ΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΦΡΟΥΡΗΣΗΣ ΔΑΣΩΝ

User avatar
filos
Posts: 16
Joined: Sat Jun 20, 2009 22:38
Location: ΑΘΗΝΑ - ΚΕΝΤΡΟ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ)

ΟΜΙΛΟΣ ΦΙΛΩΝ του ΔΑΣΟΥΣ

Post by filos »

" Όμιλος Φίλων του Δάσους "

Παιδιά, όποιος θέλει πραγματικά να προσφέρει για το μέλλον των παιδιών μας,
μπορεί να ενώσει τις προσπάθειές του μαζί μας, που στον ελεύθερο χρόνο μας,
προσφέρουμε (φυσικά με την οργάνωση από τον όμιλο) αυτό που θα πρέπει να κάνει ο καθένας μας,
να προφυλάξει τα δάση μας, τα πνευμόνια μας !!

Με τα λόγια δεν γίνονται πολλά πράγματα, τα έργα μας λείπουν.
Όποιος/α θέλει να προσφέρει για τον καθαρό αέρα των παιδιών μας,
ας φροντίσει να διασωθούν τα πνευμόνια μας, τα δάση μας !!

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να διαβάσετε στο site του Ομίλου Φίλων του Δάσους
στην διεύθυνση: http://www.ofd.gr/index.php?option=com_ ... &Itemid=25

καθώς και εδώ: http://www.nivaclub.gr/forum/viewtopic.php?f=33&t=3328

Αξίζει τον κόπο να προσφέρουμε όλοι/ες που μπορούμε, μην τα περιμένουμε από τους μεγάλους, δεν τους ενδιαφέρει.

Γι αυτό: Μην Μένεις Θεατής Γίνε Εθελοντής !!


.
Γιάννης "Φίλος" Image

Να μην ξεχάσω ... να συνεχίζω να ζω ... !!! Image
User avatar
extractor
Posts: 449
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:58
Location: Nοτια Aττικη
Contact:

Re: ΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΦΡΟΥΡΗΣΗΣ ΔΑΣΩΝ

Post by extractor »

καλα ολα αυτα,αλλα δεν μας ειπατε ποιες ειναι οι <<υποχρεωσεις>> μας εναντι του ομιλου...
User avatar
filos
Posts: 16
Joined: Sat Jun 20, 2009 22:38
Location: ΑΘΗΝΑ - ΚΕΝΤΡΟ (ΔΥΣΤΥΧΩΣ)

ΟΜΙΛΟΣ ΦΙΛΩΝ του ΔΑΣΟΥΣ

Post by filos »

extractor wrote:καλα ολα αυτα,αλλα δεν μας ειπατε ποιες ειναι οι <<υποχρεωσεις>> μας εναντι του ομιλου...
20 Ευρώ το εξάμηνο, για να μπορούμε να πίνουμε έναν καφέ ή ένα τσάι, όταν συγκεντρωνόμαστε.
Γιάννης "Φίλος" Image

Να μην ξεχάσω ... να συνεχίζω να ζω ... !!! Image
User avatar
extractor
Posts: 449
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:58
Location: Nοτια Aττικη
Contact:

Re: ΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΦΡΟΥΡΗΣΗΣ ΔΑΣΩΝ

Post by extractor »

απ'οσο εχω δει,φορατε και καποια ρουχα.καποιον εξοπλισμο κ.α...
με αυτα τι γινετε;
τα καυσιμα των περιπολιων απο που εξικονομουνται;
οι φθορες;
λειτουργικα εξοδα;
User avatar
tsep
Posts: 40
Joined: Mon Jun 22, 2009 06:55

Re: ΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΦΡΟΥΡΗΣΗΣ ΔΑΣΩΝ

Post by tsep »

τα χρηματα για την στολη βαρυνουν τα μελη.....
επειδη προσφατα αγορασα ....36 ευρω κομπλε....

για τα υπολοιπα εχει το τροπο ο ομιλος ...μεσο χορηγιων ειτε απο ιδωτες ειτε απο το δημοσιο
User avatar
Dr.Format
Posts: 103
Joined: Wed Jun 17, 2009 13:18
Location: Αθήνα
Contact:

Re: ΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΦΡΟΥΡΗΣΗΣ ΔΑΣΩΝ

Post by Dr.Format »

Οι ορδές των Sunday drivers ξεχύθηκαν και πάλι στους δρόμους μέσα από τα δάση μας. Το ΕΘΝΙΚΟ ΣΠΟΡ του πετάγματος αναμμένων ΤΣΙΓΑΡΩΝ ξανάρχισε

το νού σας όλοι, τελικά οι ΚΑΦΡΟΙ είναι ατέλειωτοι :evil:
ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΑΣΦΑΛΤΟ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΜΑΣ !
Οι Γόρδιοι Δεσμοί δεν λύνονται, κόβονται!
george pilitsis
Posts: 9
Joined: Thu Oct 07, 2010 12:47
Location: θηβα

Re: ΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΦΡΟΥΡΗΣΗΣ ΔΑΣΩΝ

Post by george pilitsis »

γεια σας. ειμαι νεος στο φορουμ και ψαχνοντας το, διαβασα ολα αυτα.
να πω και γω εστω και αργα την ταπεινη μου γνωμη.
σαν εθελοντης δασοπυροσβεστης εδω και καμποσα χρονια στην ομαδα του βυρωνα , οι εμπειριες
που εχω απο κει με αφηνουν να συμφωνησω με τον φιλο nikolas
οτι γινει πρεπει να ειναι οργανωμενο και με σειρα που λενε και στο χωριο μου.
γνωση σημειων εκπαιδευση και εξοπλησμος.
απλα μια γνωμη ειπα η οποια ειναι προσωπικη
User avatar
Χρηστος Τσιμπουκης
Posts: 24
Joined: Mon Jan 24, 2011 15:10
Contact:

Re: ΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΦΡΟΥΡΗΣΗΣ ΔΑΣΩΝ

Post by Χρηστος Τσιμπουκης »

Δελτίο τύπου: Ο ομιλος φίλων του δάσους προειδοποιεί…!!

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ!

Εδώ και αρκετό καιρό έχουμε παρατηρήσει ένα φαινόμενο που εμείς το αποδίδουμε στην ανάγκη του κόσμου να βγει να διασκεδάσει ανέξοδα και να ξεχαστεί από τα δεινά που μας μαστίζουν τον τελευταίο καιρό.
Όμως……….. , το φαινόμενο αυτό λαμβάνει ανεξέλεγκτες διαστάσεις!!

Πιο συγκεκριμένα!
Με την μαζική έξοδο ειδικά τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες, παρατηρείτε μια αδιαφορία από τους επισκέπτες, (όσο αφόρα την περιοχή την Βαρυμπόμπης – Τατοϊου – Κατσιμιδιου – Κρυονεριου) στην πρόληψη για την δική τους ασφάλεια.
Αδιαφορία που ξεκινά από το που θα αφήσουν (σταθμεύσουν) το αυτοκίνητο τους, για να κάνουν ένα περίπατο, μέχρι την σοβαρότατη απερισκεψία, να ανάψουν φωτιά οπουδήποτε για να ψήσουν, να φάνε και να περάσουν όμορφα!

Ο ομιλος φίλων του δάσους με την πείρα που έχει αποκτήσει, όλα αυτά τα χρόνια, ξέροντας πολύ καλά την διαμόρφωση του εδάφους, της βλάστησης και των δρόμων διαφυγής, σε συνδυασμό με την πυκνή βλάστηση που υπάρχει στην περιοχή ευθύνης του και βλέποντας όλη αυτήν την συνάθροιση ανθρώπων και οχημάτων στην περιοχή, `κρούει τον κώδωνα του κινδύνου`, προς όλους τους φορείς που έχουν σαν τομέα ευθύνης τους την ευρύτερη περιοχή (Βαρυμπόμπη – Τατόι – Κατσιμιδι – Κρυονερι)

Κύριοι σας επισημαίνουμε και ζηταμε την ΑΜΕΣΗ ΠΡΟΣΟΧΗ σας!!
Σκεφτείτε, το ενδεχόμενο του τι θα μπορουσε να συμβεί, εαν εκδηλωθεί μια μικρή πυρκαγιά στην περιοχή αυτή, με τα πυροσβεστικά οχήματα εγκλωβισμένα και ανίκανα να επέμβουν από τα ατάκτως σταθμευμένα οχήματα επάνω στον δρόμο, ανεξέλεγκτα.
Αναλογιστείτε τις διαστάσεις που με βεβαιότητα θα λάβει αυτή η πυρκαγιά, και τα πόσα ανθρώπινα θύματα θα υπάρξουν εγκλωβισμένα , με τον πανικό να καταλαμβάνει τους χιλιάδες επισκέπτες που θα προσπαθούν να διαφύγουν από το ανεξέλεγκτο πύρινο μέτωπο !

Παραθέτω μερικές εικόνες από ένα απλό Σαββατοκύριακο με καλό καιρό!
Οι Φώτο είναι τραβηγμένες την 16/3/2012 και ώρα 12:10
Image
Image
Image
Image
Image
Image
http://www.youtube.com/watch?v=C45B8XklfTY
Μπορείτε λοιπόν να αναλογιστείτε βλέποντας τις παραπάνω εικόνες, αυτό ακριβός το `σενάριο` να συμβαίνει την (πρωτομαγιά) 1/5 όπου οι εκδρομείς επισκέπτονται την ύπαιθρο?


Ο ομιλος φίλων του δάσους προτείνει άμεσα:

Α) Την συνεχή επιτήρηση καθ` όλου του μήκους του επαρχιακού δρόμου Αθηνών – Κατσιμιδιου, με οχήματα της Ελληνικής αστυνομίας, αποτρέποντας την στάθμευση επάνω σε αυτόν η` σε στενά και καίρια σημεία αυτού!

Β) Την άμεση σηματοδότηση με απαγορευτική στάθμευση καθ` ολο το μήκος του επαρχιακού δρόμου.

Ο ομιλος φίλων του δάσους είναι στην διάθεση όλων των φορέων να βοηθήσει με οποιοδήποτε τρόπο του ζητηθεί!

Με τιμή το Διοικητικό συμβούλιο του ομίλου φίλων του δάσους!
NIBA И СУХОЙ ХЛЕБ !
ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΤΟΥ!!!
Image
(OFD F-130)
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: ΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΦΡΟΥΡΗΣΗΣ ΔΑΣΩΝ

Post by Nicolas »

Χρήστο αν και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σχετικά με το πρόβλημα, θέλω να επισημάνω το εξής:

Με δεδομένη την ανικανότητα των αρμοδίων να επιτηρήσουν τα δάση μας
πολύ φοβάμαι πως στο τέλος τα δάση θα γίνουν απαγορευμένα μέρη.
Στην πάρνηθα ήδη άρχισαν οι απειλές από τον δασάρχη πως θα μας κατασχέσει τα αυτοκίνητα τα μηχανάκια και άλλες τέτοιες μαλακίες...

Ενώ λοιπόν θεωρώ σωστή την παρατήρησή σου σχετικά με όχι ασυνείδητους αλλά ανενημέρωτους θα έλεγα καλύτερα ανθρώπους,
θεωρώ λάθος την απαγόρευση ή επιτήρηση από την αστυνομία σε οποιοδήποτε επίπεδο.
Καλύτερα θα ήταν η εθελοντική μας δουλειά να περιλαμβάνει και την ενημέρωση με διάφορους τρόπους
των ανθρώπων που έρχονται στο βουνό.
Έτσι θα κερδίσουμε όλοι και σε τελική ανάλυση όποιος το καταλάβει δεν θα το ξανακάνει.


Για τους λαθροκυνηγούς που έχουν απειλήσει τον πατέρα μου με τα σκυλιά μου και κυνηγάνε κάτω από το τελεφερίκ πάνω από την ανθαγορά, ούτε λόγος. Παρά τις επανειλημένες κλήσεις μας, στα παπάρια τους.
Αν γίνει καμία στραβή, πρώτα τον δασάρχη θα βρω και μετά τους άλλους.

Σε αυτόν θες να αναθέσεις την προστασία του βουνού μας?
Δεν την ξέρεις την λύση?
Κάγκελα παντού!
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
User avatar
Χρηστος Τσιμπουκης
Posts: 24
Joined: Mon Jan 24, 2011 15:10
Contact:

Re: ΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΦΡΟΥΡΗΣΗΣ ΔΑΣΩΝ

Post by Χρηστος Τσιμπουκης »

Φίλε Νικόλα!
Το έχω ξανά γράψει και το έχω ξαναπεί σε συζητήσεις και σε επιστολές αντίστοιχα!

Έχουμε μια νοοτροπία που πηγάζει από την μη ύπαρξη παιδείας μας!
Μας έχουν μάθει (τουλάχιστον για την δικη μου γενιά των …40-50 να έχουμε μια καχυποψία και μια αρνητικοτητα για όλους και για όλα!
Μην περιμένουμε τα πάντα από την πολιτεία. Ο δασάρχης και ο κάθε αρμόδιος εφαρμόζει και αυτός τον νόμο.(υπάρχουν καλοί και κακοί δασάρχες και πολίτες αντίστοιχα)
Μέσα από την εκπαίδευση των ατόμων που θα προστατεύουν αυτό που αγαπούν, μαζί με την πιστοποίηση που θα έχουν από τις ίδιες τις αρχές….., μέσω των της οργανωμένης εκπροσώπησης ατόμων από εθελοντικές ομάδες, που παράλληλα είναι αναγνωρισμένες από την πολιτεία και με έναν όγκο έργου στο ιστορικό τους, θα μπορέσουμε να αποτρέψουμε όλους αυτούς που έχουν μάθει να ενεργούν αυθαίρετα και ανεξέλικτα.
Πίστεψε με ουτε και εγω το πίστευα μέχρι που το είδα να δουλεύει. Το να βλέπουμε τους αρμοδίους και τους φορείς σαν εχθρούς μας και να τους βάζουμε απέναντι στον τοίχο, δεν επιταχύνουμε τίποτα. ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ αυτή μονό θα φέρει αποτέλεσμα!

Μου λες για ενημέρωση…. Αυτή (στην περίπτωση του ομίλου) είναι σε καθημερινή βάση προς τους επισκέπτες στον τομέα ευθύνης μας.
Όμως στα π……….. τους όλοι.
Μόλις απομακρυνθούμε βάζουν όπου τους βολέψει το όχημα τους (δεν θέλουν βλέπεις να περπατήσουν και πολύ) και απομακρύνονται αδιάφοροι, πετώντας κάτω και το φυλλάδιο που τους έχουμε δώσει.

Όσο αφόρα την λαθροθηρία τότε που αναφέρεις.
Υπάρχει τρόπος και για αυτό και για την παράνομη υλοτομία και για τα παρανομα κτίσματα.
Όλα μαθεύονται και εφαρμόζονται στην πράξη με αποτελέσματα. Μέσα όμως από την οργανωμένη και την επώνυμη δύναμη που παρέχει μια ομάδα!
Υπάρχουν και αλλά πολλά που μπορούμε να κάνουμε όλοι μας χωρίς να περιμένουμε να γίνει κάτι για εμας χωρίς εμας!

Θα κλείσω το μακροσκελές αυτό ποστ μου με την ευχή να συσπειρωθούμε όχι να καθίσουμε όλοι μαζί σε ένα τραπέζι όσοι περισσότεροι μπορούμε ενάντια σε όλους αυτούς που επιμένουν να συμπεριφέρονται έτσι.
Άντε σε περιμένουμε στις εγκαταστάσεις μας να τα πουμε από κοντά!

Υ.Γ. Να σε ενημερώσω(αν δεν το ξερεις) πως ο νέος δασάρχης έχει αναλάβει πρόσφατα και είναι άνθρωπος με ανοιχτό μυαλό και συζητήσιμος για όλα!
NIBA И СУХОЙ ХЛЕБ !
ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΤΟΥ!!!
Image
(OFD F-130)
Post Reply

Return to “Εκδρομές Συγκεντρώσεις Εκδηλώσεις”