τουμπανα κ ασφαλεια!!!

User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: τουμπανα κ ασφαλεια!!!

Post by Nicolas »

Φωκίων wrote: Ρε Μανο συγνωμη δηλαδη
αλλα αν χτυπησεις ενα μηχανακι ή εναν πεζο με 50 - 60 που ειναι μια συνηθισμενη ταχυτητα θες να μου πεις οτι την διαφορα αν θα ζησει ή οχι θα την κανει ο προφυλακτηρας???
Αν ειναι ο μαμα θα ζησει κι αμα ειναι ο ARB χαιρεται??
ΑΥΤΟ σηλ ειναι η πρωτη προταιρεοτητα στην αδφαλεια σοτυς δρομους???
Φιλαράκι μου σύνελθε και είσαι και τεχνικός έφορος πανάθεμά με.
Είναι ίδιο να σε χτυπήσει πλαστικό και ίδιο να σου την φέρει ο ARB με τη γωνία στο κεφάλι?
Θες να δοκιμάσουμε να ακουμπήσουμε ένα τυχαίο αυτοκίνητο και με μηδέν χιλιόμετρα μία φορά με εργοστασιακό προφυλακτήρα και μία με ARB...? Έ για βάλε ένα κεφάλι τώρα στην τρύπα που κάναμε!
Τί σκατά φωνάζουμε ρε φίλε για την ασφάλεια και γιατί δεν αφήνουμε τα bull bar?
Έτσι τυφλά διαβάσαμε μια μαλακία στον κανονισμό και την αναπαράγουμε?
Έχω άδικο????????
Καταλαβαίνω τον θυμό σου για τα περί κέντρου κλπ αλλά αυτό το θέμα με το θέμα των προφυλακτήρων είναι παντελώς άσχετα.

Όσο για τα υπόλοιπα περί μέθης κλπ δεν αναιρούν σε καμία περίπτωση την δική μας παρανομία.
Και σε τελική κάθε μέρα ακούς να κάνουν αλκοτέστ και να πέφτουν υψηλότατες καμπάνες.
Κάθε πότε ακούς να κάνουν έλεγχο και να γράφουν για ραουλιέρες?
Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τις σαύρες με τα 50 φτερά, τα οποία ναι μεν κοφτερά αλλά σε καμία περίπτωση αντίστοιχης δυναμικής με έναν φουλ εξοπλισμένο ARB, ωστόσο εξίσου παράνομα...
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Φωκίων

Re: τουμπανα κ ασφαλεια!!!

Post by Φωκίων »

Nik

το θεμα εδω κι απο την αποψη μου ειναι η ουσια. εδω δεν συζηταμε τους τεχνικους κανονισμους που ΟΦΕΙΛΩ να τειρω ασχετα τι πιστευω γι αυτους...

απο ενα οριο ταχυτητας και μετα Χ οτι προφυλακτηρα και να εχεις δεν θα σκοτωθεις περισσότερο επειδη ο προφυλακτηρας ειναι τυπου arb ή οχι
προσεχε
μιλω για τον προφυλακτηρα ΜΟΝΟ κι οχι για τις ανωθεν σιδεριες οι οποιες αποτρεπουν την "ξαπλα" πανω στο καπω. μπας και γλυτωσεις κατι...
ως ξερεις ενιοτε το γραπτο δεν μπορει να εκφρασει ακριβως την σκεψη οποτε βαλε λιγο.. δημιουργική φαντασία..

ή τα το πω αλλιως η γκελα που θα κανεις με 50 ειτε πεσεις πανω σε σιδερενιο απο τζιπ ειτε πλαστικό θα ειναι το ιδιο..
ομως η ΣΥΝΘΗΚΕΣ του ατυχηματος με ενα τουμπανο τζιπ ( και ναι τα τυπου χ5 κ.λ.π. δεν τα θεωρω ως τετοια ή τουλαχιστον τους χρηστες τους) ειναι τοσο πιο αργες που ακομα κι ενας ηλικιομενος θα ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ απο που του ερχεται σε αντιθεση με ενα καυ....γκαζο

σε εναν κοσμο που ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΟΣ, ναι οκ τοτε να σκευτουμε για να απαγορευουμε τα ARB αλλα οπως ειμαστε τωρα, αυτο μας μαρανε???

Σε τελικη αναλυση ποσοι εχουν παει στο νοσοκομειο επειδη ο καραμαλακας παραβιασε το στοπ και το κοκκινο, και ποσοι επειδη παραπατησαν κι επεσαν σε ενα ARB?? ( αυτο εννοουσα πριν )

Ξανα λεω κλεινοντας, οτι το "ζυγι" ειναι αυτο που με ξενερωνει. οτι ζυγιζουμε ( στο θεμα που συζηταμε εδω ) το σπανιοτερο σαν σοβαρωτερο..

Η να στο πω κι αλλιως,
Ποσοι εχουν αρωστησει και πεθανει απο την νεα γριπη και ποσα πιτσιρικια εχουν διαβητη τυπου 1 και πεθαινουν απο αυτον??? ασε το ποσες φορες τρυπιουνται???
Ποιο ομως απο τα δυο ειναι πιο πιασχιαρικο σαν πρωτο θεμα???

Αυτο θελω να πω
οτι πολλες φορες ιεραρχουμε τις προτεραιωτητες λαθος..

Συγνωμη αν σας επρηξα στην φιλοσοφία απογεματιατικα ( offtopik ως συνηθως) αλλα να. αν δεν συζητησεις ανοιχτα με τους φιλους σου με ποιους θα το κανεις...
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: τουμπανα κ ασφαλεια!!!

Post by friar »

Αν σε μπάπατις, κάντε ότι μπορείτε να να βρείτε.
Εχω φύγει από Δικαστήριο αμφιβάλοντας για τα λογικά μου (όσο λίγα και αν είναι αυτά). :oops:

Σε ένα μπάπατις που είχα, με μπέμπα και εγώ, κατέβηκα από το Playmobil, με το χέρι απλωμένο για χειραψία και ακολούθησε ο εξής διάλογος
-Χάρηκα για την γνωριμία
-Ποιά γνωριμία ρε.
-Μα θα ανταλλάξουμε στοιχεία και θα γνωριστούμε.!
-Με τι αυτοκίνητο έτσι που μου το έκανες θα πάω στην εκκλησία που παντρεύομαι απόψε;
-Μπορεί να σε γλύτωσα από κάτι, ποτέ δεν ξέρεις.-

Εκεί τον είδα να κομπιάζει λίγο, συνεχίσαμε με ανταλλαγή στοιχείων, και του έκανα δήλωση.
Δεν έμαθα αν πήγε στην εκκλησία
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: τουμπανα κ ασφαλεια!!!

Post by Nicolas »

Φωκίων wrote: απο ενα οριο ταχυτητας και μετα Χ οτι προφυλακτηρα και να εχεις δεν θα σκοτωθεις περισσότερο επειδη ο προφυλακτηρας ειναι τυπου arb ή οχι
προσεχε
μιλω για τον προφυλακτηρα ΜΟΝΟ κι οχι για τις ανωθεν σιδεριες οι οποιες αποτρεπουν την "ξαπλα" πανω στο καπω. μπας και γλυτωσεις κατι...
ως ξερεις ενιοτε το γραπτο δεν μπορει να εκφρασει ακριβως την σκεψη οποτε βαλε λιγο.. δημιουργική φαντασία..

ή τα το πω αλλιως η γκελα που θα κανεις με 50 ειτε πεσεις πανω σε σιδερενιο απο τζιπ ειτε πλαστικό θα ειναι το ιδιο..
ομως η ΣΥΝΘΗΚΕΣ του ατυχηματος με ενα τουμπανο τζιπ ( και ναι τα τυπου χ5 κ.λ.π. δεν τα θεωρω ως τετοια ή τουλαχιστον τους χρηστες τους) ειναι τοσο πιο αργες που ακομα κι ενας ηλικιομενος θα ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ απο που του ερχεται σε αντιθεση με ενα καυ....γκαζο
Κοίτα, είναι προφανές οτι άλλο να χτυπήσεις σε πλαστικό που έχει κατασκευαστεί με γνώμονα το να απορροφά συγκρούσεις και να μην έχει γωνίες και άλλο να χτυπήσεις σε σίδερο που έχει κατασκευαστεί με γνώμονα την αντοχή και είναι γεμάτο γωνίες.
Απορώ που το συζητάμε κιόλας. Δοκίμασε να χτυπήσεις το κεφάλι σου με ένα ρόπαλο που έχουμε στις απόκριες. Βάλε όση δύναμη θες.
Δοκίμασε τώρα να κάνεις το ίδιο με ένα ρόπαλο του baseball. Το νού σου ε... :mrgreen:

Όσο για το θέμα της ταχύτητας είναι άλλο θέμα. Κανείς δεν σε εμποδίζει να πας με 200 και ARB. Σχετικά με τις συνθήκες να σου θυμήσω οτι η ενεργητική ασφάλεια ενός τετρακίνητου SUV είναι κατά πολύ μικρότερη από αυτή ενός καυλόγκαζου σαυροειδούς. Άλλο να πάω με μία porsche με 150 και άλλο με το λεωφορείο μου. Ούτε στρίβουμε το ίδιο, ούτε φρενάρουμε το ίδιο ούτε και αντιδρούν το ίδιο γρήγορα.
Άλλο το πως χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο και άλλο το αν το ίδιο το αυτοκίνητο είναι άρμα.
Μην τα μπερδεύεις λοιπόν.


Φωκίων wrote: σε εναν κοσμο που ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΟΣ, ναι οκ τοτε να σκευτουμε για να απαγορευουμε τα ARB αλλα οπως ειμαστε τωρα, αυτο μας μαρανε???
Πριν από μερικές μέρες λέγαμε για την κατσίκα του γείτονα.
Είμαστε επικίνδυνοι και παράνομοι και τα βάζουμε με τους άλλους που είναι κατ' εσέ πάντα πιο επικίνδυνοι. Εκεί όμως την διαφορά την
κάνει ο οδηγός και όχι το όχημα. Και εγώ μπορώ να πιώ και να βγω παγανία με το λεωφορείο. Εκεί να δεις τί θα γίνει.

Φωκίων wrote: Σε τελικη αναλυση ποσοι εχουν παει στο νοσοκομειο επειδη ο καραμαλακας παραβιασε το στοπ και το κοκκινο, και ποσοι επειδη παραπατησαν κι επεσαν σε ενα ARB?? ( αυτο εννοουσα πριν )
Ξαναλέω για την κατσίκα του γείτονα.
Επίσης ξαναλέω για την διαφορά είμαι μαλάκας οδηγός ή έχω δολοφονικό αμάξι. Το ένα δεν αποκλείει το άλλο.
Σκέψου ο συνδυασμός τί θα κάνει...

Φωκίων wrote: Ξανα λεω κλεινοντας, οτι το "ζυγι" ειναι αυτο που με ξενερωνει. οτι ζυγιζουμε ( στο θεμα που συζηταμε εδω ) το σπανιοτερο σαν σοβαρωτερο..
Δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Είναι προφανές από τα πρόστιμα του ΚΟΚ ποιό θεωρείται μεγαλύτερο παράπτωμα.

Φωκίων wrote: Η να στο πω κι αλλιως,
Ποσοι εχουν αρωστησει και πεθανει απο την νεα γριπη και ποσα πιτσιρικια εχουν διαβητη τυπου 1 και πεθαινουν απο αυτον??? ασε το ποσες φορες τρυπιουνται???
Ποιο ομως απο τα δυο ειναι πιο πιασχιαρικο σαν πρωτο θεμα???
Λίγο άσχετο αλλά να στο πώ και εγώ αλλιώς. Μιλάμε για το μέσο και όχι για τον άνθρωπο.
Αν τα παιδάκια που τρυπιούνται καθημερινά τους έδιναν κακής ποιότητας βελόνες (γιατί για αυτοκίνητο το ARB είναι κακής ποιότητας προφυλακτήρας)
και εκτός από τα δικά τους είχαν και τις επιπλέον μολύνσεις (όπως τραύματα από την επαφή με το γυμνό σίδερο του ARB)
ποιό θα ήταν ποιο πιασάρικο?

Φωκίων wrote: Αυτο θελω να πω
οτι πολλες φορες ιεραρχουμε τις προτεραιωτητες λαθος..
Εδώ συμφωνώ απόλυτα αλλά δες παραπάνω την κατσίκα του γείτονα, ρίξε και μια ματιά στον KOK που έχεις σίγουρα πρόχειρο και σύγκρινε τα πρόστιμα ;)
Και όπως σου είπα... Ένας ARB δεν σε κάνει καλύτερο οδηγό από αυτόν που παραβίασε στοπ. Απλά εσύ θα το κάνεις και θα χτυπήσεις κάποιον πολύ πιο σοβαρά.
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
Φωκίων

Re: τουμπανα κ ασφαλεια!!!

Post by Φωκίων »

ok μεχρι να "τρακαριστουμε" φατσα με φατσα "για να τα πουμε" επιφυλάσομαι.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Περαν της πλακας τωρα...
Ναι οι ARB ειναι επικυδυνωτεροι απο τους πλαστικους.
Αλλα οχι τοσο οσο θελουν μα μας δειξουν
Τελος παντων.
ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ
τελος..
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: τουμπανα κ ασφαλεια!!!

Post by Nicolas »

Φωκίων wrote:ok μεχρι να "τρακαριστουμε" φατσα με φατσα "για να τα πουμε" επιφυλάσομαι.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ω ναι, και κοίτα μην φτάσουμε στον 24ωρο για καφέ. Κανόνισε και νωρίτερα.
Φωκίων wrote: Περαν της πλακας τωρα...
Ναι οι ARB ειναι επικυδυνωτεροι απο τους πλαστικους.
Αλλα οχι τοσο οσο θελουν μα μας δειξουν
Έτσι, ναι μαζί σου. Δεν χρειάζεται να φέρνουμε την καταστροφή οτι είμαστε δολοφόνοι ούτε και να κάνουμε τους κινέζους οτι αυτό που εξέχει μπροστά σα μαστόδοντο δεν είναι τίποτα ;)
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: τουμπανα κ ασφαλεια!!!

Post by friar »

μαστόδοντο
πολύ μου αρέσει ο ορισμός
καταγράφεται :lol: :lol:
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: τουμπανα κ ασφαλεια!!!

Post by friar »

Quiz!!!

Αυτό σε ποιά συνομοταξία εντάσσεται???
Κυκλοφορεί στον δρόμο???
Παίζει σε αγώνες του Πρωταθλήματος 4Χ4 Enduro και Trail Ride????
Attachments
photo2sm.jpg
photo2sm.jpg (93.99 KiB) Viewed 3052 times
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
Φωκίων

Re: τουμπανα κ ασφαλεια!!!

Post by Φωκίων »

να πω να πω?????? :D
User avatar
friar
Posts: 2512
Joined: Sun Jun 14, 2009 20:39
Location: Οικία Περιγιάλι Παροικία www.to4x4.gr
Contact:

Re: τουμπανα κ ασφαλεια!!!

Post by friar »

Για αυτό ρωτάω
για να μου πείς....
"C'est en voyant un moustique se poser sur ses testicules qu'on réalise qu' on ne peut pas régler tous les problèmes par la violence"...
Post Reply

Return to “Νομικά - Φορολογικά”