1o 4Χ4 Orienteering Challenge 9/10/11

Φωκίων

Re: 1o 4Χ4 Orienteering Challenge 9/10/11

Post by Φωκίων »

Οχι δε θα σε καλυψει λεγεται "αυτοσχεδιοι αγωνες" κοιτα το ασφαλιστηριο σου........

Τεος παντων
Κακως ασχολουμαι περεταιρω...

Ανοικω στη νομενκλατουρα της ΟΜΑΕ και πρεπει να το παιζωκαι ολιγον σνομπ πλεον :D :D :D :D :D :D :D :D
User avatar
Dista
Posts: 296
Joined: Wed Jun 17, 2009 16:30
Location: Στα βουνά και τις θάλασσες.
Contact:

Re: 1o 4Χ4 Orienteering Challenge 9/10/11

Post by Dista »

Αντώνη, Γιώργο και λοιποί φίλοι, είμαι Κρήτη για τον αγώνα του Ρεθύμνου και από το κινητό δεν μπορώ να γράψω και πολλά. Ξέρετε πολύ καλά ότι προσπαθώ να βοηθάω όπου και όποιον μπορώ. Το συγκεκριμένο θέμα όμως, δεν το παρακολούθησα έχοντας την εντύπωση ότι αφορά μια εκδρομή όπως και τη προηγούμενη φορά. Γι’ αυτό κανείς μας δεν ασχολήθηκε με την εκδήλωση μιας και η δουλεία μας είναι οι αγώνες. Τις τελευταίες όμως μέρες το “παιχνίδι” άλλαξε και αρχίσαμε να δεχόμαστε μηνύματα, όπως ανέφερα και προηγούμενα, τόσο η επιτροπή όσο και η ΕΘΕΑ περί του επικείμενου “αγώνα” και της ασφάλισής του. Μετά από αυτό βγήκε η ανακοίνωση και θεώρησα σωστό να βγώ και να εξηγήσω σε όλους τι σημαίνει και τι κινδύνους ενέχει η συμμετοχή σε μια τέτοια εκδήλωση ώστε να είναι ενήμεροι. Από κει και πέρα ΟΥΤΕ ΑΠΕΙΛΗΣΑ, ΟΥΤΕ ΚΥΝΗΓΗΣΑ, ΟΥΤΕ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑ σε κανένα το οτιδήποτε. ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΚΔΡΟΜΗ Ή Ο ΑΓΩΝΑΣ. Ούτε εγώ ούτε η ΕΘΕΑ. Χειρότερο θεωρώ θα ήταν αν δεν το έκανα, γινότανε κάτι και κάποιος έμπλεκε. Θα ερχόταν με το δίκιο του και θα μας έλεγε γιατί κανείς δεν τον ενημέρωσε για τους κινδύνους που διέτρεχε.
Από κει και πέρα και μέλος της επιτροπής μίλησε όπως είπα με τον οργανωτή και ο οργανωτής με τον διευθυντή της ΕΘΕΑ, ο οποίος και του είπε τι να κάνει για να μην υπάρχουν προβλήματα. Θα μπορούσε πολύ απλά να βγεί και να πει κάναμε λάθος γιατί δεν ξέραμε, δεν κάνουμε αγώνα, δεν βάζουμε νούμερα, αποτελέσματα κλπ και συνεχίζουμε σαν εκδρομή. Αντί γι’ αυτό άρχισε να κατηγορεί όλους τους άλλους για τις δικές του παραλήψεις.
Τέλος πάντων το σταματάω εδώ. Όσοι κατάλαβαν, κατάλαβαν.
Land Lover
Posts: 6
Joined: Sat Oct 08, 2011 01:13

Re: 1o 4Χ4 Orienteering Challenge 9/10/11

Post by Land Lover »

Nicolas wrote:
Land Lover wrote: α και οι "κυριοι" Dista, Xista κλπ που δεν του ξέρω ούτε θέλω να τους μάθω καλά θα κάνουν να πάψουν να ασχολούνται με το βουνό, γιατί το βουνό θέλει λέυτερα μυαλά)
Είσαι τόσο φρέσκος ε...? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Παιδιά ηρεμία.
Μην το ακυρώνετε.
Εξαφανίστε ότι έχει σχέση με βαθμολογίες και νούμερα και δεν μπορεί κανείς να σας ενοχλήσει.
Δεν τίθεται καν θέμα κουβέντας.

Νικόλα τα γραφόμενα εκεί δεν είναι από μενα.... αν προσέξεις ανήκουν στον φίλο Διονύση γι αυτό και είναι διπλα στο ονομά του....

copy paste από το δικόμας forum.




χαχα όντως φρέσκος... από το 1982... κ@λόγρια φίλε μου κ@λόγρια...


YΓ.
Τελος παντων πολύ κουβέντα εγινε σε ολα τα φόρουμ ...μεχρι και για την κλ@νιά της πεταλούδας....
Για να πώ την αλήθεια φίλοι των διαφόρων αρχών ... τελικά καταφέρατε να διαφημίσετε τρελά την αυριανή μαζωξη...
Τόσο που ούτε στα ονειρά τους δεν το είχαν φανταστεί οι διοργανωτές...

Αν αυτός ήταν ο στόχος σας...το πετύχατε...
Αν ο στόχος σας ήταν να θαφτεί η εκδήλωση (γιατί ειπώθηκε οτι ενοχληθήκαν κάποιοι λόγω της απήχησης της...) τοτε απλά η επιχείρηση ταφής ...εστέφθη με απόλυτη Αποτυχία....

Πιστεύω οτι ήρθε η ώρα να ρίξουμε ολοι τους τόνους...να συμβουλευτούμε το βράδυ το μαξιλάρι μας....και αυριο τετοια ώρα που η εδήλωση θα εχει τελειώσει....


'ολοι θα κανουμε ταμείο...προπάντων με τη συνειδησή μας... ;) 8-)
mitsos
Posts: 311
Joined: Wed Jun 24, 2009 00:13

Re: 1o 4Χ4 Orienteering Challenge 9/10/11

Post by mitsos »

majestix wrote: Αν δεν απατώμαι είχες δηλώσεις και εσύ συμμετοχή άρα και εσύ έπεσες θύμα του stakyr (που δεν ενήργησε με τον σωστό τρόπο - έτσι θα το έλεγαν νομικά)....
Θα "έτρεχες" στην "εκδρομή" ανασφάλιστη... ;)

Άσχετο αλλά πολλές φορές σαν διοργανωτής δύσκολης βόλτας - εκδρομής με έχει απασχολήσει το θέμα της ευθύνης... θα ήθελα να το αναλύσουμε εκτεταμένα σε κάποιο άλλο post...
Φιλε μου,
Τρεχω σε αγωνα μονο ασφαλισμενη!
Συμμετεχω σε εκδρομη γιατι δεν χρειαζεται ασφαλιση περαν αυτης που ηδη εχω....
οποτε καταλαβαινεις οτι εχω δηλωσει κ θα συμμετασχω σε μια βολτα γνωριζοντας τι σημαινει αυτο.

Οταν ειδα το ποστ με τις λεπτομεριες ναι παραξενευτηκα (ποσο μαλλον εχοντας συμμετασχει κ σε αναλογες εκδηλωσεις) αλλα θεωρουσα κ θεωρω οτι ηταν απλα πανω στην παρορμηση κ το ζηλο του stakyr (Εν αγνοια του αν το θες νομικα)

Οντως ανοιγεις μεγαλο κεφαλαιο στο "περι ευθυνων" κ καλο θα ειναι να γινει μια συζητηση περι ανταλλαγης αποψεων!

Αnyway, οπως ειπε κ ο Land Rover:
και αυριο τετοια ώρα που η εδήλωση θα εχει τελειώσει....


'ολοι θα κανουμε ταμείο...προπάντων με τη συνειδησή μας...
Metalaxe
Posts: 11
Joined: Wed Jun 17, 2009 07:43

Re: 1o 4Χ4 Orienteering Challenge 9/10/11

Post by Metalaxe »

sirros wrote:Αντώνη, που είσαι εσυ ρε παιδί????
Καλά είμαι Κώστα (όσο καλά δηλαδή μπορεί να είναι ο καθένας τον τελευταίο καιρό μ' αυτούς που έχουμε μπλέξει :evil: ), απλά δεν ασχολούμαι πολύ με τα φόρα πλέον, εσύ όλα καλά ?
Dista wrote:Αντώνη, Γιώργο και λοιποί φίλοι, είμαι Κρήτη για τον αγώνα του Ρεθύμνου και από το κινητό δεν μπορώ να γράψω και πολλά.
Καλά να περνάς, χαθήκαμε ρεεεεεεεεε...... :evil: :?

Και για να είμαστε και στο θέμα, καλή επιτυχία αύριο σε όλους και εύχομαι όλα να πάνε καλά... :)
Land Lover
Posts: 6
Joined: Sat Oct 08, 2011 01:13

Re: 1o 4Χ4 Orienteering Challenge 9/10/11

Post by Land Lover »

mitsos wrote: Αnyway, οπως ειπε κ ο Land Rover:
και αυριο τετοια ώρα που η εδήλωση θα εχει τελειώσει....


'ολοι θα κανουμε ταμείο...προπάντων με τη συνειδησή μας...

Land Lover :twisted: :twisted:
Land Lover :twisted: :twisted:
Land Lover :twisted: :twisted:


Πλάαααακα κανω ......

Κι αλλοι μπερδευονται με το nick μου...
είναι μπερδευτικό .... ;) 8-) :lol:
User avatar
Nicolas
Site Admin
Posts: 2983
Joined: Tue Jun 16, 2009 09:10
Contact:

Re: 1o 4Χ4 Orienteering Challenge 9/10/11

Post by Nicolas »

Land Lover wrote:
Nicolas wrote:
Land Lover wrote: α και οι "κυριοι" Dista, Xista κλπ που δεν του ξέρω ούτε θέλω να τους μάθω καλά θα κάνουν να πάψουν να ασχολούνται με το βουνό, γιατί το βουνό θέλει λέυτερα μυαλά)
Είσαι τόσο φρέσκος ε...? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Παιδιά ηρεμία.
Μην το ακυρώνετε.
Εξαφανίστε ότι έχει σχέση με βαθμολογίες και νούμερα και δεν μπορεί κανείς να σας ενοχλήσει.
Δεν τίθεται καν θέμα κουβέντας.

Νικόλα τα γραφόμενα εκεί δεν είναι από μενα.... αν προσέξεις ανήκουν στον φίλο Διονύση γι αυτό και είναι διπλα στο ονομά του....

copy paste από το δικόμας forum.




χαχα όντως φρέσκος... από το 1982... κ@λόγρια φίλε μου κ@λόγρια...
Σορρυ συνάδελφε αλλά έτσι όπως το διάβασα μου φάνηκε πολύ περίεργο κάποιος να μην ξέρει τον dista :lol: :lol: :lol:
Πολύ απαξιωτικά γραμμένο όμως (άσχετα ποιός το έγραψε) και δεν είναι σωστό... ;)
"Η σιωπή μας, μόνο με τον κατήγορό μας γίνεται σύμμαχος".
Από την άλλη όμως, "Όσο πιο αθόρυβος είσαι, τόσα περισσότερα ακούς".
freskos
Posts: 98
Joined: Tue Jun 16, 2009 18:49

Re: 1o 4Χ4 Orienteering Challenge 9/10/11

Post by freskos »

Γυρίσαμε από την ευχάριστη εκδρομή μας γεμάτοι όμορφες εικόνες :!: :!: Ευτυχώς ο καιρός μας έκανε το χατήρι και παρά τις αντίθετες προγνώσεις ήταν ηλιόλουστος στο μεγαλύτερο μέρος της βόλτες με μόνο λίγες ψιχάλες προς το τέλος. Η ομάδα του TOYOTA4X4 ξεκίνησε πρώτη και τερμάτισε τελευταία ακόμα και μετά την σκούπα της οργάνωσης :!: :!: :shock: :shock: :shock: ΑΛΛΑ έχοντας κάνει 1 ώρα στάση για τσίπουρα και έχοντας κάνει και ένα δύσκολο κομματάκι εκτός της γραμμένης εκδρομής. Το κέφι και τα γέλια μας συνόδευαν σε όλη την εκδρομή και γενικά περάσαμε μια πολύ όμορφη και γεμάτη Κυριακή.
Ευχαριστώ θερμά τον Γιάννη (stakyr) για την οργάνωση (η οποία δεν παρέδωσε τα όπλα ακόμα και μετά την αναποδιά της τελευταίας στιγμής) αυτής της αγνής εκδήλωσης, τον Χρήστο από τους ΓτΚ που μου κράτησε παρέα στο αυτοκίνητο καθ'όλη την εκδρομή, τους φοβερούς μας πλοηγούς γριά ...εεεεεεεεεεε... sorry...... staref και lepe που συνεργάστηκαν πολύ καλά όταν έγιναν ομάδα, την ομάδα του TOYOTA4X4 για την υπέροχη παρέα στο κονβόυ μας αλλά και την πολυπληθή παρέα από όλα τα άλλα clubs και Λέσχες που αγκάλιασαν την σημερινή εκδήλωση.

Καλά να είμαστε να το ξανακάνουμε και να μπορούμε να βοηθάμε τους ΓτΚ με όποιο τρόπο μας είναι δυνατό όπως κάνουν και αυτοί για τους μη έχοντες συνανθρώπους μας.
mitsos
Posts: 311
Joined: Wed Jun 24, 2009 00:13

Re: 1o 4Χ4 Orienteering Challenge 9/10/11

Post by mitsos »

Γυρισαμε κ εμεις απο την βολτα μας!
:arrow: Εχοντας διανυσει τα περισσοτερα συνολικα χλμ
:arrow: Με το ποιο πολυαριθμο κομβοι (9 αυτοκινητα σε ενα κομβοι ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ συνενοησης!)
:arrow: Εχοντας βρει σχεδον ολα τα ταμπελακια εκτος απο το ..... 8 και το 29 (υπηρχαν??)
:arrow: και φτανοντας στην ταβερνα οριακα πριν απο τον ταβερνιαρη (στις 5.05)

Εχουμε να πουμε τα εξης:
:arrow: Πολυ καλη η οργανωση κ το στησιμο, συγχαρητηρια στον Stakyr κ ισως τελικα μετα τα οποια γεγονοτα να εγινες ακομα καλυτερος απ οσο νομιζες!
:arrow: Εκπληρωσαμε τον απωτερο σκοπο αυτης της εκδρομης να δωσουμε την ελαχιστη συνεισφορα στους ΓτΚ
:arrow: ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ, κανοντας το χαβαλε μας κ το κεφι μας με την παρεα μας αλλα κ βλεποντας παλιους φιλους!!

Τελος εχω να καταγγειλω τα εξης:
1.Καποιο toyota-member καθοταν πανω στην πετρα στο σημειο 2-3 κατι τετοιο κρυβοντας επιμελως τον αριθμο με τα οπισθια του! Σε προτροπη μας να σηκωθει αρχικα εκανε τον ανηξερο!! :o :o

2. Καποιοι που φωτογραφησαν κορδελιτσες σε πευκακια δεν σημαινει απαραιτητα οτι ητανε στο σωστο σημειο!
Κορδελιτσες σε πευκακια μπορει να υπαρχουνε παντου! :twisted: (αγαπη με ακους????)

3. Ο δρομος σε ενα σημειο ειχε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ χελωνες! Χελωνες στην ακρη του δρομου, χελωνες στην μεση του δρομου, χελωνες καβαλα σε αλλες χελωνες!! :lol: :lol:

4. Τελος σε ενα δειγμα συνεισφορας στον σκοπο του μαζεματος, ειχα παρει ενα κομματι κορδελας κ το ειχα δεσει στον προφυλακτηρα του Mitsu! Καποιο καλο παιδακι την ξηλωσε κ την πηρε :? ! Φερε πισω την κορδελα κλεφτη!! :o :o

Ολα καλα λοιπον κ μεχρι την επομενη.... να περναμε καλα!!
stakyr
Posts: 332
Joined: Sat Sep 19, 2009 23:54

Re: 1o 4Χ4 Orienteering Challenge 9/10/11

Post by stakyr »

"Dista"
Τις τελευταίες όμως μέρες το “παιχνίδι” άλλαξε και αρχίσαμε να δεχόμαστε μηνύματα, όπως ανέφερα και προηγούμενα, τόσο η επιτροπή όσο και η ΕΘΕΑ περί του επικείμενου “αγώνα” και της ασφάλισής του. Μετά από αυτό βγήκε η ανακοίνωση και θεώρησα σωστό να βγώ και να εξηγήσω σε όλους τι σημαίνει και τι κινδύνους ενέχει η συμμετοχή σε μια τέτοια εκδήλωση ώστε να είναι ενήμεροι. Από κει και πέρα ΟΥΤΕ ΑΠΕΙΛΗΣΑ, ΟΥΤΕ ΚΥΝΗΓΗΣΑ, ΟΥΤΕ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑ σε κανένα το οτιδήποτε. ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΚΔΡΟΜΗ Ή Ο ΑΓΩΝΑΣ. Ούτε εγώ ούτε η ΕΘΕΑ. Χειρότερο θεωρώ θα ήταν αν δεν το έκανα, γινότανε κάτι και κάποιος έμπλεκε. Θα ερχόταν με το δίκιο του και θα μας έλεγε γιατί κανείς δεν τον ενημέρωσε για τους κινδύνους που διέτρεχε.
Από κει και πέρα και μέλος της επιτροπής μίλησε όπως είπα με τον οργανωτή και ο οργανωτής με τον διευθυντή της ΕΘΕΑ, ο οποίος και του είπε τι να κάνει για να μην υπάρχουν προβλήματα. Θα μπορούσε πολύ απλά να βγεί και να πει κάναμε λάθος γιατί δεν ξέραμε, δεν κάνουμε αγώνα, δεν βάζουμε νούμερα, αποτελέσματα κλπ και συνεχίζουμε σαν εκδρομή. Αντί γι’ αυτό άρχισε να κατηγορεί όλους τους άλλους για τις δικές του παραλήψεις.
Τέλος πάντων το σταματάω εδώ. Όσοι κατάλαβαν, κατάλαβαν.
Kυριε Dista ....
Eπειδη μαλλον παιζετε με την νοημοσυνη μας ....και αυτο δεν ειναι τοσο ευχάριστο γιατι ΔΕΝ μπορει τοσος κοσμος να καταλαβε λαθος , σας παραμπεμπω στις εξης ανακοινωσεις ....
Μήνυμα
stakyr Θέμα δημοσίευσης: Re: 1o 4Χ4 Orienteering Challenge 9/10/11Δημοσιεύτηκε: 07 Οκτ 2011 14:31



Εγγραφη: 20 Σεπ 2009 00:54
Δημοσ.: 286 ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΚΔΡΟΜΗ , ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΤΗΣ Ο.Μ.Α.Ε ,ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ , ΟΥΤΕ ΑΠΟΝΟΜΗ ΚΥΠΕΛΩΝ ΟΥΤΕ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ,ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ .......
ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΠΟΣΤ , ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΣΕ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ , ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ....

Ο ΣΚΟΠΟΣ ΜΑΣ ,ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΝΙΣΧΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΜΑΣ , ΕΝΑ ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ , ΤΟΥΣ "ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ" ΠΟΥ ΣΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ , ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΝΤΙΞΟΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ , ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΑΣ ....
ΑΥΤΟ ΦΑΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΜΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΠΟΣΟΥ ,ΩΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ,ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ ... ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΩΝ "ΓΙΑΤΡΩΝ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ" ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΥΣ ....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΣΑΣ......ΟΠΟΙΟΣ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΛΥΠΤΕΙ , ΜΠΟΡΕΙ ΑΜΕΣΑ ΝΑ ΑΚΥΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ....


Dista Θέμα δημοσίευσης: Re: 1o 4Χ4 Orienteering Challenge 9/10/11Δημοσιεύτηκε: 07 Οκτ 2011 17:01


Εγγραφη: 17 Ιουν 2009 17:30
Δημοσ.: 267
Τοποθεσια: Στα βουνά και τις θάλασσες. stakyr έγραψε:
......................... ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΤΗΣ Ο.Μ.Α.Ε .............



Η Ανακοίνωση της ΕΠΑ/ΕΘΕΑ της Ομοσπονδίας, σχετικά με την εκδήλωση, βρίσκεται εδώ:
Σας τη παραθέτω για ευκολία:

Παράθεση:
Η ΕΠΑ/ΕΘΕΑ ανακοινώνει προς κάθε ενδιαφερόμενο, ότι η εκδήλωση “4x4 ORIENTEERING CHALLENGE 9/10/11” που προγραμματίζεται να διεξαχθεί στις 9/10/ 2011 στην περιοχή Βοιωτίας με εκκίνηση από το OLYMPUS PLAZA δεν έχει την έγκριση της.
Υπενθυμίζουμε στους αγωνιζόμενους που έχουν αγωνιστική άδεια της ΕΠΑ/ΕΘΕΑ, ότι η συμμετοχή τους σε εκδήλωση που δεν έχει την έγκριση της, δεν καλύπτεται ασφαλιστικά από την ΕΠΑ/ΕΘΕΑ .


Και για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα για να μην υπάρχουν και παρεξηγήσεις.

Ας πάρουμε πρώτα τα τυπικά. Οποιοσδήποτε αγώνας ή εκδήλωση με αυτοκίνητα που έχει νούμερα στις πόρτες, ποινές, αποτελέσματα κλπ πρέπει να έχει άδεια από τις Αστυνομικές Αρχές. Η άδεια αυτή εκδίδεται μέσω της Ομοσπονδίας μετά από αίτηση από κάποια Λέσχη ή Σωματείο μέλος της. Από τη στιγμή που βγει η άδεια τότε είναι και ασφαλισμένος από την Ομοσπονδία ο αγώνας και οι συμμετέχοντες (αγωνιζόμενοι και στελέχη) σε αυτόν.

Στα ουσιαστικά τώρα. Αυτό που πρέπει να γνωρίζουν όσοι οργανώνουν ή συμμετέχουν σε αγώνες ή εκδηλώσεις που δεν έχουν άδεια και ασφάλιση είναι ότι σε οποιαδήποτε περίπτωση ατυχήματος δεν καλύπτονται από την ασφαλιστική τους εταιρεία και επομένως όλα τα έξοδα (φταίνε δε φταίνε) πληρώνονται από τους ίδιους. Πέρα από το παραπάνω (Αστικό μέρος), υπάρχουν και ποινικές ευθύνες τόσο για τους οργανωτές όσο και για τους συμμετέχοντες αφού μπορεί οι αρχές να εντάξουν την εκδήλωση στη κατηγορία των αυτοσχέδιων αγώνων με ότι αυτό συνεπάγεται (αυτόφωρη διαδικασία κλπ). Αν υπάρξει και τραυματισμός τότε τα πράγματα περιπλέκονται περισσότερο.

Όλοι οι αγώνες και οι εκδηλώσεις που γίνονται μέσω της Ομοσπονδίας καλύπτονται με ασφαλιστήριο συμβόλαιο για Αστική Ευθύνη, ζημιές, αποζημίωση κλπ. Γι' αυτό πληρώνεται την Αγωνιστική Άδεια. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο site της Ομοσπονδίας.

Η Επιτροπή Αγώνων 4Χ4 της ΕΠΑ/ΕΘΕΑ έκρινε ότι πρέπει να ενημερώσει τους συμμετέχοντες σε τέτοιες εκδηλώσεις ώστε να γνωρίζουν τους κινδύνους και τις συνέπειες της συμμετοχής τους.
1) ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2,5 ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΟΣΤ ΜΕΣΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΞΗΓΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ , ΒΓΑΙΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΑΖΕΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ?????????????????

2) ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΠΟΣΤ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΩΤΩΝ ΠΡΙΝ ΒΓΑΛΕΤΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ????????

3) ΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΤΟΝΙΖΩ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ (που υπενθυμιζω βγηκε μετα απο 2,5 ωρες απο την δικη μου ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ "Από κει και πέρα ΑΠΕΙΛΗΣΑ, ΚΥΝΗΓΗΣΑ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑ" , ΤΟΤΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ??

4)
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΚΔΡΟΜΗ Ή Ο ΑΓΩΝΑΣ

ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΘΕΩΡΗΤΕ ????
Α)ΓΙΑΤΙ, ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΓΩΝΑΣ ΘΑ ΕΙΧΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ-ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ-ΚΥΠΕΛΛΩΝ ......(ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΕΙΧΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΕΙ ΜΕ ΠΟΣΤ ΜΟΥ 2,5 ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΑΣ ...
Β)ΓΙΑΤΙ, ΑΝ ΤΟ ΘΕΩΡΗΤΕ ΕΚΔΡΟΜΗ .............ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ??? ΤΟΣΗ ΠΡΕΜΟΥΡΑ ΕΠΙΑΣΕ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ???
Θα μπορούσε πολύ απλά να βγεί και να πει κάναμε λάθος γιατί δεν ξέραμε, δεν κάνουμε αγώνα, δεν βάζουμε νούμερα, αποτελέσματα κλπ και συνεχίζουμε σαν εκδρομή. .
ΚΥΡΙΕ DISTA........ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΕ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΤΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΜΕΝΟΥΝ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΙ ΩΡΑ !!!! ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ 6 ΤΩΝ ΠΟΣΤ ΜΕΣΑ ΕΔΩ .......ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΞΗΓΗΣΤΕ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ !!!
Αντί γι’ αυτό άρχισε να κατηγορεί όλους τους άλλους για τις δικές του παραλήψεις
Εκανα παραληψεις ??? εγω ?? που ουτε εσεις δεν ξερετε να ξεχωριζετε ποια ειναι εκδρομη και ποιος αγωνας ??οπως γραψατε βεβαια εσεις πιο πανω ?? και που εισασταν εσεις ΤΟΟΟΟΣΟ καιρο που βαζαμε συνεχεις ανακοινωσεις ?? ΠΑΡΤΕ ΜΙΑ-ΜΙΑ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΜΕΣΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΕΙΤΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΑΙ ΩΡΕΣ ΤΩΝ ΠΟΣΤ ....
Τις τελευταίες όμως μέρες το “παιχνίδι” άλλαξε και αρχίσαμε να δεχόμαστε μηνύματα,
ΚΑΙ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ ΚΥΡΙΕ DISTA ?? ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ?? ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΕΨΑΞΑΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΣΤΙΣ 12:00 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ 07/10 (ξερωντας μαλλον τι συμβαινει..) ΤΟ ΒΡΗΚΑΝ ΣΤΙΣ 12:05 ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ Ο.Μ.Α.Ε ΣΤΙΣ 13:00 (φαινεται και απο την ωρα της ανακοινωσης μου στο ποστ ) ΛΥΝΩΝΤΑΣ ΚΑΘΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΑ . ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΤΕ ,ΕΣΤΩ ΚΑΙ Π.Μ , ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ??? ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΒΡΙΣΚΟΜΟΥΝΑ ΜΕΣΑ ΕΔΩ .....
Τέλος πάντων το σταματάω εδώ. Όσοι κατάλαβαν, κατάλαβαν
[/quote]

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΕΔΩ , ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΜΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΣΑΣ , ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΗ ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΤΕ .
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ,ΟΤΑΝ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΤΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΝΑΤΕ ,ΠΡΩΤΟΝ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ (που για μενα , εκτεθεικατε ανεπανορθωτα ) ,ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΩΝ ΑΓΝΩΝ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΤΩΝ ΦΙΛΩΝ , ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠ΄ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ ΧΘΕΣ ΣΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ "ΓτΚ" , ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΤΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΕΤΡΑΚΙΝΗΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΑΣ .....

Κλεισατε παρα πολυ καλα το κειμενο σας ....

Όσοι κατάλαβαν, κατάλαβαν



υ.γ Αντι να γραφω για αυτα τα καταπληκτικα που εγιναν εχτες (ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΟΛΟΙ ΥΠΕΡΟΧΑ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ !!ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΑΦΟΡΑ FORUM ΕΞΑΛΛΟΥ!!) ασχολουμαι παλι με μικροτητες............. :(
Όταν είναι να αποφασίσεις, το καλύτερο πράγμα είναι να πράξεις το σωστό. Το δεύτερο καλύτερο πράγμα είναι να πράξεις λάθος. Το χειρότερο όλων είναι να μην κάνεις τίποτε. Theodore Roosvelt
Post Reply

Return to “Εκδρομές Συγκεντρώσεις Εκδηλώσεις”