ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ BREAKERYARD.COM

Post Reply
Pet4x4
Posts: 218
Joined: Tue Jun 16, 2009 23:31

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ BREAKERYARD.COM

Post by Pet4x4 »

Με αφορμή το θέμα που έγραψε ο φίλος loutrokampines, σας παραθέτω την δικιά μου εμπειρία με την εν λόγο σελίδα για να γλυτώσετε ταλαιπωρία και χρήματα.
Ψάχνωντας για έναν κινητήρα που κυκλοφώρησε μόνο σε δεξιοτίμονο αυτοκίνητο και δέν έιχε εισαχθεί ποτέ στην Ευρωπαική αλλα και στην Αμερικάνικη αγορά, παρά μόνο σε Ιαπωνία, Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία, απευθήνθηκα στο BREAKERYARD.COM όπου και έκανα αίτημα για τον συγκεκριμένο κινητήρα, γνωρίζοντας πως οι Άγγλοι εισάγουν πάρα πολλά αυτοκίνητα και ανταλακτικά απο Ιαπωνία καθώτι δεξιοτίμονοι και αυτοί! Στο αίτημα μου απάντησε ένας συμβεβλιμένος με το site μαντράς για τον οποίον το site παρείχε εγγυείσεις. Μετά απο μερικά e-mail αρχικά και αρκετά τηλέφωνα αργότερα, και αφού με διαβεβαίωσαν πως έχουν ακριβός αυτό που ζητάω, αλλά δεν μπορούν να μου στείλουν φώτο καθώς ο κινητήρας και τα ηλεκρικά βρίσκονται ήδη σε ξύλινο κιβώτιο έτοιμα προς αποστολή, και αφού έλενξα απο τον τηλεφωνικό κατάλογο της Αγγλίας πως το συγκεκριμένο κατάστημα υπάρχει, αποφάσησα να τους στείλω τα 3400 ευρώ τα οποία μου ζητούσαν μαζί με τιν αποστολή μέχρι την πόρτα μου.
Αυτό ήταν! Αφού πήραν τα χρήματα, δέν κατάφερα ποτέ να ξαναμιλήσω με το ίδιο άτομο που είχα συνεννοηθεί. Ή θα ήταν εκτός, ή θα ήταν δοκιμή, ή θα ήταν άρρωστος και θα επέστρεφε σε τρείς μέρες, ή δεν θα μπορούσε να μου μιλήσει εκείνη την στιγμή και θα με καλούσε αργότερα! Μιλώντας με συναδερφό του και λεγοντάς το προβλημά μου αφού δεν είχα λάβει ούτε απόδειξη, ούτε και φορτωτική και όντας πλέον εξαγριωμένος μετα απο σχεδόν 15 ημέρες, μου εξύγησε πως και καλά είχαν κάνει λάθος και δέν έχουν αυτόν τον κινητήρα τελικά και άν θέλω να περιμένω 20 μέρες να τον φέρουν απο Ιαπωνία. Φυσικά αρνήθηκα και εκεί ξεκίνησε ο δεύτερος κύκλος ψέματος ο οποίος κράτησε για άλλες 20+ μέρες, περιμένοντας να μου επιστραφούν τα χρήματα που είχα δώσει. Οι δικαιολογίες πολλές... εχει δοθεί εντολή στο λογιστήριο απο προχθές αλλα δεν ξέρω γιατί δεν σας τα στέλνουν, υπάρχει πιστοτικό πρόβλημα και θα λυθεί σε λίγες μέρες, και άλλα πολλά μου πραγματικά με έφεραν στα όρια τις υπομονής μου μέχρι που τελικά ο υπάλληλος που μίλαγα μου είπε πως δέν μπορεί να κάνει κάτι άλλο, έχει κάνει ότι μπορούσε, αλλά δέν ξέρει γιατί δεν μου επιστρέφονται τα χρήματα! Όσες φορές ζήτησα το αφεντικό, ποτέ δέν μίλησα μαζί του ακούγοντας πάντα δικαιολογίες, και όσες φορές έστειλα e-mail στο breakeryard.com το οποίο υποτύθεται πως εγγυήτω για τους συμβεβλημένους εμπόρους, ποτέ δέν έλαβα απάντηση!
Η λύση δόθηκε ευτυχώς απο Τράπεζα Αττικής απο την οποία είχα την πιστωτική κάρτα την οποία χρησημοποίησα για την συναλλαγή. Δύο μήνες λοιπόν μετά την πληρωμή, πήγα στην τράπεζα και συμπλήρωσα το έντυπο " Αμφισβήτηση εμπορικής συναλλαγής ". Προσέξτε όμως τί μου ζητήθηκε.... Μου ζήτησαν στοιχεία, κυρίως e-mail, στα οποία να φαίνονται ξεκάθαρα αυτά που έχουν συμφωνιθεί ανάμεσα στις δύο πλευρές, καθός και οι υποχρεώσεις που έχει ο έμπορος απεναντί μου! Οι περισσότερες συζητήσεις και συμφωνίες είχαν γίνει απο το τηλέφωνο (μέγα λάθος!) αλλά στην αρχή στα λιγοστά e-mail που μου είχαν στείλει ευτυχώς σε ένα αναφερόταν ο κωδικός του κινητήρα, η τιμή του καθώς και ενδυκτική τιμή μεταφοράς! Αυτό με έσωσε! Το τύπωσα, τους το πήγα, αναλάβε η Τράπεζα Αττικής, η οποία πλέον θα ζήταγε τα χρήματα απο την Αγγλική τράπεζα που έδωσε στον συγκεκριμένο έμπορο μηχάνημα για την είσπραξη μέσω πιστωτικών, περίμενα άλλες 50 μέρες και επιτέλους χτύπησε το κινητό μου και με ενυμερώσαν απο την τράπεζα πως τα χρήματα επιστρέψαν στον λογαριασμό μου!

Αυτά απο μένα, ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ!!! ;)
Last edited by Pet4x4 on Tue Dec 08, 2009 17:15, edited 1 time in total.
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ BREAKYARD.COM

Post by Nicolas »

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
lker
Posts: 1274
Joined: Wed Jun 17, 2009 16:13
Contact:

Re: ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ BREAKYARD.COM

Post by lker »

Πάλι καλά και πολλές ευχαριστίες και από μένα για την ενημέρωσή σου!

Βρε loutrokampines ... δεν τσεκάρεις μήπως παίζει να γίνει τίποτα και για το δικό σου θέμα με αντίστοιχη κίνηση ?
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...
B.R.A.T. ... the original ...
Always groovin 4WD moving

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk
loutrokampines
Posts: 74
Joined: Thu Sep 17, 2009 10:17

Re: ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ BREAKYARD.COM

Post by loutrokampines »

lker wrote:Πάλι καλά και πολλές ευχαριστίες και από μένα για την ενημέρωσή σου!

Βρε loutrokampines ... δεν τσεκάρεις μήπως παίζει να γίνει τίποτα και για το δικό σου θέμα με αντίστοιχη κίνηση ?
Καλησπερα.Δεν ηξερα οτι γινεται κατι τετοιο...Δηλαδη οι πιστωτικες καρτες ειναι ασφαλισμενες αν καταλαβα καλα.Που τα 200 με τα 3400 βεβαια...Μισθους ολοκληρους θα σου ετρωγαν οι κουφαλες.Αυτο θα Κανω.Εκτυπωση ολες τα μαιλ και αποδειξεις και ντου στο ταχυδρομικο ταμιευτηριο :D :D :D
chris7gtir
Posts: 4
Joined: Wed Jun 16, 2010 13:38

Re: ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ BREAKERYARD.COM

Post by chris7gtir »

μπραβο φιλε μου πολυ καλο και ενημερωτικο ποστ.ετσι θα γλυτωσουν πολλοι απο τα λαμογια που κυκλοφορουν και ειδικα τωρα ειναι παρα πολλοι.οποτε γραπτος λογος και ξερο ψωμι :lol: :lol:
Post Reply

Return to “Νομικά - Φορολογικά”