχει πλέον και ένα site ή ένα forum για μπορούμε να δώσουμε ευκολότερη πρόσβαση σε όσους θα θελήσουν να βοηθήσουν στην προσπάθεια αυτή.

Μία άλλη κίνηση που επίσης έχει ήδη αρχίσει είναι η πληρωμή των τελών με επιφύλαξη.
Το κείμενο το οποίο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε έχει ήδη υποβληθεί σε διάφορες εφορίες από συναδέλφους οδηγούς Land Rovers και τον υπογράφοντα.

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

ΔΗΛΩΣΙΣ ΕΠΙΦΥΛΑΞΕΩΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ


Επώνυμο
Ονομα
Επαγγελμα
Διευθυνση
ΑΦΜ
ΠΡΟΣ

ΤΟΝ Κ. ΥΠΟΥΡΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
ΤΟΝ Κ. ΠΡΟΪΣΤΑΜΕΝΟ ΤΗΣ ___ ΔΟΥ ΑΘΗΝΩΝ.

Δια ειδοποιήσεώς της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων προσεκλήθην να καταβάλω δια το υπ’ αριθμόν _________ όχημα ιδιοκτησίας μου τα ακόλουθα ποσά δια τις ακόλουθες αιτίες για το έτος 2010:
Τέλη κυκλοφορίας ΕΥΡΩ
Ειδικό φόρο ΕΥΡΩ
Τέλη περιβάλλοντος ΕΥΡΩ


Τα ως άνω ποσά καταβάλλονται είτε σε οποιαδήποτε ΔΟΥ, είτε σε συγκεκριμμένες τράπεζες.
Δηλώνω, ότι θεωρώντας παράνομη και αντισυνταγματική την είσπραξη εκ μέρους του δημοσίου, των ως άνω ποσών, οποιαδήποτε καταβολή γίνει εκ μέρους μου δια τα ως άνω ποσά γίνεται ρητά με επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματός μου να προσφύγω ενώπιον των αρμοδίων δικαστηρίων και σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί αναγνώριση της όποιας οφειλής μου, την οποία και δεν αποδέχομαι.

Τοπος Ημερομηνία




Υπογραφή


===================================


(το παρόν πρέπει να υποβληθεί εις διπλούν και να πρωτοκολληθεί κατά την πληρωμή των τελών στην Εφορία ή να επιδοθεί με δικαστικό κλητήρα στην οικεία Εφορία του φορολογουμένου μαζί με επικυρωμένο αντίγραφο απόδειξης πληρωμής των τελών σε Τράπεζα ή Ταχυδρομείο)

==============================================================

Oσοι συνάδελφοι τετρακίνητοι αλλά και οδηγοί συμβατικών ΙΧ ενδιαφέρεσθε μπορείτε να επικοινήσετε μαζί μας μέσω του υπογράφοντος και να ενώσετε την φωνή και τις ιδέες σας μαζί μας.

Χαιρετώ και Καλή Χρονιά σε όλους (και σίγουρα ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να είναι καλύτερη από αυτή που έφυγε και τις "σοφίες" των ανθρώπων που μας κυβερνούν)

Παντελής Γιαμαρέλλος
ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ LAND ROVER
www.lrcg.gr
caveman
Posts: 22
Joined: Sat Jun 20, 2009 23:04

Re: Τελη κυκλοφοριας, ειδικος φορος & περιβαλλοντικα τελη

Post by caveman »

Ξέρει κανείς τι θα γίνει με τα τέλη κυκλοφορίας για φέτος;

Πέρισυ ~160000 ΙΧ παρέδωσαν πινακίδες και το μέτρο χαρακτηρίστηκε άδικο.
Μετά άκουσα ότι υπάρχουν σχέδια να ενσωματωθούν τα τέλη στη χρήση (τιμή καυσίμων).
Πρόσφατα άκουσα ότι μπορεί να ισχύσουν τα περσινά ίσως και με κάποιες αυξήσεις.

Ξέρει κανείς τι θα ισχύσει ή δεν έχει αποφασισθεί ακόμα;
Φωκίων

Re: Τελη κυκλοφοριας, ειδικος φορος & περιβαλλοντικα τελη

Post by Φωκίων »

Χτες ακουσα στις ειδισεις οτι τα αυτοκινητα τα τρεχοντα θα πληρωσουν + 15% απο τα τελη του 2009( πριν δηλ. τις παπαριες) πχ εγω απο 700τοσα για 2λιτρο του 96 ξαναπευτω στα 500 απο 44τοσα το 2009.

το γλεντι θα γινει με αυτα που θα ταξινομηθουν του 2011 οπου θα μετραει η εκπομπη υδρογονανθρακων απο την εγκριση τυπου

και θα δουμε ωραια πραματα
14αρι τουρμπατο να πληρωνει πιο πολλα απο 1800αρι μη σου πω και διλιτρο ατμοσφαιρικό...

αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι αν βαλω τον σουπερ WOW καταλητη και μειωθουν τα καυσαερια μου να μην πληρωνω κι εγω λιγότερα.....

αλλα ειπαμε
ποιος εχασε την λογική να την βρει το κρατος
caveman
Posts: 22
Joined: Sat Jun 20, 2009 23:04

Re: Τελη κυκλοφοριας, ειδικος φορος & περιβαλλοντικα τελη

Post by caveman »

Ευχαριστώ strofimie!

Φωκίωνα δε μπορούσαν τα Κια να είναι 70 κυβικά λιγότερα;
270€ αντί για 600€ είναι μεγάλη διαφορά για να δώσουμε.
Φωκίων

Re: Τελη κυκλοφοριας, ειδικος φορος & περιβαλλοντικα τελη

Post by Φωκίων »

600 ειναι λιγοτερα απο τις δοσεις για αλλο αυτοκινητο.... που να μπορει να κανει και τα ιδια.... οχι.... βιτρινα μονο
Post Reply

Return to “Νομικά - Φορολογικά”